Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA7 (Ploiești - Bacau - Siret)

 

Topic: Discutii generale

8 posts, 2847 views
Discutii generale shoppy

TibiV wrote:
Au fost lansate cele 4 licitatii pentru "drum de mare viteza" Ploiesti - Buzau, Buzau - Focsani, Focsani - Bacau, Bacau - Pascani.


Deci nu mai este autostrada, este expres.

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

N-o sa fac prea multe comentarii...Ar fi bun si un Express, dar eu cred  ca nu o sa-l apuc nici pe acesta. Folosesc DN 2 destul de mult si până departe...

 


Re: Discutii generale TibiV

andrei11 wrote:
dar eu cred  ca nu o sa-l apuc nici pe acesta.


Andrei, ca sa citez din clasici...
"Moldova nu e a mea, nu e a voastra, si nici a copiilor vostri... Ci a copiilor copiilor vostri !"...

Se pare ca Delavrancea stia ceva despre CNADNR.... :D

 


Re: Discutii generale shoppy

Pai vezi ca era harta acea cu strategia de dezvoltare a infrastructurii rutiere, inca de acolo era expres si nu autostrada.

 


Re: Discutii generale TibiV

Lasa harta...

Observa te rog ca toate licitatiile sunt pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentrudrum de mare viteza Ploiesti - Buzau-Focsani-Bacau-Pascani".
Nu se spune clar daca va fi A sau DX.

Oficialii MT au anuntat ca cele 4 SF-uri au menirea sa stabileasca si daca "drumurile de mare viteza" in cauza vor fi DX sau A...

Eu inclin sa cred ca "studiul stiintific" din SF va dovedi, la fel ca in toate cazurile, ca "clientul a avut dreptate" si trebuie A...
(Varianta DX a aparut "din neant", daca imi amintesc bine, pe vremea celebrilor Rus, Sova & Co.....)

 


Re: Discutii generale TibiV

Licitatiile au fost contestate in decembrie de unul dintre participanti...

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-presa-20012017

Comunicat de presa 20.01.2017

CNSC a respins contestaţiile pentru procedurile de elaborare Studiu de Fezabilitate şi Proiect Tehnic pentru drumurile de mare viteză din zona Moldovei
CNAIR SA continuă procedura de licitare a proiectului de infrastructură pentru culoarul 9


Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor a respins contestaţiile pentru cele patru proceduri de atribuire:

Elaborare Studiu de Fezabilitate şi Proiect Tehnic pentru drum de mare viteză Ploieşti - Buzău;
Elaborare Studiu de Fezabilitate şi Proiect Tehnic pentru drum de mare viteză Buzău - Focşani;  
Elaborare Studiu de Fezabilitate şi Proiect Tehnic pentru drum de mare viteză Focşani - Bacău;
Elaborare Studiu de Fezabilitate şi Proiect Tehnic pentru drum de mare viteză Bacău - Paşcani.


În data de 19.12.2016 au fost formulate contestaţii cu privire la conţinutul Caietului de Sarcini iar CNSC a respins toate criticile contestatoarei referitoare la obţinerea acordului de mediu şi solicitarea de eliminare din caietul de sarcini a unor riscuri aflate în sarcina viitorului Prestator, dispunând doar revizuirea Caietului de Sarcini.

CNAIR SA va pune în aplicare deciziile CNSC pentru toate cele patru proceduri de atribuire, va răspunde în perioada imediat următoare la solicitările de clarificare transmise de operatorii economici interesaţi. Compania va desuspenda procedurile de atribuire şi va prelungi cu un termen rezonabil data limită de depunere a ofertelor.

Reamintim că în data de 24.11.2016 au fost publicate anunţurile de participare în SEAP pentru cele patru proceduri, termenul limită pentru depunerea ofertelor fiind data de 05.01.2017.


Toate formatarile bold, underline si italic apartin CNAIR.
Inclusiv formularea "culoarul 9" din titlu... :D

 


Re: Discutii generale shoppy

Pai daca nu au bani pana la urma le convine sa le mai rasfire contestatiile.

 


Re: Discutii generale andrei11

La  vorbărie şi  karioci nu ne întrece nimeni !

 


Home page  • 
Parent forum: A7 (Ploiești - Bacau - Siret)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use