Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: Discuții diverse despre bilete de tren, vechi și noi

10 posts, 5946 views
  • Tom
  • Posted:
  •  

Discuții diverse despre bilete de tren, vechi și noi Tom

Am avut o colectie destul de mare de bilete de tren vechi, chiar si unul de avion in acelasi format. De abia astazi am gasit pe internet cum se numeste acest tip de bilet si pe unde a mai existat.

Pana voi cauta si voi gasi ce mi-a mai ramas din colectia de bilete vechi, am realizat o reproducere a unui astfel de bilet. Nu stiu daca asa ceva mai exista in anii 2000, dar imi amintesc ca exista un bilet pentru copii. Restul datelor de pe el, ca si pretul, sunt fictive. Poate cineva sa ne spuna semnificatia simbolurilor de pe aceste tichete, ca si a culorilor acestora?
Iata si imaginea.
bilet.gif (3.5 KB; downloaded 5310 times)

La adresa http://bahn.trix.su/edmondson/ puteti gasi aceast tichet, deocamdata doar in varianta statica prezentata in imaginea de mai sus. Cand va fi gata, pagina va putea reproduce astfel de tichete. Le veti putea tipari pe cartoane si sa le aratati nasului in tren :twisted:

P.S. Daca nu se vede bine, cautati fontul Berliner pe internet, pentru a afisa corect numarul tichetului.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Bilete CFR Utilizator anonim

Un retro  8-)

IMG_4374.JPG (215.5 KB; downloaded 6634 times)

 


Re: Bilete CFR francezu72

se poate sa cumpar un bilet dus si intors spre mare....gen dusu si dupaia intorsu peste 6 zile ?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Bilete CFR Dr2005

Poţi să cumperi şi cu întorsul după 30 de zile dacă vrei. Dar trebuie să păstrezi ambele bilete şi la dus şi la întors. Şi ai şi 10% reducere la preţul total al biletului (cu excepţia biletelor pentru elevi şi studenţi, acolo nu mai ai altă reducere peste cei 50%).

 


Re: Bilete CFR francezu72

ok va multumesc mult
si daca cumpar bilete de student trebuie sa arat la controlor si carnetu de elev ?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Bilete CFR Dr2005

Păi normal că trebuie... evident, dacă el le cere, că dacă mergi pe rute gen Buc.-Olteniţa, unde naşul nici nu ştiue cum arată un bilet, doar o să găurească biletul, fără să se uite ce scrie pe el.

 


Re: Bilete CFR argos

CFR-ul parca incearca din rasputeri sa alunge calatorii.
Am mers in weekend-ul asta cu trenul intre Bucuresti si Ploiesti.
Cumplit! Gara de N miroase a canal/urina, e coada uriasa la bilete (sa zicem ca de asta se scapa repede, daca ai card si folosesti automatele), aglomeratie crunta in tren, blatisti gramada, nash impertinent, etc.
Trenul.. cica accelerat, era un automotor importat sh din Franta. Cred ca este un tren folosit la ei prin anii 70 pentru curse foarte scurte, altfel nu-mi explic de ce nu are locasuri pt bagaje. Nefiind loc de bagaje, erau toate sarsanalele puse intre randurile de scaune, ceea ce accentua impresia de aglomeratie/sufocare. Chiar nu e de inteles de ce in zilele si pentru trenurile la care exista clienti nu se suplimenteaza vagoanele.
Culoarul... plin ochi de blatisti (cred ca erau vreo' 150 de insi in tot trenul, fara exagerare).
Mi-am promis ca n-o sa mai folosesc decat rapidul, desi sunt probeme si la ala.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bilete CFR Utilizator anonim

Trenul de care zici probabil e cratita aia care pleaca pe la ora 17 si ceva din Bucuresti. Nu recomand asa ceva.
Am mers 3000 km cu trenul in ultimele 3 saptamani si iti pot spune ca sunt mai multumit de mersul de accelerat decat de cel de rapid. Am mers cu A1745/6 masiv si nu a avut nici-o intarziere, am mers cu R(EN)473 din Ungaria pana in Bucuresti Nord, a acumulat intarzierea pe Predeal - Ploiesti si mai ales Ploiesti - Bucuresti. La fel am venit de la Predeal cu R832 si a acumulat intarzierea intre Ploiesti si Bucuresti dupa un mers jalnic.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Bilete CFR Dr2005

Trenul respectiv e o ramă Z6100 adusă din Franţa... acolo circula pe TER-uri (varianta franceză de S-Bahn, cum ar fi la noi Buc. N. - Buc. Obor) şi personale de scurt parcurs, din alea unde erau călători mulţi şi care mergeau puţin (de aia şi are atâtea uşi, să se facă repede schimbul de călători). Nu are ce căuta la accelerat.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Bilete CFR Dr2005

Bilet de acum câteva zile... la tren ,,personal" dacă e să ne luăm după ce scrie pe el:


 


Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use