Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la drumuri naționale

 

Topic: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina

128 posts, 61594 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Alte lucrari ce privesc infrastructura rutiera a Romanie Dominatrix

Poza potrivita la momentul potrivit... :wink:
Sa se  raspunda la intrebarile:
  • ce vehicul paraseste primul sensul giratoriu?
  • ce vehicule au prioritate?
:lol:

 


Re: Alte lucrari ce privesc infrastructura rutiera a Romanie andrei11

Discutam discutii. Este clar ca la Campina s-a adoptat solutia ideala. Asta pentru ca au fost bani si s-a si vrut. Cum o intoarceti voi si o suciti intersectiile denivelate cu benzi dedicate sunt solutiile optime din punctul de vedere al circulatiei. Treburi de estetica nu ma intereseaza pe mine aici sau in orisicare parte ( Basarab / Bucuresti de exemplu ).
# Telvanni, ma nedumiresti profund, intersectia aceea a fost mereu cu probleme pentru cei care vor sa intre / sa iasa din Campina, se merge la suta de kilometri / h  pe putin pe Bucuresti - Brasov, cine vrea sa iasa in DN si sa-l si mai traverseze - are o problema cu siguranta. "Denivelata" reprezinta singura alternativa cu cap si care rezolva toate conflictele intr-un mod cat se poate de elegant.

 


Re: Alte lucrari ce privesc infrastructura rutiera a Romanie telvanni

andrei11 wrote:
Telvanni, ma nedumiresti profund, intersectia aceea a fost mereu cu probleme pentru cei care vor sa intre / sa iasa din Campina, se merge la suta de kilometri / h pe putin pe Bucuresti - Brasov, cine vrea sa iasa in DN si sa-l si mai traverseze - are o problema cu siguranta. "Denivelata" reprezinta singura alternativa cu cap si care rezolva toate conflictele intr-un mod cat se poate de elegant.

#andrei11,ma nedumiresti la fel de profund, am fost doar ironic, nu puteam sa-i spun direct colegului de forum ca bate campii cu giratoriul lui acolo. Am copilarit langa aceasta zona, cunosc foarte bine probleme ei, visez de cel putin 10 ani o intersectie denivelata acolo. Aceasta lucrare este pentru mine implinirea unui vis. Repet: am fost doar ironic...reciteste cu atentie ce am postat, evident ca nu ma cred mai destept ca cei care au gandit toata treaba; au ales solutia perfecta pentru acea intersectie.

"poate nu am fost suficient de clar in exprimarea ironiei...data viitoare voi fi mai atent!"

telvanni wrote:
Pentru ca s-au gasit unii, care se cred mai destepti ca noi, sa faca nu stiu ce grozavie, cu poduri, pasarele si bretele suspendate, intr-o intersectie in care nici nu era nevoie asa ceva.

PS: fara suparare, dar la o asemenea intrebare trebuie si un raspuns pe masura.

Intamplarea face ca eu sa am o locuinta la 150m de aceasta intersectie, daca mai caut si acum cred ca mai am schite cu rezolvarea mea pentru aceasta intersectie, mai ales ca acolo a decedat intr-un accident cineva drag mie. La giratoriu recunosc ca nu m-am gandit...rusinica sa-mi fie.


Clar...nu am lasat ironia sa se vada prea bine.

 


Re: Alte lucrari ce privesc infrastructura rutiera a Romanie Iulika0069

telvanni, tu poti spune acum cu mana pe inima (nu, nu sunt ironic..) ca, repet, ACUM e mai ok intersectia aia - decat daca ar fi [fost] un giratoriu?!

