Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Șos. Fabrica de Glucoză (FINALIZAT iunie 2020)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

518 posts, 167140 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 37
 
 

📖 Pagination options
Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) horex

Azi am vazut niste baieti de la topo ... masurau ceva pe strada. Poate incep.. din cate am inteles anul asta va incepe sigur, e in buget.

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) dragoserban

horex wrote:
Azi am vazut niste baieti de la topo ... masurau ceva pe strada. Poate incep.. din cate am inteles anul asta va incepe sigur, e in buget.

Salut! Respectivii erau pentru ceva legat de canalizare - i-am intrebat cand am trecut si eu pe acolo luna trecuta.
Ultima veste pe care o am eu pe tema asta (februarie) este ca se "asteapta" semnarea contractului cu castigatorul licitatiei (licitatie ce fusese contestata la sfârşitul  anului trecut). Cam atat...  Aparent nici reprezentantii primariei Sectorului 2 nu prea stiu mai mult -astapta de la PMB.

Eu unul am facut o cere la PMB (http://www4.pmb.ro/wwwt/L544/infopub.php) si astept un raspuns. Sfatuiesc si pe altii sa faca asta.

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) survola

Sper sa îți răspundă, am trecut ieri pe acolo si era jale, iar de început ceva lucrări..  nu se vedea nimic.

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) TibiV

Adrian Rosca wrote:
Primăria Generală a Bucureştiului a semnat pentru modernizarea şoselei Fabrica de Glucoză

Primăria Generală a Bucureştiului a semnat joi contractul cu socierea Straco Grup - Tracon - Primacons Group pentru proiectarea şi execuţia lucrărilor de modernizarea şoselei Fabrica de Glucoză, potrivit unui comunicat al instituţiei.

http://www.economica.net/primaria-gener ... 39764.html

Hmm, Straco. Vezi ce se intampla la pasajul Domnesti cu garantia de buna executie.

Pune-o si dincolo...

Ce ne mai place sa lucram cu "insolventi"...  :(

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) Puss in Boots

Pai altfel cum crezi ca s-ar putea trage de timp apoi si suge bani?

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) PinkyHog

TibiV wrote:
Hai sa punem si komunikatul oficial...

http://www.pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=6663

COMUNICAT DE PRESA

Soseaua Fabrica de Glucoza va fi modernizata

Primarul General, Gabriela Firea, a semnat astazi, 22 iunie 2017, contractul pentru proiectarea si executia lucrarilor de modernizare a Soselei Fabrica de Glucoza.

Executantul acestui obiectiv de investitii este Asocierea Straco Grup SRL- SC Tracon SRL(lider de asociere)- SC Primacons Group SRL.

Astfel, conform contractului, lucrarile presupun largirea Soselei Fabrica de Glucoza intre Calea Floreasca si Soseaua Petricani, de la o banda pe sens la cate 2 benzi pe fiecare sens si reconfigurarea intersectiei cu str. Barbu Vacarescu, pentru imbunatatirea conditiilor de circulatie la intrarea in Bucuresti de pe autostrada A3.

Concret, lucrarile care vor fi executate in cadrul acestui contract sunt: largirea la 4 benzi a 1,8 km de strada, cate 2 benzi pe sens de cate 3,5m, realizarea trotuarelor cu o latime de 4,5m; reconfigurarea intersectiilor pe care soseaua Fabrica de Glucoza le traverseaza si racordarea la viitoarea intersectie cu sens giratoriu a autostrazii A3 Bucuresti-Ploiesti-Brasov; asigurarea scurgerii apelor pluviale prin realizarea unei canalizari pluviale precum si prin repozitionarea gurilor de scurgere existente; reamenajarea spatiilor verzi; modernizarea iluminatului stradal.

Durata de executie este de 18 luni de la data emiterii ordinului de incepere a lucrarilor.

Valoarea contractului este de 48.228.719.48 lei.

2017-06-22


Ca de obicei, nu stie ce semneaza...
Nu va fi nici o "racordarea la viitoarea intersectie cu sens giratoriu a autostrazii A3 Bucuresti-Ploiesti-Brasov".
Acolo va fi intersectie in T, semaforizata.

Si cine executa? Straco...
Cine asfalteaza in draci prin frumosul oras? Tot Straco...
Coincidenta? Nu cred

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) Adrian Rosca

Deci Tracon e lider de asociere... Traiasca Republica Mazare!

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) Sorin62

TibiV wrote:
Hai sa punem si komunikatul oficial...

[...]

Ca de obicei, nu stie ce semneaza...
Nu va fi nici o "racordarea la viitoarea intersectie cu sens giratoriu a autostrazii A3 Bucuresti-Ploiesti-Brasov".
Acolo va fi intersectie in T, semaforizata.


Intersecția ”în T” este în proiectul A3. Sensul girator este contractat și plătit de PMB (alte exproprieri, corelația cu linia de tramvai de pe Petricani, etc).

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) TibiV

Spune-mi si mie...
Cum faci un "semi-giratoriu" pe partea cu FdG si nu il faci pe partea cu A3 ?!....

Proiectul initial prevedea un giratoriu.
S-a renuntat la el.


Cum vezi tu renuntarea-renuntarii ?...

O sa bata PG din toculet ca "MT nu o sustine" ?....

Eu nu spun ca un giratoriu (semaforizat) nu ar fi un compromis doar cu o idee mai bun decat intersectia T.

Dar nu este in proiect.
PMB a avut ani de zile sa se se consulte cu MT in privinta asta...Iar proiectul aprobat si aflat in constructie la A3 km 0 este intersectie in T.
Si cu toate astea, largirea FdG nu este nici macar inceputa.

Si chiar crezi ca ii pasa PG de intersectia aia ?!....
Ai vazut "bilantul la un an de mandat" publicat astazi (ma rog, ieri, vineri, 23 iunie...)
Ai vazut vreun proiect de pasaj la Dna. Ghica?... Sau la Delfinului ?...

PMB este intr-o miopie totala de un an de zile...
Nici un proiect nou, si le-a ingropat si pe cele incepute de Oprescu.
PMB nu este in stare sa faca NIMIC decent... Abia (poate) va termina ce s-a inceput deja...

PMB = ZERO

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) Nightwolf

Intersecția va fi în T pt că acea porțiune de ”A3” nu va fi A ci un drum expres... de fapt un Bulevard/Șoseau cu 3 benzi pe sens... Ssshhh, geniile lucrează.

Nici nu vreau să mă gândesc ce o sa fie acolo...

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) zapacitu

In T la Petricani sau unde? Nu de alta dar A3 are continuitate teoretica fix cu FdG.

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) shoppy

Da, nu este autostrada, este un drum express de fix 800m lungime, deci nu o sa fie absolut nici o problema.

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) zapacitu

Din punctul meu de vedere poate sa fie si strada normala cu dublu sens si 4 benzi in total. Sunt curios unde naiba e intersectia in "T"!? Mie imi da la calcule doar intersectii in X sau cruce.

 


Re: Largire Sos. Fabrica de Glucoza (2014 - ...) shoppy

Vrea sa spuna ca intersectia este in unghi drept, la X este neclar cum sunt cu unghiurile iar crucea nu da bine ca e si la cimitir, asa ca am ramas cu T-ul.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 37
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Șos. Fabrica de Glucoză (FINALIZAT iunie 2020)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420577 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use