Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA0 (Noua centură a Bucureștiului)

 

Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

62 posts, 17353 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Ca sa stim pe ce discutam. Eu varianta asta o am, s-a mai modificat intre  timp ?
A0_1024.jpg (706.66 KB; downloaded 5428 times)
A 0 zona Otopeni.png (1.13 MB; downloaded 5416 times)

 


Re: A0 Autostrada de centura a Bucurestilor freyutz

Ce bine ar fi daca s-ar pedepsi penal nerespectarea promisiunilor sau a termenelor asumate de catre responsabilii de proiecte...ne-ar mai scuti de atatea 'vesti bune pentru bucuresteni'...

 


Re: A0 Autostrada de centura a Bucurestilor TibiV

andrei11 wrote:
Eu varianta asta o am, s-a mai modificat intre  timp ?

Nimeni nu stie...
Nici macar nu avem un SF valabil - sau cel putin nu stie nimeni ca am avea.
Nici "benzinarii" nu stiu nimic.

E cam "ceata la sol", dar sigur sare presa pe acest subiect si aflam curand mai multe...

Cat despre drumul expres A3-Otopeni din a doua plansa...
In noiembrie 2016 a fost lansata licitatia pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru Drum Expres Legatura A3 - Aeroport Henri Coanda".
Valoare estimata: 3,206,848.16 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 09.01.2017


A fost contestata si depunerea ofertelor s-a amanat de vreo 7 ori... Acum termenul este 7 iunie 2017.

 


Re: Discutii generale shoppy

Deci sa inteleg ca pe sud se lasa balta DNCB si se muta toate resursele la A0?

Imi place de astia, fac aerportul asa, ca un cartof, si dupaia il impung aiurea cu linii de pe toate partile, probabil ca se cred foarte destepti.

 


Re: Discutii generale TibiV

Nu, nu se lasa balta...
Gasesti pe DNCB sud detalii: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=258&t=2893&p=240705#p240705

Postarea precedenta contine si schitele giratoriilor...

 


Re: Discutii generale andrei11

TibiV wrote:
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/%C3%AEnc%C4%83-52-de-km-de-autostrad%C4%83-lansa%C8%9Bi-%C3%AEn-seap-%E2%80%93-noua

Încă 52 de km de autostradă lansați în SEAP – Noua Centură Sud București
05 Iul 2017

CNAIR S.A. a transmis astăzi spre SEAP anunțul de participare pentru procedura de achiziție publică destinată proiectării și execuției sectorului de Sud al noii Centuri a Bucureștiului, care va face legătura între A1și A2.  

Acest nou segment de Centură , va fi construit laprofil de autostradă și va avea o lungime de 52 de km.  

În valoare de aproximativ580 de milioane de euro, acest proiect va permite descongestionarea circulației în zona de Sud a Bucureștiului si va asigura traficul rutier de tranzit.

Proiectarea acestui segment de autostradă ar urma să dureze 12 luni, iar execuția 30 de luni, după atribuirea contractului.

Termenul limită pentru depunerea ofertelor va fi de aproximativ trei luni.

Informații suplimentare:

Proiectul postat astăzi în SEAP face parte din Noul Inel de Centură a Capitalei (Ringul 0) și va fi similar  proiectelor destinate  fluidizarii circulatiei în zona metropolelor europene.

Acest proiect, diferit de Centura existentă a Capitalei, face parte din Master Planul General de Transport și urmează să fie finanțat prin POIM 2014-2020.



Bleah,  baliverne.  :popa:

 


Re: Discutii generale shoppy

Asta e un fel de la aia din nord le-am dublat centura, sa nu mai aud de ei, iar la ai din sud le fac autostrada, deci sa nu mai aud nici de aia, gata, i-am rezolvat pe toti.
Sa vedem forezele la lucru la viitoarele pasaje si dupaia mai vorbim.

 


Re: Discutii generale andrei11

TibiV wrote:
Hai sa vedem si cele doua noduri principale, cu A1 si A2



Hm...N-am inteles nimic...Ceea ce am inteles este ca niste baieti/ fete  au chef de desenat ceva pe calculator. Or folosi un program licentiat ? In rest multa gargara cu aceasta A 0...Da, si ar mai fi ceva, cine-i plateste cu mii de EURO /luna ca sa nu faca practic nimic ? Numai niste linii pe ecran.  :twisted:

 


Re: Discutii generale shoppy

Pai daca s-a depus la SAEP atunci ei si-au facut munca foarte bine...

