Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara

Evolutia lucrarilor de dezvoltare a retelei de drumuri judetene

Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara

Mesajde neaguionutu » Dum, 17 Iun 2012, 00:16

Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara PARTEA I

"Buna ziua !

Revin cu vesti despre DJ201B Ciochina- Lehliu Gara.
M-am riscat si am testat din nou cu masina duminca trecuta dupa-amiaza , drumul acesta Ciochina-Orezu-Rasi-Lehliu Gara.
Am venit de la Bucuresti pe Autostrada A2 si am intrat in Lehliu Gara. Am continut drumul pe DJ201B directia Ciochina. Drumul pana la limita cu judetul Ialomita (Rasi ) arata foarte rau, ca dupa bombardament cu multe gropi in carosabil,am mers pe o portiunea de 7 km cu 5-10 km/h pe ora, pentru ca iti rupeai masina in doua. De la intrare in judetul Ialomita si pana la intersectia cu DN 2A drumul este complet refacut , asfalt nou, se merge ca in palma. Pe portiunile unde se putea am mers si cu 100 km/h.
La intrare in Chiochina podul peste raul Ialomita a fost deschis traficului si am fost continuat drumul pana la Cazanesti,
Nu am facut fotografii si nici un am filmat acest drum - DJ201 B.

Voi mai utiliza acest drum judetean - DJ201B undeva prin toamna , cand poate acest drum judetan va fi gata si va putea circula ca in palma, fara gropi.
Din sursele celor doua consilii judetetele :
- Ialomita are termen de exacutare a lucrarii - 28.07.2008 - 24.03.2011
-Calarasi are termen : inceput proect : 01 aprilie 2010, perioada de implementare proiect - 31 de luni.

Observ ca Consiliul judetean Ialomita si-a realizat proiectul "Ranforsare şi modernizarea DJ 201 B – km 0 + 000 – 19 + 000 (traseul Ciochina – Orezu – Raşi), urmeaza ca si Consiliul judetean Calarasi sa-si onoreze proiectul inceput ."

Mesajul de mai sus este scris de mine de pe SSC, undeva in iulie 2011.

Poze de pe drumul judetan 201 B Ciochina- Lehliu Gara

Pozele sunt facute duminica, 03.06.2012

Drumul judetan 201 b Ciochina- Lehliu Gara asigura legatura la Autostrada Soarelui A2 , pentru cei care circula pe DN 2 A ( Urziceni -Slobozia ).

Harta drum

Imagine

Imagine

Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Ialomita
Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Calarasi

DJ 201B drum forestier…cum arata inainte de reabilitare

Imagine

Imagine

Pozele sunt preluate de aici , pentru ca eu am folosit aces drum ,dar nu am facut niciodata poze pe acest drum .

Sa incepem cu poze de la Ciochina

Imagine

Imagine

Iesire din Ciochina

Drumul era plin de balega vacilor mânate la păsune și de noroiul adus de pe câmp de tractoare, după ultimele zilele de ploaie .

Imagine

Podul peste râul Ialomița

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Spre DJ 306 A Borduselu - Albesti

Imagine

Spre sat Orezu

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat de neaguionutu pe Dum, 17 Iun 2012, 00:30, modificat de 2 ori în total.
neaguionutu

Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara PARTEA II

Mesajde neaguionutu » Dum, 17 Iun 2012, 00:19

Continuare poze de pe DJ 201 B

Drumul pe anumite locuri era plin de balega vacilor mânate la păsune și de noroiul adus de pe câmp de tractoare, după ultimele zilele de ploaie .

Intrare in satul Orezu

Imagine

Biserica din Orezu

Imagine

Ceva pitoresc ..... Vaca in mijlocul drumului

In stanga drumul judetean 201 ,spre satele Piersica si Borduselu . In dreapta drumul judetean 201 B

Imagine

Centrul satului Orezu

Imagine

Imagine

Iesirea din satul Orezu , in directia Rasi - Lehliu Gara

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In dreapta drumul judetean 201 care duce la Crasanii de Jos - Crasanii de Sus - Axintele - Barcanesti - Boranesti - Sintesti - Cosereni ( DN 2)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Podet peste canalul de irigatii

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Spre satul Rasi

Imagine

Imagine

Imagine

Apus de soare la Rasi

Imagine

Intrare in satul Rasi

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Iesirea din satul Rasi,in directia Lehliu Gara

Imagine
neaguionutu

Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara PARTEA III

Mesajde neaguionutu » Dum, 17 Iun 2012, 00:22

Directia Lehliu Gara

Imagine

Intersectia cu drumul spre localitatea Salcioara

Imagine

Imagine

Imagine

Ne apropiem de limita judeteler Ialomita - Calarasi

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Intrarea în județul Călărași

Imagine

De aici incepe portiunea DJ 201 limita judet Ialomita ( Rasi ) - Lehliu Gara, reabilitata recent, in decembrie 2011.

Asa arata drumul inainte de reabilitare, drumul județean DJ 201B limita judet Ialomita ( Rasi ) - Lehliu Gara era doar un drum de rupt mașina. De 3 sau 4 ori cand am testat acest portiune pana in decembrie 2011 am parcurs o distanță de 9 km în 30 de minute.

Imagine

Imagine

Drumul e gata in proportie de 95%, adica mai sunt de montat indicatoarele rutiere, de trasat marcajele pe asfalt si curățate rămășițele copacilor tăiați.
Dupa iarna pe DJ201B au aparut vreo 3 gropite dar nu sunt deranjante, sa speram ca vor fi reparate repede.
Sa speram ca vom avea parte de el cat mai mult timp si sa nu apara gropi in el !

