Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: ARF - Achizitia a 62 de rame electrice (RE-R/EMU)

224 posts, 83904 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

"Semnale de alarma ridicate la nivel international", da, vine taifunul CRRC peste bravii nostri contestatori.Mie mi se pare subtire argumentatia Siemens, dar au imbracat-o intr-un ton isteric incercand sa convinga asa.La 3 ofertanti tu imi vorbesti de pret de dumping?Pai poate tu ai avut pretul prea mare, ce zici de asta?A, daca erau 10 participanti si toti ofertau la niveluri apropiate in afara de CRRC care dadea cu 30% mai putin, discutam altfel.Asa, nu mi se pare ca se justifica.Oricum, vazand la ce pret ridicat au ofertat Alstom si Siemens, mi se pare evident acum de ce nu participat la consultarea pietei:au incercat sa sperie concurenta dand senzatia ca din motive "istorice" nu au cum sa fie batuti si ca nici nu au nevoie sa se oboseasca sa vina cu o propunere de pret.Apoi au venit ambele cu preturi foarte sus.Mi se pare o evidenta pozitie de monopol daca una din cele 2 ia licitatia asta.Pariul meu e ca nu se va intampla.Si sper ca la licitatia pentru rame IR situatia se va schimba si vom avea o concurenta reala, cu Stadler, Skoda, Talgo, CAF etc.Atunci vedem ce mai comenteaza baietii astia :yes: .

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

Sanse foarte slabe pentru ceilalti producatori, pentru ca ei n-au hale de mentenanta in RO, iar asta ar insemna sa umfle pretul ofertei.
Razvan021 wrote:
La 3 ofertanti tu imi vorbesti de pret de dumping?

Problema aici a fost ponderea grasa de tot a pretului care este de 80% :bleah: , in conditiile in care inainte de licitatie ARF anuntase ca pretul va avea ponderea de 49% iar tehnic 51%.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

Aici sunt perfect de acord, am zis de la inceput ca e o prostie.Nu poti baga 80% pret la rame electrice, clar avantajezi pe cineva.Dar sa ne lase cu dumpingul, au tinut pretul sus intentionat.De aia am si zis ca ar fi bine sa vina si ceilalti la urmatoarea licitatie, chiar daca nu au hale de mentenanta au sanse la cum au umflat astia pretul acum.Sau daca e sa piarda, o sa fie pentru ca ne vom alege noi cu un pret corect de la Siemens si Alstom.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale shoppy

Nu traieste nici o firma de la o licitatie la alta, Siemens si Alstom au facut in republica bananiera niste investitii pe termen lung, este normal sa si le valorifice, asa ar fi facut si Skoda si oricine.
La licitatii Skoda nu vine asa, la intamplare, la genul "ba ia sa nu castige aia prea mult, punem si noi 98% din cat credem ca vine Siemens si dupaia ne descurcam ca doar suntem destepti", nu, Skoda isi calculeaza pretul lor(ca doar nu vii cu pret prea mic sa castigi si dupaia dai faliment), si apoi se uita, si daca le da 105% fata de cat cred ei ca vin Siemens atunci nu participa si gata, ca Siemens oricum o sa castige cu pretul lor si in plus toata lumea o sa vada pretul Skoda si asa dai din casa gratuit prea multe informatii.
Deci faptul ca Skoda, Flirt si Steandler au renuntat ne arata ca preturile Simens si Alstom sunt rezonabile.

Asta cu x% calitate si y% pret este si o sa fie mereu o facatura, toata lumea are calitate, ar trebui sa fie 100% pret + 10 ani garantie + 10 ani intretinere cu x% din pretul final pe an.

Chinezii au distrus deja toata productia europeana de panouri solare prin preturi de dumping finantate pe fonduri guvernamentale pana cand sa se trezeasca desteptii de europeni, deci au antecedente si strategia functioneaza.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Utilizator anonim

Aia cu timpul nu stiu cat tine, le fac chinezii in doua luni pe toate daca se aduna „cativa”  :lol:

Si acum imi aduc aminte la InnoTrans 2016, vreo 4 chinezi erau cu ruleta si agenda pe sub Vectron  :lol:  :lol:

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale shoppy

De făcut singur că le fac, omologarea este problema.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale PTMZ

Se pare că licitația este suspendată, în urma contestațiilor. Iată un articol pe această temă:
https://www.economica.net/procesul-de-evaluare-privind-licitatia-pentru-noile-trenuri-electrice-a-fost-intrerupt-din-cauza-contestatiilor_174596.html
Procesul de evaluare privind licitaţia pentru achiziţia celor 40 de rame electrice a fost întrerupt, în urma contestaţiilor depuse de companiile Siemens Mobility şi Alstom Ferroviaria SpA, potrivit unui comunicat al Autorităţii pentru Reformă Feroviară (ARF), publicat miercuri pe site.

 
"Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) informează că, urmare a înregistrării a două contestaţii din partea companiilor Siemens Mobility şi Alstom Ferroviaria SpA, privind licitaţia de achiziţie a materialului rulant nou destinat transportului regional şi suburban feroviar de călători (trenuri electrice regionale RE-R), procesul de evaluare a fost întrerupt", afirmă ARF.

