Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: Excursie Otopeni

3 posts, 2524 views
Excursie Otopeni iliutu

Azi am facut o scurta plimbare la Otopeni. Deoarece am fost singur si am uitat aparatul de fotografiat, nu am facut poze.
Scopul a fost sa fac o comparatie CFR-RATB.
Ce am constatat: la plecare am vrut sa cumpar biletul de la automatele de bilete, sa platesc cu cardul, dar nu am avut noroc: trenurile pentru aeroport nu figurau in lista (le-am cautat in mai multe moduri).
Apoi m-am dus la casierie unde am platit cash (stiam cat de complicat e sa platest cu cardul). Nici aici nu a fost rapid, casierita fiind nevoita sa caute prin ceva catastife pretul biletului.
Am ajuns la Desiro. Nasul OK, la fel si mecanicul. In tren eram vreo 4 persoane (cu un neamt nitel skin si inca 2 doamne).
Linia e intr-o stare destul de proasta, cu mai multe limitari la 5 sau 15 km/h. Au fost totusi 2 portiuni unde s-a circulat cu 80, respectiv 95 km/h.
La un moment dat am vazut niste stalpi de electrificare, dar fara catenara, doar cu fibra optica. Stie cineva de ce nu au terminat electrificarea ?
La P.O. Otopeni doamnele au fost contrariate ca trenul le lasa "in camp", dar am fost preluati de un microbuz.
Traseul microbuzului a fost prin DN1, desi ar fi putut ajunge mai repede folosind stradutele mici care sunt paralele cu DN1.
La aeroport am asteptat 10 minute si a venit 783. Autobuzul a circulat bine cu toate locurile ocupate si cateva persoane in picioare, dar nu am inteles de ce nu are statie  la Gara Baneasa.
Concluzie : cu trenul merge doar cine nu stie de 780 ... (asta a fost impresia mea).
Vreau sa fac si alte excursii scurte, in care tot asa, sa analizam diverse aspecte ale transportului. Astept propuneri si chiar doritori.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Excursie Otopeni Dr2005

Biletele de aeroport se emit manual, deci tanti de la ghişeu scrie din tastatură preţul. Ultima dată am nimerit una care, după 2 minute de studiat atent tastatura, a chemat o colegă ca s-o întrebe unde e semnul ,,%" ca să scrie ,,Bilet 50% reducere"  :lol:

Totuşi, cu biletul de la automat poţi merge până la PO Aeroport (că doar e personal), de unde poţi veni înapoi cu 449.

Electrificarea nu a fost terminată (ba chiar a fost furată cea terminată) din acelaşi motiv din care nu s-a mai terminat nicio electrificare după '89... În prima fază, fusese electrificat firul 2 (da, linia aia a avut 2 fire pe o porţiune), cel care ducea spre Triaj, dar şi spre Bucureşti Nord (subtraversa magistrala 1000). Tot pachetul respectiv de linii a fost inundat acum vreo 10 ani, apoi mlaştină a rămas şi s-a furat tot ce se putea, o parte din şină fiind demontată acum vreo 2 ani de către CFR.

 


Re: Excursie Otopeni iliutu

Dr2005 wrote:
Totuşi, cu biletul de la automat poţi merge până la PO Aeroport (că doar e personal), de unde poţi veni înapoi cu 449.


Ideea este ca am cautat trenul dupa ora de plecare (nu si dupa numar) si nici vorba de tren ...

 


Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use