CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel

Știri, evenimente, noutăți, discutii și documentații feroviare

CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel

Mesajde Marian Andrei » Joi, 13 Iun 2019, 19:30

CFR Călători consultă piața pe SEAP pentru achiziția a 50 de rame diesel noi de scurt și mediu parcurs

CFR Călători a lansat o procedură de consultare a pieței pentru „Punct de vedere tehnico economic, asupra Caietului de Sarcini nr. DT6/05/148/2019, in vederea initierii procedurii de achizitie sectoriala avand ca obiect furnizare – Rame diesel noi pentru scurt si mediu parcurs”. Data finalizării consultării publice este 28.06.2019. Proiectul prevede achiziția a 50 de rame, ce vor fi livrate remizelor București, Timișoara, Sibiu, Cluj și Iași.

SNTFC CFR Calatori SA intentioneaza sa organizeze procedura de achizitie sectoriala in vederea achizitionarii “Rame diesel noi pentru scurt si mediu parcurs”, destinate transportului feroviar de calatori. Tehnic, ramele vor avea viteza maximă de minim 120 km/h și o capacitate de minim 150 de locuri, inclusiv spații pentru persoanele cu dizabilități. Durata minimă de exploatare zilnică trebuie să fie de 15 ore, iar parcursul anual va fi de minim 150.000 km. Automotoarele vor avea o durată de viață de minim 30 de ani. De asemenea, conform caietului de sarcini atașat consultării, livrarea trebuie să aibă loc la 6 luni de la semnarea contractului, pentru prima ramă.

In vederea obtinerii eventualelor puncte de vedere de la potentialii furnizori/producatori de material rulant interesati, asupra Caietului de Sarcini nr. DT6/05/148/2019, prezenta consultare a pietei de profil va viza urmatoarele:
– Punct de vedere tehnic asupra cerintelor tehnice;
– Punct de vedere cu privire la Metodologia de punctare a factorilor de evaluare descrisa in Caietul de sarcini, din punct de vedere tehnic si a costurilor pentru fiecare factor de evaluare.
– Pret achizitie rame diesel noi;
– Cost mentenanta pe durata de viata;
– Consumul de combustibil al ramei diesel, avand in vedere un parcurs mediu zilnic de 450 km;
– Cost mentenanta rama diesel pe perioada de garantie, pentru efectuarea mentenantei preventive, defalcat pe tip de revizie si reparatie planificata daca e cazul, conform ciclului de mentenanta al producatorului.

https://mobilitate.eu/cfr-calatori-consultare-diesel/
https://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/n ... /100046452
Marian Andrei
Fondator Forum

Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel

Mesajde punmeister » Joi, 13 Iun 2019, 19:59

Sa inteleg ca vor sa le dea celor de la Alstom un contract pe tava? Ca infara de ei cu LINT n-am mai gasit altii care fac DMU pentru distante scurte/medii.
punmeister
Membru Gold

Mesajde Razvan021 » Joi, 13 Iun 2019, 22:02

Cred ca majoritatea DMU-urilor sunt pentru distante scurte :D .Practic se cauta un Desiro ceva mai mare.Bombardier Aventra (sau Talent, versiunea mai pentru saraci), PESA ATR220, Stadler WINK, din cate stiu si CRRC e interesat de contracte in Romania.O sa vedem cine raspunde consultarii initiate de CFR Calatori.
Razvan021

Mesajde punmeister » Joi, 13 Iun 2019, 22:05

Aventra e parca doar pentru UK, iar Talent 3 au doar EMU.
Deci aici pot lua contractul Alstom cu LINT si Stadler cu WINK, nu cred ca se baga PESA sau CRRC aici.
Ultima oară modificat de punmeister pe Joi, 13 Iun 2019, 22:10, modificat 1 dată în total.
punmeister
Membru Gold

Mesajde Razvan021 » Joi, 13 Iun 2019, 22:10

Corect, si e EMU, nu exista Diesel.Nu stiu la ce ma gandeam cand am scris asta :lol:
Razvan021

Mesajde George » Vin, 14 Iun 2019, 08:25

De ce doar diesel, nu și ceva electrice? Și de ce nu hibrid, adică și și?
George
Membru Gold

Mesajde WT_fan06 » Vin, 14 Iun 2019, 08:28

La asta mă gândeam şi eu. În loc să ia Lint mai bine luau iLint, trenul pe hidrogen, care circula cu succes şi e comandat în număr semnificativ în Germania.

Dar de ce să avem viziune şi să folosim fondurile europene?...
WT_fan06
Membru Gold

Mesajde Marian Andrei » Vin, 14 Iun 2019, 08:28

In cazul in care caietul de sarcini ramane asa nu se baga nimeni. Ei vor prima rama la 6 luni de la semnarea contractului. :popa: Lasa doar diesel momentan, iar umplem o licitatie cu nu stiu cate modele sa se anuleze....
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde George » Vin, 14 Iun 2019, 08:50

Pe de altă parte ar fi bine și doar diesel, ca să scape de locomotivele diesel alea antice și de consumul lor imens...nu mai zic de confortul pe rutele respective....un Brașov - Sibiu decent ai putea face cu aceste AM! Și multe altele...inclusiv noua linie spre aeroport! :lol:
George
Membru Gold

Mesajde Marian Andrei » Vin, 14 Iun 2019, 08:56

Daca ar avea active zilnic 110 din 120 Desiro deja ar fi bine oricum. Ce fac ei cu DA/GM si 1-2 vagoane e dezastru economic. Plus ca trebuie scapat odata de antichitatile Malaxa.
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde lecter » Vin, 14 Iun 2019, 09:18

Marian Andrei scrie:Plus ca trebuie scapat odata de antichitatile Malaxa.

Au si ele avantajele lor, in gara Marasesti ai astfel trenuri produse fix in aceeasi perioada cu mausoleul :D O entitate mai cu cap decat CJ Vrancea ar fi in stare sa exploateze turistic o astfel de oportunitate...
lecter
Membru Bronze

Mesajde Razvan021 » Vin, 14 Iun 2019, 09:39

Nu o sa ramana asa cu 6 luni, se va modifica ori dupa consultarea pietei ori in timpul eventualei licitatii, clar ca nimeni nu poate livra asa repede.

Fondurile europene nu pot fi folosite de CFR Calatori, distorsionezi piata.Ramele electrice din fonduri europene se pot cumpara doar de ARF, care apoi sa le inchirieze companiilor de transport feroviar de calatori.Probabil se bazeaza ca primesc EMU de la ARF si de aia vor sa completeze cu DMU, sa scapam cat de cat de cazanele diesel de pe sine. :lol:
Razvan021

Mesajde shoppy » Vin, 14 Iun 2019, 13:19

Dar Siemens de ce nu ar putea sa se bage?
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde punmeister » Vin, 14 Iun 2019, 13:49

Siemens au doar EMU.
punmeister
Membru Gold

Următorul

Înapoi la Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare