Accidente și incidente în România

Știri, evenimente, noutăți, discutii și documentații feroviare

Re: Accidente și incidente în România

Mesajde TibiV » Mie, 26 Sep 2018, 23:05

6 ore DOAR intarzierea....
Trebuie sa fii nebun ca sa mai accepti calatoria feroviara (nu doar cu CFR, in general calatoria pe sine, indiferent de operator...)

Cand vor termina astia lucrarile de modernizare a magistralei si achizitiile de material rulant nou, va trebui sa "importam" niste negri...
Doar aia mai accepta sa circule cu trenul....

:(
TibiV
Membru Gold

Mesajde Marian Andrei » Joi, 27 Sep 2018, 07:05

Nu e chiar asa rau, e mai mult de noroc, eu de exemplu merg pe lung parcurs de 1-2 ori pe luna si rar am avut probleme, pot sa zic ca prima data când am avut o problema de intarziere serioasa a fost când au cazut copaci la Timis de am astaptat 2 ore in Predeal pentru diesel la începutul lui septembrie. In rest doar de vreo 2 ori locomotiva defecta când mergeam la Brasov, cu asteptare cam o ora din fericire, si pe scurt parcurs merg saptamanal, toate astea de prin 2006. Dar intr-adevar ca timpi e loc de mai bine, dar in mare parte aici e vina infrastructurii, pe locul 2 sunt locomotivele naspa.
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde George » Joi, 27 Sep 2018, 10:13

De ce nu cumpara CFR Calatori locomotive si rame noi pe fonduri europene, cum fac toti cei din jurul nostru?!
Marian Andrei, stii ceva, au de gand sa faca ceva pe POIM?!
George
Membru Gold

Mesajde Marian Andrei » Joi, 27 Sep 2018, 10:22

CFR Calatori a realizat proiecte de achizitii pe fonduri EU anii trecuti, iar raspunsul a fost unul clar - CFR Calatori a fost declarata entitate neeligibila cel putin pana in 2021 sau 2022 nu mai tin minte exact cat spunea fostul director.

Acum se tot spune ca au gasit 100 de rame SH si incearca sa le achizitioneze, sa vedem daca se va concretiza, ca asa ne povestea si in 2016 si 2017 fosta conducere ca inchiriaza rame si vagoane pana trece criza...
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde George » Joi, 27 Sep 2018, 10:30

Pai de ce sa fie entitate neeligibila?!
George
Membru Gold

Mesajde Marian Andrei » Joi, 27 Sep 2018, 10:41

Asta decide CE de ce a dat verdictul asta. Pot fi multe cauze, proiect prost abordat, termene aiurea, lipsa de incredere in autoritatea care cere fondurile, lipsa de fezabilitate a proiectului etc.
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde shoppy » Joi, 27 Sep 2018, 10:53

Sigur este lipsa de incredere, CFR Calatori este o companie tinuta pentru pomana electorala si sifonatul banului public atunci cand exista, cand nu exista se tin vehiculele noi la gard pentru consumabile si circula resotaticele de acum 50 de ani reparate cu patentul.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (Predeal)
shoppy
Membru Silver

Mesajde Marian Andrei » Mie, 07 Noi 2018, 23:21

IR 1597 a deraiat in aceasta seara pe macazele din zona statiei Rosiori Nord.
Marian Andrei
Fondator Forum

Anterior

Înapoi la Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare