Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: Discuții diverse

782 posts, 229103 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 56
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse cristi20

Multumesc shoppy :)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

Pentru trenurile cu vagoane mai grele (ex: cel rusesc care trece prin RO pentru a ajunge mai departe spre Bulgaria) se utilizeaza cuplarea dubla a vagoanelor.

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Mrs

Nu sunt mare fan al transportului feroviar, dar azi am vazut ceva ce m-a  :o  :shock:  :o  :shock:  :o

http://www.wimp.com/traintrack/

Nu stiu daca e de actualitate, poate voi stiti despre ce e vorba...
pe mine insa m-a impresionat, dupa cum spunea si un prieten avem si noi cteva d'astea dar stau la depou ca nu stiu la ce folosesc  :D

 


Re: Discutii diverse Chev Celios

Avem si noi d'astea si  nu stau in depou.Nu mai stiu unde vazusem astfel de utilaje la munca.

 


Re: Discutii diverse shoppy

Lucreaza pe Bucuresti - Constanta.
Cat despre cuplarea multipla, aia e o inventie locala, nici vagoanele de marfa care chiar au 80 de tone cand sunt incarcate(sarcina maxima pe 4 osii) nu se cupleaza asa.

 


Re: Discutii diverse gabriels

Utilaje de genul asta au lucrat si la Bucuresti Ploiesti.Tin minte cum stateam ore intregi in zona Chitila si priveam cum lucreaza.Cele de la noi aratau chiar mai bine,doar ca nu puneau separat traversele si sina,ci aveau bucati de linie deja asamblata care venea pe role.

 


Re: Discutii diverse Mihai Calin

Salutare,
aveti idee daca exista vreun plan sigur de modernizare a Garii de Nord?

 


Re: Discutii diverse Razvan Mihai

Salutare,
aveti idee daca exista vreun plan sigur de modernizare a Garii de Nord?


Cred ca intrebarea ar suna in felul urmator: Se are in vedere vreun plan pentru modernizarea Garii de Nord in viitoru apropiat? Raspunsu: NU si nici nu va fi prea curand.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Vederi cu trenuri de calatori Dr2005

Doamne, câtă risipă la CFR Călători... 6000 kW pentru 4 vagoane. La câţi bani au plătit pentru "modernizarea" ramelor Z6100, puteau modifica 3-4 bucăţi ca lumea (scaune confortabile, aer condiţionat eficient, WC vacuumatic, uşi etanşe) pentru trenuri din astea. Sau, măcar, ar putea aloca locomotive EC, eventual aduse câteva de la Arad la BC, la schimb cu EA-uri sau făcut schimb cu CFR Marfă (tot ţine la gard atâtea EC-uri) sau alţi operatori de marfă cu EC-uri. Oricum, pentru marfă trebuie putere, deci EA-ul e mult mai nimerit. Chiar dacă în zona deservită de Depoul BC nu sunt pante mari (decât Predealul, dar ăla se poate face cu locomotive de Braşov sau Ploieşti), depoul are un singur EC (44-0058).€

 


Re: News Goldmund

pt. Shoppy,care m-a insultat degeaba si a scris ca el a stat doar in ambuteiaje,nu a vazut nici un camion(/in Germania,pe Autobahn!!)dar a vazut trenuri de marfa odata la 2 minute:
http://de.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 1014172544

 


Re: News Goldmund

Am uitat sa traduc culorile:
Albastru:trenurile
violet:trans.fluvial
albastru deschis:conducte
crem deschis:trans.rutier(autostrazi/strazi)Fiecare sa traga concluziile de rigoare.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: News Dr2005

Diagrama e pentru transport de marfă... cea pentru transport de călători cred că e diferită.€

 


Re: News Goldmund

Dr.2005,
amicul se referea la trans. de marfa,dar pt. tine iata si adresa cu transportul de calatori din Germania:
http://de.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 1018135454
De data asta nu uit sa explic culorile:
-albastru reprezinta caile ferate...
-rot/violet reprezinta transportul aerian
-restul reprezinta trans. de calatori pe sosele,autostrazi,care reprezinta mai mult de ...87% din total!Presupun eu,de asta e Germania si locomotiva economica a UE-trans. rutier este eficient,chiar daca mie imi place sa calatoresc cu ...trenul.

Nici n-as fi venit acum cu aceste tabele,daca Shoppy n-ar fi spus ca locuiesc degeaba de 30 ani in Germania si habar nu am,pentru ca...(acum vine)el stie ca atunci cand a fost el o data in Germania.....

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: News Dr2005

Sincer, refuz sa cred diagrama aia!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 56
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use