Transportul în lumeEuropaGrecia / Ελλάδα

 

Topic: Grecia - infrastructura rutiera

9 posts, 4543 views
Grecia - infrastructura rutiera neaguionutu

O noutate pe care am descoperit-o   !

Google Street View este disponibil si in Thassos ! Imaginile sunt capturate din octombrie 2014 !
Sunt capturate drumul principal din jurul insulei , principalel orase si statiuni de pe drumul din jurul insulei , Panagia , Theologos, Maries !
Vizionare placuta ! Spor la documentare si informare !





















Am mai observat noutăţi în Creta (Google Street View în Cheile Samaria, plaja Platanos/Agia Marina, laguna Balos, Elafonisi),  
De asemenea Google Street View in insulele Paxos, Sifnos, Folegandros, Syros, Tinos, Andros şi Chios.

 


Re: Grecia neaguionutu

Info de pe drumurile si autostrazile din Grecia :

La sfarsitul lui martie a fost data in folosinta portiunea de autostrada Stylida bypass , de pe Autostrada A1 Aegean , la 12 km de Orasul Lamia  
aici

Postat de mine pe forum.peundemerg.ro si  preluate informatii de pe SSC Grecesc !

 


Re: Grecia neaguionutu

Noutati !
Un update grozav de la Google Street View , de curand din septembrie 2014 de la Makaza pana in Thassos (inclusiv) mai putin pe ferry este  street view !!!



































































 


Re: Grecia neaguionutu

A1 Aegean,  de la Skarfia la  Raches ( in jurul orasului Lamia )
Are si noua portiune deschisa  in martie 2015  Stilida  - Raches



 


Re: Grecia neaguionutu

Poze de pe traseul Autostrazii A25 Salonic - Promachonas ( vama greceasca )  -  23.06.2015   - SSC Bulgaresc

aici , aici , aici , aici , aici si aici .

 


Re: Grecia cris_m

Sa vedem cateva poze cu o "rata" (daca ii putem spune asa) greceasca. Aceasta face legatura intre Kavala si Salonic, autobuzul/autocarul mergand pe Egnatia Odos (drumul vechi, nu autostrada). Unul din autobuzule folosite, este Volvo B9R Jonckheere, model utilizat in multe tari in acest scop (producatorul il considera autobuz, nu autocar). Pozele sunt realizate saptamana trecuta in localitatea Nea Vrasna, aflata la jumatatea traseului.
Una din statiile din Nea Vrasna (eu am vazut 2, cea din poza fiind cea din centru)
14415718293963.jpg (788.87 KB; downloaded 3766 times)
Un pic de zoom, nu asa de clar din cauza intunericului...
14415718206402.jpg (560.92 KB; downloaded 3782 times)
Autobuz Volvo ce deserveste linia
14415718417764.jpg (710.88 KB; downloaded 3765 times)

 


Re: Grecia cris_m

Acum cateva informatii despre noul drum dintre Makaza si Komotini, inaugurat acum 1 an.
Dupa cum se poate observa in pozele postate de @neaguionutu, drumul este nou, destul de lat, bine semnalizat si usor de abordat.

Daca va deplasati in week-end, cu masina spre Grecia, trebuie sa va inarmati cu multa rabdare, deoarece trec foarte multe masini, iar capacitatea punctului de frontiera este destul de mica. Eu am parcurs ultimii 5 km din Bulgaria in aproape 3 ore. De aceea, este recomandabil sa faceti o oprire la Kardzhali in Bulgaria (cu vreo 50 km inainte granita) la o benzinarie (este un OMV, destul de aglomerat ce-i drept) sa faceti plinul si daca este cazul, sa va rezolvati problemele fiziologice (in zona unde am stat in coloana exista doar cabine ecologice si doar pusta...).

Revenind la Grecia, trebuie sa fiti atenti la Komotini cand vreti sa ajungeti la autostrada, intrucat trebuie sa mergeti pe niste bretele pararalele cu soseaua nationala, iar daca le ratati, nu prea mai puteti sa virati (se vad si in pozele postate de colegul @neaguionutu).

Per total, nu aveti cum sa va rataciti, iar daca nu va descurcati aveti destui romani pe care sa-i urmati macar pana la autostrada :lol:

 


Katerini BodoMinea

Vin și eu cu poze și diverse informații din deplasarea mea de vara aceasta în Grecia.

Încep cu zona Katerini - Paralia Katerini - Olympic Beach.

Ne putem gândi la ceva asemănător cu Mamaia - Constanța dar cu distanță puțin mai mare între ele: Katerini este orașul mai mare, Paralia este considerat un sat și este stațiunea de pe malul mării, de unde se ajunge foarte ușor în stațiunile imediat învecinate, de exemplu Olympic Beach.



Pentru o zonă turistică destul de modestă și accesibilă (nu exclusivistă), sistemul de transport este decent: vehiculele sunt destul de confortabile pentru distanțele pe care le parcurg, stațiile au ecrane de informare (acuratețe acceptabilă spre bună) și automate de bilete. Biletele se pot lua și de la șofer (sau ocazional de la controlor, când este prezent) și sistemul de tarifare nu e prea greu de înțeles. Liniile au niște culori și biletele corespund cu acestea (mai ieftin între stațiuni, mai scump spre oraș unde dădeam în jur de 2 euro). Personalul este prietenos și vorbește engleză. Între stațiune și oraș (la stațiile secundare) se oprește la cerere (buton), în cazul meu inclusiv auziseră că mergem la gară, a oprit la stația corespunzătoare și ne-a explicat cum să ajungem.

Singura chestie care m-a indus puțin în eroare a fost legată de panourile de informare din stații. Acestea arată autobuzele ce urmează să treacă prin stație: destinație și peste câte minute, în ordine crescătoare. Ei bine, când ajunge la cele mai îndepărtate în timp, face scroll la pagina următoare și de exemplu rămâne pentru câteva secunde pe afișaj Katerini '76. Cineva care nu e atent și nu așteaptă scroll-ul ar putea crede că abia peste o oră mai vine alt autobuz.

Oricum, una peste alta transportul este chiar Ok ca și timp de succedare, informare, procurare a biletelor și personal, mai ales pentru o zonă care nu e chiar principală și de interes major.

 


Re: Grecia TibiV

Greu am gasit Grecia... ;)

Miercuri, 12 aprilie, au fost inaugurati 40 km din A5, secțiunea  Klokova - Kefalovryso. Secțiune are două tuneluri dintre care unul de 2,9 km.





Filmare cu tunelul din ambele sensuri:





Am tinut sa pun aceste imagini din cauza discutiilor nesfarsite de la noi, cum ca pe A1 Lugoj-Deva CNAIR nu mai vrea sa facem doua tunele (mai mici ca ale grecilor) ci sa sapam niste transee (deblee) adanci de 40 de metri...  :x

 


Home page  • 
Parent forum: Grecia / Ελλάδα  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use