Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: ARF - Achizitia a 62 de rame electrice (RE-R/EMU)

224 posts, 83840 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale puidemorosan

Din cate stiu eu nu au fost doar DMU CAF la Faurei. As baga mana in foc ca a fost si Stadler.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Andrei98

A fost și un Stadler Flirt 3 pentru Abellio Greater din UK.

 



Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Hawkuletz

Scuze de intarziere: uite-le aici in Lokoshaza pe 27 martie 2019.





 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

S-a intrat in evaluarea financiara.Marea stire e ca nu au reusit sa descalifice oferta chinezilor.Putem considera in momentul asta ca au o sansa buna la 80% pret?

Un articol destul de ok cu ceva info pe tema asta:
https://clubferoviar.ro/arf-toate-ofert ... unzatoare/

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

Sa vedem.
ARF atenționează însă unul dintre participanți că se află într-o situație posibil generatoare de conflict de interese și îl avertizează că acceptarea finală a ofertei acestuia va fi condiționată de soluționarea situației în care se află ofertantul.

O surpriza insa vine din partea Siemens care n-a ofertat Mireo ci Desiro ML, cel mai probabil pentru ca au deja in exploatare la OBB, GySEV, SNCB si RRX.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

Conflictul de interese cred ca are o legatura cu Astra.Si la cum suna problema ("acceptarea finală a ofertei acestuia va fi condiționată de soluționarea situației în care se află ofertantul."), am senzatia ca se va rezolva.Nu au trecut ei de evaluarea tehnica ca sa se inece la mal :lol: .Daca e sa ma risc la o previziune, as zice ca e CRRC vs ALSTOM.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

Cam da, mai ales ca Alstom o sa faca scandal in instanta daca nu iau ei contractul.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

Ok, deci producatorul cu risc de excludere e Siemens pana la urma.Un motiv in plus sa cred ca au sansele cele mai mici.

LE:concluzii din procesul verbal:Alstom castiga 3 puncte pentru ca rama lor circula in Europa, a chinezilor nu.Insa chinezii iau 7 puncte in plus la durata de livrare, unde Alstom ia 0.La numarul de locuri castiga Alstom, 6-2.Deci cele 2 sunt la egalitate pe tehnic, decide pretul.Unde deja chinezii pleaca cu avanataj, rama francezilor consuma cu 50% mai mult.Cred ca e clar.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

Insa Alstom are de partea lor URMRI Militari pentru asigurarea mentenantei ramelor si asamblarea lor, avand in vedere ca au participat si cu subsidiara din RO. Deci s-ar putea sa fie egali la pret.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

Asocierea CRRC Qingdao Sifang - Astra a obtinut 89 de puncte din 100. 80/80 pret si 9/20 tehnic.
https://clubferoviar.ro/breaking-chinez ... ice-a-arf/

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale electricbus2000

Câte bucăți ar urma să primească CFR Călători?

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

Avem si PV-ul acum pe SICAP.@punmaister, ne poti ajuta te rog cu un format mai friendly (fara .p7s adica)? :D

De aici: https://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/p ... 100068378/

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

PV 22_323_18.09.2019 - evaluare propuneri financiare-semnat.pdf
PV 22_323_18.09.2019 - evaluare propuneri financiare-semnat.pdf (3.97 MB; downloaded 359 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420653 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use