Instituţia dă asigurări că procedura va fi continuată conform prevederilor legale, după primirea Deciziei/Deciziilor de la Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor (CNSC).

ARF a lansat, în luna aprilie 2019, licitaţia pentru "Achiziţie material rulant nou destinat transportului regional şi suburban feroviar de călători (trenuri electrice regionale RE-R)", contractul având valoarea de până la 4,5 miliarde lei. Obiectul contractului îl reprezintă achiziţia publică a 40 unităţi rame electrice regionale şi mentenanţa acestora pe o perioadă de 15 ani de la livrarea fiecărei rame electrice, urmând ca acestea să fie livrate în termen de 32 de luni de la semnarea contractului.


Comisia de evaluare a ARF a verificat, în perioada 30 iulie - 17 septembrie 2019, propunerile tehnice şi solicitările de clarificări prezentate de ofertanţii declaraţi admişi la faza de verificare iniţială, respectiv Alstom Ferroviaria SpA - Alstom Transport SA, Asocierea CRRC Qingdao Sifang - Astra Vagoane Călători şi Siemens Mobility.

Astfel, au fost declarate admisibile în faza de evaluare tehnică cele trei oferte primite pentru achiziţia de rame electrice regionale, sub rezerva excluderii ofertei unuia dintre cei trei participanţi, în situaţia identificării unei situaţii potenţial generatoare de conflict de interese în care s-ar găsi acesta.

Potrivit procesului verbal al şedinţei de evaluare a propunerilor financiare pentru achiziţia celor 40 de rame electrice, încheiat pe data de 18 septembrie 2019, Comisia de evaluare a analizat cele trei propuneri financiare depuse, principalul aspect al evaluării fiind preţul ofertei. Astfel, Alstom Ferroviaria SpA - Alstom Transport SA a venit cu un preţ fără TVA de peste 1,7 miliarde de lei, care, în opinia membrilor comisiei, nu este un preţ neobişnuit de scăzut, aşa cum este prevăzut la art. 210 din Legea nr. 98/2016 cu modificările şi completările ulterioare. În cazul său, nu au fost identificate erori aritmetice, iar propunerea financiară se încadrează în valoarea estimată. În concluzie, oferta a fost declarată admisibilă.

În cazul Asocierii CRRC Qingdao Sifang - Astra Vagoane Călători, propunerea financiară a fost de 1,481 miliarde de lei fără TVA, în timp ce Siemens Mobility a cerut un preţ de 1,67 miliarde de lei, fără TVA, însă a fost identificată o eroare materială, dar care nu este de natură a influenţa propunerea financiară, preţul total al ofertei şi/sau punctajul ofertei.

În final, punctajele acordate celor trei companii pentru ofertele propuse la licitaţia organizată de Autoritatea de Reformă Feroviară pentru achiziţia de material rulant nou destinat transportului regional şi suburban feroviar de călători sunt următoarele: pe primul loc, CRRC Qingdao Sifang - Astra Vagoane Călători, cu 89 de puncte, pe locul doi se situează Asocierea Alstom Ferroviaria SpA - Alstom Transport SA, cu 78,69 de puncte, iar locul trei este ocupat de Siemens Mobility, cu 78,47 de puncte.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

Se pare ca Astra si CRRC sunt pusi pe scandal, au facut cerere de interventie la ambele contestatii.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

E logic sa se bage, s-a cerut descalificarea ofertei lor ca a lucrat Gavrila la Astra :lol: .De asemenea, Siemens a depus cerere de interventie la contestatia Alstom, si invers.Am spus-o, contestatia Siemens mi se pare subtire, insa cea a Alstom imi da ceva emotii.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale punmeister

Daca contestatia Alstom va fi acceptata, CRRC si Siemens vor fi eliminati, caz in care Alstom ramane singurul ofertant eligibil si se semneaza contractul cu ei.
Cea a Siemens consta in eliminarea CRRC si reevaluarea ofertelor, deci implicit si inca o runda de contestatii.

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale cris_m

Daca ramane un singur ofertant in cursa, nu inseamna ca automat se si semneaza contractul cu ei. Mai au niste etape de parcurs, momente in care exista sansa sa pice si ei.

 



Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale PTMZ

Nu, tot suspendată e.
CFR ar urma să primească 90% din aceste rame electrice. Iată un fragment de articol pe această temă:
De asemenea, cel mai mare operator feroviar de transport persoane se aşteaptă să primească 90% din ramele electrice cumpărate de către Autoritatea pentru Reformă Fevoriară. Licitaţia pentru cele 80 de rame cu o valoare estimată de 4,55 miliarde de lei este însă suspendată în prezent, din cauza contestaţiilor.


Sursa: https://www.economica.net/cfr-calatori-lanseaza-licitatie-pentru-trenuri-diesel-noi-si-se-asteapta-sa-primeasca-90prc-din-ramele-electrice-cumparate-de-arf_175703.html

 


Re: ARF - Achiziția a 40 de rame electrice regionale Razvan021

Toate contestatiile au fost admise.Acum sa vedem si niste motivari ale deciziilor, presupun ca o sa apara in SICAP.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use