 


Re: Discutii generale andrei11

Nu, nu este o postare off topic...
Statia de metrou  Crângaşi.
Iată o prezentare din 1986...
7-8-2017 9-45-58 PM.jpg (165.58 KB; downloaded 5166 times)

De atunci au trecut 30 de ani si linia III este in continuare inutilă...( sublinierea cu galben ).
A 0 va avea aproximativ  120 - 130 km.
Daca se "mergea" cu aproximativ 5 km / an in 30 de ani ar fi fost gata...Adica 1993 --> 2023. Suntem la jumatatea lui 2017 si noi tot facem planuri inalb.
________________
Si intersectia cu A 3 ? Nimic, nimic ? Sau cu A 3 nu se intersectează ?

 


Re: Discutii generale shoppy

Nu km de camp sunt o problema la autostrada, ci lucrarile de arta(vreo 15 + nodurile A1 si A2), de acea spun ca sa vedem foreza la lucru.
Pai nu e cu A3 ca e prin sud.

 


Re: Discutii generale andrei11

shoppy wrote:
Pai nu e cu A3 ca e prin sud.

Upss  :oops:

 


Re: Discutii generale mindmasster

Marea dezamagire este ca o sa avem doar2 benzi pe sens si daca asta nu este de ajuns principalele legaturi cu nodurile A1 si A2 o sa fie la o singura banda pe sens. A0-A1 ,A0-A2 o singura banda limitata cel mai probabil la 50 km/h unde 100% vom avea ambuteiaje.

Speram sa se schimbe macar la principalele noduri A1,A2,A3 legaturile sa fie macar la 2 benzi pe sens

 


Re: Stiri, noutati, perspective mindmasster

TibiV wrote:
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/%C3%AEnc%C4%83-o-veste-bun%C4%83-pentru-bucure%C8%99teni-proiectul-noii

Încă o veste bună pentru bucureșteni. Proiectul noii Autostrăzi de Centură Sud a Capitalei - transmis la ANAP

Documentația pentru atribuirea contractului de constructie a unei noi centuri la standard de autostradă a fost trimisă astăzi la ANAP, după ce CNAIR a inițiat procedura de achiziție publică.

Urmează ca ANAP să evalueze documentația, iar după validare, CNAIR va transmite anunțul de participare la licitație pentru construcția în sudul Capitalei a celor 52de km ai inelului O al Centurii București,la profil de autostradă.

Noul Inel de Centură, diferit de actuala Centură a Capitalei, va fi similar cu alte proiecte destinate  fluidizării circulației în zona unor  metropole europene.

Proiectul face parte din Master Planul General de Transport și urmează să fie finanțat prin POIM 2014 - 2020.



M am uitat pe google maps la capitale din est-europei sa vad cum au construit ei acum x ani centura la nivel de autostrada langa capitala.

Atena : 3 benzi pe sens ,100% , nodurile importante x de autostrazi cu benzi separate ce se poate trece lejer cu peste 100 km/h de tip Stack interchange. Si sunt si noduri de tip Cloverleaf interchange .

Sofia :3 benzi pe sens , 30 % , nodurile importante de timp cloverleaf DAR cu 2 benzi pe sens in nod.

Instanbul : nici nu are rost sa ne comparam. ei au 3 centuri la nivel de autostrada.

Skopje: 2benzi pe sens, noduri importante cloverleaf .

Belgrade: half profile 30%( o sa fie 2benzi pe sens) , noduri de tip stack interchange .

Zagreb: 80%  2benzi pe sens , noduri de tip tack interchange


Si cand vom termina noi partea sudica tot printre ultimii o sa fim. Daca merg spre vest si nu are rog sa compar. Ma opresc la Ungaria (M0) care are 4 benzi in unele portiuni si noduri de absolut toate tipurile .Suntem departe rau de tot.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A0 (Noua centură a Bucureștiului)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420536 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use