Transportul în lumeEuropaGrecia / Ελλάδα

 

Topic: Rethymno

1 post, 1618 views
Rethymno Robert

Rethymno este un oras dragut la aproximativ o ora de Chania. Transportul atat in Rethymno cat si in zona metropolitana unde exista foarte multe hoteluri se realizeaza cu autobuze Man articulate si scurte. In principiu in oras circula scurte modele mai vechi, iar metropolitane liniile 19 si 20 ce sunt deservite de articulat aduse second din Germania dupa ca am putut sa imi dau seama din interior.

Compania se numeste Ktel, iar siteul lor este http://www.e-ktel.gr. Asigura transport urban si interurban. Compania este controlata de Ministerul Transportului. In prezent este denumita conform noilor norme: Public Bus Service Chania-Rethimnon S.A.

Autobuzele sunt bine intretinute din punct de vedere estetic, impecabile la interior dar arhipline de turisti la o cadenta de 15 minute. Te obliga soferii sa aduni carucioarele de copii, iar la 1,2 euro ai sansa sa calatoresti ca o sardina. Afisajele exterioare nu merg decta la unele, anunturi vocale nu exista, iar soferii nu sunt cei mai prietenosi. Sansa sa iti ratezi statia este ridicata.

Au un depou la iesire din oras cel putin, dar tin autobuze chiar si intr-o benzinarie de langa depou. In curtea depoului am observat si dube Mercedes de aceiasi culoare crem.
IMG_2768.jpg (1.62 MB; downloaded 1489 times)
IMG_2857.jpg (956.95 KB; downloaded 1485 times)
IMG_2859.jpg (1.67 MB; downloaded 1490 times)
Parcarea din benzinărie, aflată la distanță relativ mică față de depou
IMG_2953.jpg (1.8 MB; downloaded 1487 times)
Bilet pentru o călătorie ce poate fi achiziționat de la hotel, magazin sau șofer. Indicat să aveți exact pentur șofer.
IMG_2860.jpg (1.24 MB; downloaded 1489 times)

 


Home page  • 
Parent forum: Grecia / Ελλάδα  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use