Switch to full style
Transportul în comun și infrastructura din Ucraina
Scrie un răspuns

Ucraina - Kiev

Sâm, 27 Oct 2012, 02:46

Linia 4 de metrou-usor (tramvai rapid) in Kiev:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Punct de transfer la inelara feroviara:
Imagine

Galeria foto completa:
http://holy-mozart.livejournal.com/357552.html

Re: Ucraina - altele

Lun, 11 Feb 2013, 18:44

Se construiesc 2 noi retele de troleibuz intre Kiev - Brovary si Kiev - Irpin. Avand distanta de 20km respectiv 15km. Si in plus se reabiliteaza drumurile pe care vor fi introduse noile linii. Sa numai zic ca a trebui sa extindem cat mai mult reteaua de troleibuz, dar na..
http://yellowpage.in.ua/en/archives/46037
http://www.realt5000.com.ua/news/utf/en/2054260/

Lun, 11 Feb 2013, 19:30

Si daca tot vorbim de troleibuze...un update la ce modele mai circula prin acest oras(Kiev)
Dupa Euro 2012 s-au ales cu o gramada de troleibuze noi cum ar fi:
Troleibuzele Bogdan Solo(Т70110) si articulate(Т90110). Pozele sunt luate de pe transphoto.ru. Am ales pozele care mi-au placut cel mai mult.
Imagine
Imagine
Imagine

Pe langa clasicile ZIU-ri care mai sunt intr-un numar destul de mic mai avem si mult "iubitele" MAZ-uri
Imagine

Avem si LAZ E301D1
Imagine

Iar cea mai noua achizitie este tot LAZ acelasi model doar ca dotat cu motoare asicrone in CA.
Imagine
Imagine

Mar, 26 Mar 2013, 14:13

Pentru locuitorii Kievului, periaoada 22-24 martie a fost cea mai neagra, sau mai bine zis cea mai alba, deaorece a fost viscol timp de 48 de ore iar transportul in comun de la suprafata a paralizat in aceasta perioada, troleibuzele si tramvaiele fiind abandonate pe strazi si pe unde au fost surprinsi de acest fenomen care a fost aproape pe tot teritoriul Europei. a fost nevoita interventia armatei pentru a scoate din nameti troleibuzele si tramvaiele. O sa pun cateva poze, toate sunt luate de pe transphoto.ru
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Si linia de Metrou usor a fost afectata:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine

Cum am spus si in alt topic, aceste tramvaie/troleibuze nu au mai ajuns in depouri, ramanand peste noapte raspandite prin tot orasul. Bine ca la noi nu s-a manifestat in halul asta :)

Re: Discutii statia Straulesti dupa inaugurare

Joi, 13 Apr 2017, 23:20

andrei11 scrie:Statia Arsenalna ( din Kiew ) este situata la 105,5 de metri sub pamant, ceea ce o face cea mai adanca statie din lume.

Andrei, eu stiam ca statia Park Pobedy din Moscova e cea mai adanca statie din lume la 80 si ceva de metri.

Joi, 13 Apr 2017, 23:29

E ca tine, am si anuntat ca articolul mi se pare dubios.
Ceea ce am vrut sa scot in evidenta este :
Sau faci un luminator care intr-adevar sa lumineze culoarul sau ce e pe dedesubt, sau nu-l mai faci deloc. Eu am vazut luminatoarele de la Straulesti, sunt de toată jena...
Phenian-ul n-are statii mai adânci decat Moskwa ? Eu asa stiam, dar poate sa fie o legendă euroasiatică. :lol:

Joi, 13 Apr 2017, 23:51

andrei11 scrie:Phenian-ul n-are statii mai adânci decat Moskwa ? Eu asa stiam, dar poate sa fie o legendă euroasiatică. :lol:

Ba da, Phenianul are metrou care inconjoara nucleul de lava al Pamantului... :)

Ca in bancul ala din tineretea noastra: "Cai mai inalti pitici din lume sunt cei din URSS"....
Acum piticii din Coreea (de Nord) "le-au luat fata" rusilor...
:lol: :lol: :lol:

Vin, 14 Apr 2017, 08:21

Aceasta statie de metrou din Kiev se gaseste la adancimea de 105,5m si se afla(ca o curiozitate) in programul turistic al orasului...Se pare ca intr-adevar piticul cel mai inalt se gaseste in Kiev
http://www.huffingtonpost.de/2016/12/14...23966.html

Vin, 14 Apr 2017, 14:21

Din ce țin minte, tunelul trece pe sub un rău după care urmează un deal abrupt, deci de acolo adâncimea față de suprafață (la Kiev mă refer).
Scrie un răspuns