Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti

1154 posts, 298796 views
 
Go to page:  1  ... 71 72 73 74 75 76 77  ... 83
 
 

📖 Pagination options
Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti survola

Autostrada se termină în giratoriu, evident.
Acum, după terminarea ciotului de A3, ar trebui lărgită și strada Gherghiței, nu doar Fabrica de Glucoză.
Gherghiței a devenit arteră de acces la autostradă, gata cu liniștea pe acolo  :lol:

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti andrei11

survola wrote:
Autostrada se termină în giratoriu, evident.

Nu-i nimic evident, ca să se termine autostrada trebuie să apară semnul
12-17-2018 4-57-57 PM.jpg (9.36 KB; downloaded 3122 times)

Aici nu vorbim pe păreri personale, vorbim cu legea în mână. Unde e semnul de sfârșit de autostradă ?
Tot legea spune că pe autostradă n-are voie să apară semnul acesta :
12-17-2018 5-01-12 PM.jpg (4.53 KB; downloaded 3121 times)

Cum rezolvăm ?
Lăsând la o parte că dacă intru în sensulgiratoriu pe la Gherghiței spre Petricani NU am semn de << început de autostradă >>, deci  NU sunt pe autostradă.
Semnele sunt puse la mișto de incompetenți.
___________________
incopetenți /  incompetenți --> greșeală observată de colegul Tibi_V căruia îi mulțumesc pentru observație.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti survola

Nu sunt incompetenți, sunt ticăloși, vor să iasă cât mai mulți km de autostradă la socoteală.
După ce numără, o să pună ei semnele care trebuie.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti shoppy

Exista in proiectare conceptul de "situatie fortata", adica in cazuri speciale se aplica norme mai libertine pe anumite distante maxime.
Au facut-o si grecii(si am vazut si in Germania dar nu mai stiu pe unde), in peisaj muntos nu se mai respecta normele de autostrada dar nu zice nimeni ca acei cativa km defapt este un DN intre doua autostrazi si ca sa se scada km din lungimea autostrazii, si asta pe bani europeni, deci se poate:
https://www.google.com/maps/@40.4355333 ... 312!8i6656

Acuma la noi se mulge intr-un mod nejustificat chestia asta, daca alegatorii lor pun botul, aia e, astia suntem.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti andrei11

Indiferent la ce norme libertine te referi,
1) Sensulgiratoriu n-are cum să facă parte din autostradă, nu s-a mai văzut așa ceva.
2) Dacă vin  de pe Gherghiței spre Petricani NU am semn de intrare / ieșire  pe/de pe autostradă.
3) De fapt nici la Pertricani nu am semn că aș intra pe autostradă.

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti RSN

A "testat" cineva seara traficul in preajma intersectiei?
Dimineata am inteles ca e destul de mult haos. Cica se sta acum pe Petricani bara la bara incepand de la Doamna Ghica - ceea ce inainte nu prea se intampla.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti shoppy

In sfarsit s-a updatat si Google Maps(Waze s-a updatat la cateva ore de la deschidere), in ambele cazuri autostrada se termina la giratoriu, intre Petricani si Giratoriu este la nivel de bulevard dar este denumit A3: https://www.google.com/maps/@44.479318, ... 871,15.83z / https://www.waze.com/livemap
(nu spun ca este corect, doar semnalez)

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti TibiV

Da, Google Maps a updatat traseul, dar nu da informatii de trafic pe A3 intre DNCB si Gherghiței/ Petricani...

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti aztec

Informatii trafic probabil ca pe harta waze.. accesata de pe PC
https://www.waze.com/ro/livemap

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti chevic

E rupere. Semaforul a incurcat de tot circulatia. Pana la deschidere cei ce mergeau pe Petricani inainte spre Voluntari nu aveau stop si circulau. Acum se opresc la un semafor cu 4 faze. Coada este pana la.....Bucur Obor. Ieri la ora 10:30 pana acolo era coada, inainte coada era pana pe la ora 9:30.

In plus pe Fabrica de Glucoza se face o coada imensa, atat din cauza semaforului cat si din cauza gropilor din asfalt, tirurulor care intra in santierul blocurilor de locuinte si a dubelor Fan Curier. Aseara ca sa iesi din George Constantinescu s-a facut o ora pana la Petricani. In plus la 19:45 coada era pana la Barbu Vacarescu.

Habar nu am cum se poate rezolva.

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti RSN

In plus la 19:45 coada era pana la Barbu Vacarescu.


Pe Fabrica de Glucoza poate ar trebui sa mute vreo doi stalpi si sa "incropeasca" o banda pentru facut la dreapta pe Petricani care sa aiba verde intermitent.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti chevic

Ar fi trebuit sa inceapa lucrul serios exact cu partea dinspre Petricani pentru a putea crea 2 benzi mai repede acolo. In schimb se lucreaza puternic exact la mijlocul Fabricii de Glucoza.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti shoppy

Pai daca vii pe Petricani pentru Voluntari poti sa incerci sa te bagi pe bretea pe A3 si te dai jos la Popasului.
Pe FdG se lucreaza la turnari la zidul de sprijin, la intersectia cu Petricani nu este nevoie de zid de sprijin, si nu cred sa vedem balastari / asfaltari pe undeva pana cand nu termina zidul de sprijin.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti survola

Aglomerația se rezolvă ocolind zona :)

 


Go to page:  1  ... 71 72 73 74 75 76 77  ... 83
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421002 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use