Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Șos. Fabrica de Glucoză (FINALIZAT iunie 2020)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

518 posts, 165668 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 37
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

andrei11 wrote:
Nu văd niciun inconvenient să planteze alții. Anii trec și peste 50 de ani o să ai o surpriză. Tot ce  vezi la ora actuală arbori maturi tot <<băț de chibrit>> au fost la un moment dat...Eu am prins <<bețele de chibrit>> în Dr. Taberei, Balta Albă, B-dul Unirii...


Andrei, pentru ca nu se prind astia "tinerii". Ma uit pe I.C. Bratianu, a plantat Negoita pe scuarurile centrale cativa zeci de platani, vara asta au scos 80% din ei. De asemenea, in multe locuri unde s-au plantat puieti, acestia au fost rupti la propriu pentru a se putea parca.

Spui tu ca peste 50 de ani vom avea o surpriza, dar noi avem nevoie de ei maturi astazi. Si exista tehnologia necesara pentru transplantari. Sa cumpere companiile astea minune ale PMB sau ADP-urile un utilaj de transplantat copaci. Sau macar sa fie prevazut in proiectele viitoare obligatia (contra cost) a constructorului de a transplanta copacii. Plus, 50 de ani este un orizont foarte mare de timp, generatia mea n-are dreptul la copaci maturi asa cum ati avut voi? Acum trebuie sa radem tot, ca poate nepotii nostri ii vor prinde la maturitate, poate!

Acum 50 de ani nu era poluarea aceasta si numarul acesta atat de mare de masini.

Piata Sf. Vineri: Niste puieti de ...ceva (nu vad de ce au pus specia asta, dar fie), plantati in 2008, toti disparuti in primii 4 ani de la plantare.
2011 -> 2014.

N. Balcescu: 2011 ->  2012 // 2011 -> 2012

Gh. Magheru: 2011 -> 2014

Sa fim realisti, un procentaj foarte mic din puieti ajung la maturitate. Ori se usuca datorita bordurilor, cimentului / asfaltului din alveole, ori nu-s udati suficient, ori sunt rupti de huligani, ori ii rup soferii pentru a putea parca. Nu au aparare. Iar noi defrisam copaci maturi in prostie. Mai ales pentru ce se intampla pe Luica / Turnu Magurele, cineva trebuie sa faca inchisoare, este crima avand in vedere poluarea incontestabila de care suferim. Nu-s impotriva largirilor, sa se faca, aici sunt foarte utile, dar copacii ar fi trebuit transplantati.



 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Vizita la Muzeul Aviatiei duminica trecuta.
Printre exponatele exterioare,adica avioane....si o vulpe.
Vie.
Parea de-a casei...nu extrem de sperioasa in miezul zilei si cativa oameni...
Deci civilizatia este la limita salbaticului in zona.
Inca.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

By Onu, ai un raționament curios...
Plus, 50 de ani este un orizont foarte mare de timp, generatia mea n-are dreptul la copaci maturi asa cum ati avut voi?
Generația mea a prins B-dul Unirii fără copaci, Balta Albă fără copaci. Altă generație a prins parcurile  Cișmigiu & Herăstrău fără copaci. Hai să facem acum o plimbare pe B-dul Unirii în Balta Albă în Cișmigiu / Herăstrău să vedem cum stăm cu copacii.
Pe vremea mea exista o singură societate ( de stat ) care se ocupa cu plantările / întreținerea copacilor. Acum sunt o puzderie de ONG - uri care apără viața copacilor și se preocupă de aerul pe care-l respirăm. Pe  :evil: , activitatea lor e numai pe foaia de hârtie.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

La copacul crescut in oras nu ai ce sa-i faci, nu are atata pamant liber in jurul radacinii, si chiar daca are la suprafata, sub pamant este plin de betoane, caramizi si alte gunoaie, si asta chiar si in gradinile blocurilor(pana nu stai langa un excavator care sa sape vreo 10 gradini nu crezi), deci, cu parere de rau, nu poate fi decat taiat.
Acuma ca se pot creste copaci in pepiniera si de acolo sa se mute in oras, da, de acord, asta se poate si pentru asta ar trebui militat.
Exista si solutii de udat puietii astfel incat sa nu se usuce si s-ar putea implementa si la noi:


 


Re: Noiembrie 2018 survola

shoppy wrote:
Dashcam 19 Noiembrie


E mai frumos cel din 11 noiembrie  :roll:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Astazi, duminica la pranz, pe FdG la intersectia cu Petricani era haos, din cauza semaforului si a unor gropi(toata strada este bombardata), coada de la semafor ajungea pana la intrarea in Belvedere Residences, se lua semaforul de 4-5 ori ca sa treci, si mai erau si nesimtitii care depaseau coloana prin parcarea de la Mobexpert ca sa se bage in fata, prevad ca luni FdG o sa fie un blocaj general, posibil sa blocheze si Barbu Vacarescu.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Tavi

Asa a fost luni dimineata in zona! Haos!
Petricani: luat coada de la palatul Ghica

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

E disaster-area toata zona. Unde nu-i cap, vai de amaratii platitori de taxe...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Budy187

Mie mi se pare ca progresul tinde spre zero.
In afara ca au eliberat amplasamentul de constructii si alte obstacole, au inceput sa realizeze o diafragma amarata de BA si atat.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Se lucreaza la acel zid din BA, chiar daca nu se toarna se merge inainte cu armarea si cofrarea, se vede si in ultmul dashcam. Pana nu se termina zidul nu o sa vedem balastari sau asfalt.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

shoppy wrote:
DashCam 22 Ianuarie
Progrese in 4 puncte (vezi descriere pentru link-uri rapide), a inceput saparea canalizarii dinspre Petricani.


Exact cum ma asteptam: Tracon lucreaza, Straco o lalaie.

 


Februarie 2019 survola

shoppy wrote:
Reportaj 3 Februarie


@shoppy: nota 10+ pentru efort și calitatea informației!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Filmarea lui shoppy de ieri arata cati bani ar castiga primaria daca ar salta toate masinile parcate aiurea...

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului RSN

Pentru ce sunt 'stalpisorii' de pe trotuarul stang? (foto atasat)
Nu stiu de cand au aparut - eu abia acum i-am remaracat in ultima filmare pusa de @shoppy

pins.png.jpg (149.59 KB; downloaded 2459 times)

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 37
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Șos. Fabrica de Glucoză (FINALIZAT iunie 2020)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use