Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu

32 posts, 21499 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Gabi23

Personalul Bucuresti Nord - Bucuresti Obor opreste de ceva vreme si in Gara Bucuresti Baneasa. Initial, nu efectua opriri si in aceasta statie.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Celestin Draganescu

Pe traseul Gara de Nord - Gara Baneasa - Gara Obor ar trebui introduse trenuri care sa circule cadentat la 1 ora toata ziua pentru a fi o alternativa la RATB.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu rosetti61

Asa cum, din cauza ca exista cerere de transport in apropierea centrelor de afaceri din zona, s-a operat oprire si la Gara Baneasa, urmatoarea statie infiintata va fi probabil la Pipera, la pod, si in Voluntari, daca lumea va cere acest lucru.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Gabi23

N-ar fi rau sa se contruiasca un peron vis-a-vis de capatul liniilor 112 si 135 la Pipera ca e loc destul. Niste traverse puse acolo pe doua randuri si facut un peron cat de cat acceptabil. Trenul asta desi la inceput a parut o "gluma" ar putea fi dezvoltat cu putin mai mult interes din partea autoritatilor.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Chev Celios

Daca ar face un peron si in Fundeni sub pod ar face destui clienti asta daca ar circula toata ziua.Ar concura cu 182/282.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu COSTACHE MIHAIL

Din Gara Obor, de fiecare data aceasta garnitura pleaca cu 2-3 persoane. Se mai urca vreo 15 in Statia Dragonul Rosu, si astia sunt toti calatorii rasfirati in cele 3 vagoane ale ramei. Ma bucur ca trenurile opresc si in Gara Bucuresti Baneasa,  am trimis cred ca vreo 5 petitii in care le-am cerut acest lucru! Totusi, nu inteleg de ce este nevoie sa rebruseze trecand si prin Gara Pantelimon, cand din Obor, existau doua linii directe spre Baneasa?

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Chev Celios

Halta de la Dragon este pe breteaua spre Constanta.Cam acesta ar fi motivul principal pentru care trenul trebuie sa rebuseze la Pantelimon.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Dr2005

E nevoie de rebrusament, pentru că staţia e făcută pe linia spre Pantelimon, nu pe racordul spre Băneasa.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Gabi23

Nu mai stiu unde se zicea ca nu poate fi facut macazul dinspre Baneasa spre Obor. E adevarat?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Dr2005

Poate fi făcut dacă pui un acar acolo... dar la ce probleme de personal are CFR S.A., preferă să ţină racordul închis şi să se manevreze toate trenurile în Pantelimon.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Celestin Draganescu

Din ce stiu linia este si semnalizata si macazul exista. Semnalul TMV de intrare de pe racord spre baneasa este marcat cu X (nefunctional).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Dr2005

Altă fază frumoasă... Dragonul se închide la ora 14, mai nou. Desigur, ultimul tren vine de la Gara de Nord pe la 13:45 şi se întoarce pe la 14:30...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu Utilizator anonim

Astazi am vazut pentru prima data automotor Desiro pe aceasta ruta.

 


Re: Trenul Gara de Nord - Dragonul Rosu COSTACHE MIHAIL

Am ramas mirat   vazand pozele de mai sus! Desiro? Si Desiro e prea mare pentru 10-12 calatori care circula si acestia aproape fara bilet! Cred ca un automotorr seria 77 era nemaipomenit!!!

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420542 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use