Transportul în lumeEuropaUcraina / Україна

 

Topic: Ucraina - Kiev

15 posts, 8873 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Ucraina - Kiev bercenicity

Linia 4 de metrou-usor (tramvai rapid) in Kiev:


















Punct de transfer la inelara feroviara:







Galeria foto completa:
http://holy-mozart.livejournal.com/357552.html

 


Re: Ucraina - altele Aron

Se construiesc 2 noi retele de troleibuz intre Kiev - Brovary si Kiev - Irpin. Avand distanta de 20km respectiv 15km. Si in plus se reabiliteaza drumurile pe  care vor fi introduse noile  linii. Sa numai zic ca a trebui sa extindem cat mai mult reteaua de troleibuz, dar na..
http://yellowpage.in.ua/en/archives/46037
http://www.realt5000.com.ua/news/utf/en/2054260/

 


Re: Ucraina - altele Aron

Si daca tot vorbim de troleibuze...un update la ce modele mai circula prin acest oras(Kiev)
Dupa Euro 2012 s-au ales cu o gramada de troleibuze noi cum ar fi:
Troleibuzele Bogdan Solo(Т70110) si articulate(Т90110). Pozele sunt luate de pe transphoto.ru. Am ales pozele care mi-au placut cel mai mult.










Pe langa clasicile ZIU-ri care mai sunt intr-un numar destul de mic mai avem si mult "iubitele" MAZ-uri





Avem si LAZ E301D1




Iar cea mai noua achizitie este tot LAZ acelasi model doar ca dotat cu motoare asicrone in CA.





 


Re: Ucraina - altele Aron

Pentru locuitorii Kievului, periaoada 22-24 martie a fost cea mai neagra, sau mai bine zis cea mai alba, deaorece a fost viscol timp de 48 de ore iar transportul in comun de la suprafata a paralizat in aceasta perioada, troleibuzele si tramvaiele fiind abandonate pe strazi si pe unde au fost surprinsi de acest fenomen care a fost aproape pe tot teritoriul Europei. a fost nevoita interventia armatei pentru a scoate din nameti troleibuzele si tramvaiele. O sa pun cateva poze, toate sunt luate de pe transphoto.ru


































Si linia de Metrou usor a fost afectata:




























Cum am spus si in alt topic, aceste tramvaie/troleibuze nu au mai ajuns in depouri, ramanand peste noapte raspandite prin tot orasul. Bine ca la noi nu s-a manifestat in halul asta :)

 


Re: Discutii statia Straulesti dupa inaugurare punmeister

andrei11 wrote:
Statia Arsenalna ( din Kiew ) este situata la 105,5 de metri sub pamant, ceea ce o face cea mai adanca statie din lume.

Andrei, eu stiam ca statia Park Pobedy din Moscova e cea mai adanca statie din lume la 80 si ceva de metri.

 


Re: Discutii statia Straulesti dupa inaugurare andrei11

E ca tine, am si anuntat ca articolul mi se pare dubios.
Ceea ce am vrut sa scot in evidenta este :
Sau faci un luminator care intr-adevar sa lumineze culoarul sau ce e pe dedesubt, sau nu-l mai faci deloc. Eu am vazut luminatoarele de la Straulesti, sunt de toată jena...
Phenian-ul n-are statii mai adânci decat Moskwa ? Eu asa stiam, dar poate sa fie o legendă euroasiatică.  :lol:

 


Re: Discutii statia Straulesti dupa inaugurare TibiV

andrei11 wrote:
Phenian-ul n-are statii mai adânci decat Moskwa ? Eu asa stiam, dar poate sa fie o legendă euroasiatică.  :lol:

Ba da, Phenianul are metrou care inconjoara nucleul de lava al Pamantului... :)

Ca in bancul ala din tineretea noastra: "Cai mai inalti pitici din lume sunt cei din URSS"....
Acum piticii din Coreea (de Nord) "le-au luat fata" rusilor...
:lol: :lol: :lol:

 


Re: Discutii statia Straulesti dupa inaugurare Goldmund

Aceasta statie de metrou din Kiev se gaseste la adancimea de 105,5m si se afla(ca o curiozitate) in programul turistic al orasului...Se pare ca intr-adevar piticul cel mai inalt se gaseste in Kiev
http://www.huffingtonpost.de/2016/12/14...23966.html

 


Re: Discutii statia Straulesti dupa inaugurare survola

Din ce țin minte, tunelul trece pe sub un rău după care urmează un deal abrupt, deci de acolo adâncimea față de suprafață (la Kiev mă refer).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Ucraina - Kiev GPS

Am găsit aceasta filmare cu "Muzeul transportului public din Kiev", sincer se putea și mai bine. Pentru cei care nu au răbdare va Invit sa urmăriți finalul unde veți avea o surpriza placuta.



 


Re: Ucraina - Kiev PTMZ

Tatra-Yug a castigat o licitatie pentru livrarea de tramvaie la Kiev (daca se semneaza contractul cu ei, vor livra 20 de tramvaie):
Друзі, гарна новина на закінчення незвичного 2020 року - ми перемогли в тендері на постачання нових трамвайних вагонів для Києва.