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Podet peste canalul de irigatii

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ne apropiem de Lehliu Gara . In departare padurea de la Lehliu Gara

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Padurea de la Lehliu Gara

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
neaguionutu

Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara PARTEA IV

Mesajde neaguionutu » Dum, 17 Iun 2012, 00:27

Intrare in localitatea Lehliu Gara

In stanga dreapta Strada Padurii , in fata strada Macinului

Imagine

Strada Macinului

Imagine

Intersectia DJ 201 B cu DN 3 A ( Drajna - Fetesti - fostul drum spre mare ) – Strada Competrol. In fata gara din Lehliu

O remarca aici : daca vii dinspre Bucuresti, ori pe autostrada ori pe DN 3 , ca sa faci stanga pe drumul judetean 201 B nu exista sau nu a fost montat inca indicator spre Rasi – Orezu – Ciochina. Daca nu stii drumul si este noapte, treci de aceasta intersectie.
Eu l-am ratat intr-o noapte si am trecut de acest drum. Am intors masina si am intrat pe drumul judetean care duce spre Rasi
Ca reper pentru a face stanga este cladirea verde, cladirea cu acoperis rosu sau magazinul de culoare crem si cu geamuri din fata garii.

Imagine

Strada Competrol – DN 3 A – DJ 201 B
Cam aici trebuie sa fie indicatorul spre Rasi – Orezu – Ciochina

Imagine

Intersectia DN 3 A – DJ 201 B cu DN 3

Imagine

Traversare cale ferata cu DN 3 - DJ 201 B

Imagine

Intersectia DN 3 cu DJ 201 B - Strada Valea Argovei , in directia Valea Argovei
Nu stiu in ce stadiu se afla aceasta portiune de drum , nu am fost niciodata pe acesta portiune.
Poate in viitor voi incerca acest drum , pana la Valea Argovei.

Imagine

In continuare drumul spre intersectia cu Autostrada Soarelui A2

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Intersectia DN 3 cu Autostrada Soarelui A2

Imagine

Imagine

Imagine

Nodul Lehliu Gara al Autostrazii Soarelui A2

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine

Supratraversarea DJ 201 B peste Autostrazii Soarelui A2

Imagine

Eu ma duc in vizita la parintii mei , in Cazanesti, Ialomita si prefer sa folosesc ruta mai rapida Bucuresti - Autostrada Soarelui - Lehliu Gara- drumul judetean DJ 201B - Ciochina – DN 2 A- Cazanesti.
Acest drum Bucuresti- Cazanesti pe Autostrada Soarelui – DJ 201 B are 100 km.
De la centura Bucuresti si pana la intrare in localitatea Cazanesti fac 1 ora de mers cu masina.
Centura Bucuresti – Nod Lehliu Gara – 30 min.
Lehliu Gara – Cazanesti – 30 min
Respect limitele de viteza : 130 km pe autostrada , 100 km in afara localitatilor , 50 in localitate.
Merg rapid pe Autostrada Soarelui , ies la Lehliu Gara, am de strabatut doar 4 localitati : Lehliu Gara – Rasi – Orezu – Ciochina si prima localitate spre Urziceni este Cazanesti.

Pentru a ajunge la parintii mei foloseam ruta : Bucuresti- Afumati- Movilita-Urziceni
( DN2) , pe urma Urziceni- Ion Roata - Balaciu- Cazanesti( DN2A) – 90 km - este de strabatut 15 localitati , este de evitat ieșirea din București prin Voluntari - Afumați.

Va voi tine la current cu acest drum judetean, cu stadiul lucrarilor.
neaguionutu

Re: Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara

Mesajde Alex Avram » Sâm, 01 Sep 2012, 17:51

am iesit si eu de mai multe ori din Bucuresti spre Urziceni pe Afumati........si la iesirea din Bucuresti e teroare......... :( mai ales la Europa peacolo ................ :roll:
Alex Avram
Membru Bronze

Mesajde Saint666 » Dum, 02 Sep 2012, 13:16

Am folosit si eu ruta asta saptamana trecuta, este foarte utila si in stare perfecta. Am numarat sub 10 masini pe tot drumul. Pacat ca nu e prea bine semnalizat drumul judetean la intersectie in Lehliu Gara.
Saint666
Membru Bronze

Mesajde Alex Avram » Lun, 03 Sep 2012, 11:45

Saint666 scrie:Am folosit si eu ruta asta saptamana trecuta, este foarte utila si in stare perfecta. Am numarat sub 10 masini pe tot drumul. Pacat ca nu e prea bine semnalizat drumul judetean la intersectie in Lehliu Gara.

ruta aia nu prea e folosita deoarece nu prea stie lumea de ea!si daca vor sa se duca la Bucuresti multi o iau pe URZICENI! :) ca acolo e drum european si gasesti mai multe:
1.Benzinarii
2.daca ti se intampla ceva cu masina pe traseu poti sa opresti unul sa iti dea o mana de ajutor pe cat spre LEHLIU pe Ciochina-Orezu incolo poti sa stai tu mult si bine! :(
Alex Avram
Membru Bronze

Mesajde Goldmund » Vin, 01 Noi 2013, 09:19

neaguionut,
exceptional reportaj! Ai documentat bine starea drumului inainte si dupa refacere, iar diferentele sunt uriase. Sa nu uitam ca la 1990, mai toate DJ si chiar DN-urile aratau ceva in genul soselei DJ201 B inainte de reabilitare: ca dupa bombardament.
Inca o data, pentru munca ta, chapeau!
Goldmund
Membru Silver

Înapoi la Lucrari la drumuri judetene