Unde naiba (Doamne, iarta-ma) am zis eu ca un giratoriu e mai bun decat un pasaj/denivelare/podetz?
Eu as umple RO de hobanate, tunele si suspendate - dar in lipsa lor nu ne ramane (in >>90% din cazuri) decat.. giratoriul (inclusiv/mai ales in urban)

 


Re: Alte lucrari ce privesc infrastructura rutiera a Romanie andrei11

Gata, s-a rezolvat, a fost o neintelegere intre tine, Telvanni si mine. S-au lamurit lucrurile, trecem mai departe. Podeţul e ok, e perfect, deabia asteptam inaugurarea lui !

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina Tavi

Tocmai am trecut prin dreptul Campinei si am vazut DN1 traversat de tablierul metalic. Din pacate fara poze  :oops:

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina telvanni

Poate reusesc sa fac eu in acest weekend caci am drum pe acolo. Nu promit!

UPDATE Duminica:
Din fericire am putut sa ma tin de promisiune. Lucrarile au avansat vizibil, se lucreaza deja la montajul predalelor si suprabetonare. Partea de deasupra b-dului Dacia nu am putut s-o fotografiez, pozele sunt din zona DN1. Vizionare placuta!
DSCN9464.JPG (192.47 KB; downloaded 5369 times)
DSCN9465.JPG (199.84 KB; downloaded 5373 times)
DSCN9466.JPG (204.5 KB; downloaded 5369 times)
DSCN9467.JPG (199.25 KB; downloaded 5368 times)
DSCN9468.JPG (201.93 KB; downloaded 5373 times)
DSCN9469.JPG (202.27 KB; downloaded 5370 times)
DSCN9470.JPG (191.9 KB; downloaded 5377 times)
DSCN9471.JPG (205.64 KB; downloaded 5377 times)
DSCN9472.JPG (198.97 KB; downloaded 5374 times)
DSCN9473.JPG (204.47 KB; downloaded 5370 times)

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina telvanni

Continuare:
DSCN9474.JPG (183.85 KB; downloaded 5370 times)
DSCN9475.JPG (182.99 KB; downloaded 5371 times)
DSCN9476.JPG (219.4 KB; downloaded 5370 times)
DSCN9477.JPG (209.96 KB; downloaded 5371 times)
DSCN9478.JPG (186.93 KB; downloaded 5371 times)
DSCN9479.JPG (179.6 KB; downloaded 5370 times)
DSCN9480.JPG (204.17 KB; downloaded 5377 times)
DSCN9481.JPG (197.73 KB; downloaded 5371 times)
DSCN9482.JPG (204.1 KB; downloaded 5375 times)

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina telvanni

Am gasit o simulare a pasajului.
sursa: http://e-prahova.ro/index/stiri/actualit ... a-daciei
pasaj campina.jpg (93.93 KB; downloaded 5260 times)

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina Goldmund

mersi pt. poze, telvanni.

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina shoppy

Nu mai sunt decat 2 segmente de tablier metalic de urcat pe pozitie.

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina shoppy

Chiar daca mai o bucata de tablier metalic de montat, au inceput suprabetonarile, au inceput dinspre Campina si s-a betonat si segmentul de deasupra DN1.

Nu departe de aici, langa Carrefour Ploiesti, se construieste un nou pasaj suprateran peste DN1, deja au turnat o pila.

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina telvanni

shoppy wrote:
Nu departe de aici, langa Carrefour Ploiesti, se construieste un nou pasaj suprateran peste DN1, deja au turnat o pila.

Daca nu ma insel, face parte din lucrarile la centura de nord a orasului Ploiesti.
iata cateva articole despre noua centura:
http://www.observatorulph.ro/latest-new ... oiestiului
http://semnal.eu/2011/prahova-fost-lans ... i-dj-236/#

 


Re: Pasaj suprateran peste DN1 la intrarea in Campina shoppy

Da, acela e, am gasit si o schema la http://www.observatorulph.ro/latest-new ... oiestiului
Se pare ca o sa fie o structura cu 4 deschideri desi nu prea vad rostul, oricum, s-a turnat pila din mijloc.


 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări la drumuri naționale  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421137 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use