Нами отримано акцепт нашої тендерної пропозиції. Наразі підписання контракту затягується через жалобу надану до банку іншим учасником торгів.

Щодо закупівлі інформуємо, що за зазначений бюджет тендеру нами було запропоновано 20 одиниць нових низькопідлогових вагонів, іншим учасником торгів (консорціум "Електронтранс") 14 одиниць, а третій учасник (консорціум "Белкоммунмаш") висунув пропозицію в 10 одиниць трамвайних вагонів.

Чекаємо на підписання договору в новому році!


Traducere in engleza:
Friends, good news for the end of the unusual 2020 - we won the tender for the supply of new tram cars for Kiev.

We have accepted our tender offer. Currently, the signing of the contract is delayed due to a complaint submitted to the bank by another bidder.

Regarding the procurement, we would like to inform you that for the tender budget we offered 20 units of new low-floor cars, another bidder (consortium "Electrontrans") 14 units, and the third bidder (consortium "Belkommunmash") put forward a proposal of 10 units of tram cars.

We are waiting for the signing of the contract in the new year!

Sursa:  Facebook - Tatra-Yug

 


Re: Ucraina - Kiev PTMZ

BERD acorda un imprumut de 50 de milioane de euro Kievului pentru 10 metrouri noi:
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Ukraine’s largest international financial investor, wants to encourage more Ukrainians to use public transport.

The EBRD loaned Kyiv 50 million euros to buy 50 new metro cars that will comprise 10 metro trains, according to Kyiv Mayor Vitaliy Klitschko. Today, Ukraine has 800 metro cars but many of them have to be replaced or renovated, Klitschko said.

The new subway trains will serve Kyiv’s 24-kilometer northwestern green line, which goes from Syrets to Chervoniy Hutir and includes stations like Zoloti Vorota, Lukianivska, Palats Sportu and Druzhby Narodiv.

By the end of the year, Klitschko also promises to open two new metro stations — Mostytska and Prospekt Pravdy — that will connect Syrets with Kyiv’s northwestern Vynohradar neighborhood. Their construction cost is nearly $215 million

As of February, Kyiv has built over 700 meters of the tunnel between the stations (out of 1.3 kilometers). It is a long-awaited construction project for many Kyivans who struggle to commute from Vynohradar to downtown Kyiv.

The EBRD helps Kyiv expand its metro so more people could switch from private cars to more environmentally friendly means of transport, according to Matteo Patrone, EBRD’s managing director for Eastern Europe.

Kyiv is notorious for its traffic jams so reducing the number of cars on the roads will benefit the city, according to the EBRD.

The money will also support Ukraine’s public transport that suffered losses during the pandemic.

Kyiv Metro, for example, lost half of its passenger traffic last year. Before the pandemic, the metro would make an average of $6 million a month. But during the strict quarantine in March–May, its earnings plummeted to about $225,000 a month.

In October, the EBRD gave Ukraine 350 million euros to buy 400 new trolleybuses in 12 Ukrainian cities.

In 2020, it also loaned 450 million euros to state road agency Ukravtodor to build new roads, fight corruption and support transparency in procurement.

State postal operator Ukrposhta, in turn, received a 63 million loan from the EBRD to build new sorting centers and modernize its tech in Ukraine’s towns and villages.

To date, the bank has made a cumulative commitment of almost 14.5 billion euros through 486 projects in the country.

Sursa: Kyiv Post

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Ucraina - Kiev ADK

Ucraina se numără printre foarte puținele țări care a achiziționat troleibuze DAC de la fostele uzine Rocar, find comandate un număr de 260 troleibuze pentru transportul public din Kiev iar altele 50 pentru Harkiv. Nu cunosc din păcate numărul exact de troleibuze scurte și articulate, se pare că majoritatea au fost doar articulate.

022, 2322, 3329 (casate în anul 2003) și 4396 (casat în anul 2004) fotografiate de Klaus Mundt în vara anului 2002. Se pare că cel oprit pentru muzeu este 4397.
Foto: hinerkduetz
859223.jpg (125.7 KB; downloaded 3131 times)

Foto: hinerkduetz
859348.jpg (96.23 KB; downloaded 3131 times)

Foto: hinerkduetz
859349.jpg (107.96 KB; downloaded 3131 times)
Foto: hinerkduetz
859350.jpg (112.1 KB; downloaded 3131 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Ucraina - Kiev ADK

Iată și troleibuzul DAC 217E #4397 din colecția muzeului.

5 decembrie 2015
Autor: tavalex2007
866152.jpg (134.11 KB; downloaded 3083 times)


9 aprilie 2012
Autor: Трёхгранка
497983.jpg (182.45 KB; downloaded 3083 times)


17 decembrie 2016
Autor: Kovalski
978207.jpg (123.81 KB; downloaded 3083 times)


5 decembrie 2015
Autor: Артурыч
876649.jpg (131.3 KB; downloaded 3083 times)


Interesant interiorul cu banchete tapițate și iluminat cu neon, dar și bordul cu butoane cu braț în locul celor obișnuite (stil V3A).

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Ucraina / Україна  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use