MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții până la începerea lucrărilor

2393 posts, 416734 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 171
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Hai sa vedem mai intai ce se hotareste cu M6 si abia apoi sa discutam despre aeroport

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

De s-ar începe să se facă ceva pași concreți. Deocamdată suntem numai în plan teoretic. Mai trebuie și concretizat câte ceva.
Sunt absolut convins că s-au lăsat amorse pentru M 6 pentru o eventuală prelungire a  liniei spre EST. Inginerii de la proiectare au prea mare experiență să nu se gândească la așa ceva.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor TibiV

Ultima postare a lui guru imi sugereaza ca "baietii de la Bruxelles" nu "e" chiar asa de entuziasti precum "se spera"...

Sa nu uitam ca a fost o "corespondenta intensa" intre MT-ul Romaniei si CE.
CE care a cerut "clarificari" suplimentare.
MT "a livrat" clarificarile, dar cand asteptam raspunsul bruxellesilor.... Guru a intrat in "silentio stampa".

O fi M6 "kaput" ?...

Dar daca nu merge cu CE/UE (fonduri POIM), poate revenim la fonduri JICA.
Ca oricum deja un sfert din yeni s-au dus inapoi, acasa la ei, pentru "penalitati de neutilizare".

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

<Baietii bruxellezi> n-au fost niciodata <entuziasmati> cand e vorba de Romania...iar acum e perioada de concedii, ce sperai?...sa-si strice vacanta pentru framantarile tale existentiale???
:bere:

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor TibiV

Sincer ?!...

As fi sperat sa imi imbunatateasca vacanta si sa iti dea tie dreptate...
Punand astfel capat "framantarilor mele existentiale".
subway guru wrote:
<Baietii bruxellezi> n-au fost niciodata <entuziasmati> cand e vorba de Romania...

Din pacate am impresia ca nimeni din RO nu s-a dus la"bruxellezi" sa ii intrebe despre continurea M5 spre est si M4 spre sud...
Care, culmea, ar fi fost probabil singurele doua intrebari cu raspunsul "de cand vreti, de ieri ?"....

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

Recomand - chiar cu căldură - citirea paginilor acestui topic începând cu data de  04 Feb 2010 ora  15:11. ( Prima pagină ).
O să vă distrați copios.
Recomand și citirea basmului Petrică și Lupul. Îl găsiți pe internet. O să vă fie de folos.
Evident că până la urmă M 6 se va face. Dar nu va mai interesa pe ( aproape ) nimeni dintre cei care scriu / citesc acest topic.
_________________
De foarte mult timp M 6 e un subiect pur teoretic. Așa că mi-e indiferent cine are dreptate, aeroportul că vrea să se extindă cu clădirile spre EST, CFR - ul că vrea să-și << tragă >> stație ( stații ) la aeroport sau metroul că vrea fix la fel. A, da, apropo, și CFR - ul și Metroul sunt ( deocamdată ) în aceeași curte. Am impresia că șiavioanele. Hai că mi-am început duminica în mod pozitiv, voi avea o zi deosebită.

Rezumat petrica si lupul
In opera muzicala "Petrica si lupul" de Serghei Prokofiev se vorbeste despre:
-un baiat pe nume Petrica
-acesta ii pacaleste pe sateni ca lupul apare in fiecare noapte la oi, dar cand vin acestia, ei s-au prins ca au fost mintiti
-intr-o seara, cand lupul venise de-adevaratelea, i-a mancat oile lui Petrica.
Ce desprindem din aceasta opera muzicala este ca niciodata nu trebuie sa fii mintit ca sa pacalesti pe cineva, dar cand ultima oara e adevarat, atunci te-ai "ars"!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor sab

TibiV wrote:
Din pacate am impresia ca nimeni din RO nu s-a dus la"bruxellezi" sa ii intrebe despre continurea M5 spre est si M4 spre sud...
Care, culmea, ar fi fost probabil singurele doua intrebari cu raspunsul "de cand vreti, de ieri ?"....

Normal. La Bruxelles te duci cu un proiect. Ori noi la M4 nu avem batut in cuie nici macar traseul. Iar la M5 inca mai studiem cum sa il facem in portiunea centrala, daca este tehnic posibil sau nu in acest secol...Despre proiecte finale, ce sa mai vorbim... Sublime, dar lipsesc cu desavarsire. Bruxelles-ul nu finanteaza intentii, chiar si bune in acest caz...

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Nu e nevoie, au oamenii lor aici la noi.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor Goldmund

andrei11 wrote:
Rezumat petrica si lupul
In opera muzicala "Petrica si lupul" de Serghei Prokofiev se vorbeste despre...[/quote:1nth2jx5]

De fapt este vorba de o fabula vestita de Esop, marele fabulist din Antichitatea Greaca, care poarta numele de "Ciobanul(oierul?) si lupul", dupa care au fost scrise zeci de variante, toate dupa....Esop

"De foarte mult timp M 6 e un subiect pur teoretic....", da, dar de cine depinde asigurarea finantarii si inceperea lucrarilor?

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

La noi se traduce Tsop Aka PosT
Oricum nu vom primi niciun raspuns pana nu se intorc aia din vacanta, sa speram ca se distreaza din plin si vin binedispusi!...asa ca sa nu-i <disturbam> cu intrebari nerabdatoare!
:bere:

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor punmeister

Ce treaba are POS-T cu M6? :lol: :lol: :lol:

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Pai ar fi trebuit sa inceapa pe PosT dar s-a bagat ca musca-n posterior madam Barna...
:twisted:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Depoul Straulesti e OK pt M6, trenul care iese de acolo face o tura completa pe M4, apoi se converteste în  M6. Nu e asta o problema. Parcari aiurea sunt alea gen Eroilor linia 5 care il trimite in Militari la 8:30 dimineata.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Problema este ca TOATE trenurile M6 vor fi nevoite sa faca o tura completa pe M4. Ori vor face manevre cu blocarea statiei 1 Mai, oarecum similar cu linia 5 de la Eroilor. ;)
Normal este ca fiecare linie sa aiba depoul ei, cu acces facil, nu sa faca ture complete pe alte magistrale, inutile. Sa vedem cand se va prelungi M4 dincolo de GdN, va face tura completa pana la Progresu ? Eu abia astept sa vad cum va fi operata M6 si cate capete va avea. Sa vezi distractie...

 


Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 171
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use