MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții până la începerea lucrărilor

2393 posts, 416767 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 124 125 126 127 128 129 130  ... 171
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor TibiV

Nu este vorba despre ”cu cine tin”.
Este vorba ca la Academia Militara a atarnat multa vreme un banner  ”Aici va fi statia ta de metrou peste 3 ani, pardon 4, pardon 5 ani, pardon dam banner-ul jos....”
Poate eram eu chior in 20-12, dar in 20-20 nu se va repeta...

Eu inteleg explicatiile tehnice, dar minciunile - si mai ales nesimtirea de a spune minciuni - astea NU le inteleg....

survola wrote:
Bun PS-ul.

PS-ul o fi bun, ca acolo va fiPLS-ul...
Sa ne spuna stimabilul guru cand va fi dat in folosinta Tokyo.
Mai exact de la Tokyo la 1 Mai (sau invers, cum va e dorinta...)

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Si de ce-mi reprosezi mie bannere???...ca doar nu le-am pus eu!!!
Asa ca te rog mai multa condescendenta in ce ma priveste, ca sa nu pomenesc de bun-simt, sau e prea mult?
:evil:
De dat in folosinta se va da cu siguranta doar atunci cand se va circula cu calatori!!!
Multumit?
8-)
P.S.
O treaba din asta cu datul in folosinta nu trebuie sa o <prezici>, ea rezulta cu oarece aproximatie rezonabila dintr-un grafic de implementare detaliat alcatuit pe baza unui proiect tehnic detaliat, ori noi nu avem nici macar deschisa licitatia de <proiectare & executie>
Si atunci despre ce vorbim sau vorbim discutii doar ca sa ne aflam in treaba ca ne place teribil monologul?

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

Avem deci o certitudine, ținută până acum secretă, avem unPLS la Tokyo.
În ceea ce privește termenele suntem sătui de termene, la ora actualănimeni nu știe nici măcar când vor începe lucrările. Din experiențele capitaliste presupunem un termen realist după ce vor începe lucrările de 7 - 8 - 9 ani. Guru, aici nu ai pe cine  apăra, realitatea capitalistă asta e.
Oricum proiectul nici nu a început în teren. Așa încât orice termene vehiculate sunt pure speculații.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Dar putem face niste presupuneri rezonabile, un an licitatia, inca un an proiectarea si ceva eliberari de amplasamente iar apoi incepe distractia propriu-zisa...

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor George

Prin zona intersecției 1 Mai - Grivița se mai fac săpături?

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

Deci o dată teoretică de începere a lucrărilor ar fi 1 Ianuarie 2021 (varianta hiperoptimistă )
George, la intersecția Grivița cu Mihalache ( 1 Mai  - ăsta e acum un bulevard de la voi din Dr. Taberei) va fi ditamai șantierul pe o lungime considerabilă ( aproximativ 100 m ) fix pe mijlocul Căii Griviței.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor George

Pentru ce anume? Credeam ca amorsa la dreapta e mai spre podul CFR Constanta. Si gaura aia afecteaza circulatia pe M4?

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

E vorba de celălalt sens, adică de la Otopeni la 1 Mai. N-are amorsă. Amorsa se va construi odată cu ajungerea TBM - ului acolo, adică PSS -ul ( pentru sensul Tokyo - 1 Mai ) va deveni amorsa unde se va intersecta cu sensul Jiului - 1 Mai de pe M 4.
De ce nu s-a construit amorsa aceasta mai devreme ? Simplu, ar fi fost 2 șantiere în același loc, odată pentru construirea amorsei și odată pentru scoaterea  TBM - ului. Deci două deranjuri în loc de unul.
11-11-2018 8-13-14 PM.jpg (320.12 KB; downloaded 2104 times)

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor George

Am înțeles, mulțumesc! Deci va fi practic un PSS undeva după actuala stație 1 Mai, spre Jiului, corect? Probabil PSS adiacent liniei actuale și săpătură deschisă până la joncțiunea cu M4.

 



Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor George

Unde e stația Tokyo, că mi-e lene să caut?!

Am găsit...

Ideea e să fie o licitație unitară, chiar dacă fazează etapele; faptul că TBM-urile vor pleca în două direcții de la Tokyo nu ne deranjează, în fond știm asta și de la Academia Militară; totuși, nu văd să ne reușească tot proiectul mai devreme de 10 ani din acest moment și încerc să nu fiu pesimist.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

De la bun inceput licitatia a fost gandita in doua loturi asa ca nimic nou.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor George

2 loturi dar care sper că se licitează concomitent...

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor shoppy

Apropo de traseu, se demoleaza GRIRO, se construiesc mall si cladiri de birouri: https://www.zf.ro/proprietati/skanska-s ... o-17634285

 


Go to page:  1  ... 124 125 126 127 128 129 130  ... 171
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use