Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la drumuri naționale

 

Topic: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina

128 posts, 60855 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina chevic

Din cat inteleg eu acel pod de la intrarea in Ploiesti dinspre Campina este construit pentru a se evita intersectia de la Metro cu DN1. Se va intra si iesi din Ploiesti pe acel pod. Probabil drumul va fi prin spatele Metro, nu stiu unde va ajunge.

Revenind la Campina, cum mergi dinspe Bucuresti, inainte sa faci dreapta ca sa intri la Campina in stanga podului se construieste ceva, S-au turnat deja doi "pereti" destul de inalti si se lucreaza de zor, stie cineva ce este lucrarea asta?

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina chevic

E gata. Aseara am mers spre Campina podul era luminat, vopsit, benzile sunt marcate cred ca se asteapta o conducere sa taie panglica.
Partea de deasupra DN1 este luminata cu albastru la fel ca la podul peste Dambovita.

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina shoppy

Super, s-a dus intersectia aia, am bagat si eu de vreo 2 ori ABS-ul acolo. Sa traiasca!  ! ! !!  ! ! !

Da, prin spate pe la Metro, ai schema la pagina 3.

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina chevic

Inaugurarea conform spuselor unei persoane care pazea podul : Miercuri 11 Aprilie.



































 



Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina shoppy

Da, azi se circula iar fosta intersectie era desfiintata, marcajele refacute si sensurile delimitate.
Si la Ploiesti se lucra la balastarea rampelor.

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina Dominatrix

Noul pasaj va fluidiza traficul la traversarea localitatii Campina

Inaugurarea pasajului pasajului rutier realizata astazi care face legatura orasului Campina cu DN 1, va duce la scurtarea timpului de asteptare in trafic de 18 ori (de la 8,9 minute la 29 secunde), iar viteza de deplasare va creste de la 30 la 90 km /h, potrivit anuntului facut astazi de Ministerul Dezvoltarii Regionale.

„Importanta acestei investitii consta in primul rand in utilitatea ei. Odata cu inaugurarea de astazi, se va rezolva problema cozilor de la iesirea din Campina pe DN 1 spre Bucuresti , care se intindeau pe cativa kilometri. Acum masinile au un timp estimat de asteptare de jumatate de minut, fata de aproape 10 de minute cat era pana in prezent. Acest proiect de dezvoltare regionala contribuie la o crestere reala a calitatii vietii cetatenilor”, a declarat ministrul Cristian Petrescu.

Construit in cadrul unui proiect finantat prin Programul Operational Regional, proiectul de modernizare a Caii Dacia a vizat decongestionarea traficului si imbunatatirea accesului inspre si dinspre municipiul Campina si modernizarea Caii Dacia.

Pasajul rutier suprateran are o lungime de 880 de metri pe sensul Campina – Bucuresti si de 840 de metri pe sensul Bucuresti – Campina. Proiectul s-a derulat pe durata a 30 de luni si are o valoare totala de 26.534.687,59 de lei, din care 20.308.570,08 lei reprezinta valoarea finantarii nerambursabile din fonduri europene.

http://www.financiarul.com/articol_7419 ... mpina.html

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina telvanni

Sa nu uitam de muuultele vieti pierdute pentru ca nimeni n-a pus o limitare de viteza in atatia ani.

Sambata ma duc sa ma dau si eu pe acest pasaj.

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina andrei11

Si daca puneau limitare de viteza se respecta ? Vezi recenta modernizata CB unde nu se respecta nimic.
Inca odata, as instala RADARE FIXE in punctele cu pricina si as da amenzi cu nemiluita. Sa vedeti voi cum in 3 luni se cuminteste lumea ! Si in astea 3 luni isi fac planul de amenzi pentru 10 ani !

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina shoppy

Radarele fixe sunt ilegale la noi, deci nu o sa mai vedem vreunele noi prea curand.

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina mradulescu

Din cate stiu eu, radarele fixe nu sunt ilegale prin definitie (cele de pe DN1 functioneaza).
Au fost declarate ilegale puzderia de radare fixe instalate de diverse primarii intr-o combinatie cu privatii, prin care acestia primea cota-parte din amenzi.

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina chevic

Apropo de accidentele ce au avut loc de-a lungul timpului. Pasajul era gata insa se astepta o deschidere oficiala. Initial trebuia sa fie vineri 6 Aprilie, din nu stiu ce motive s-a amanat pt miercuri 11. Bine ca nu a fost vreun accident in zilelea alea. Eu cred ca se putea da drumul si ulterior sa vina niste oficialitati sa faca poze cu panglica.

 


Jumatati de masura mradulescu

Ce nu inteleg eu:
Daca tot s-a reabilitat centura de Vest Ploiesti
Daca tot autostrada Bucurest-Ploiesti merge doar pina la Barcanesti, urmand ca pana la Brasov sa se faca CEL MULT de la Comarnic.

De ce nu au facut intersectii denivelate de la inceput la intersctia cu DN1A, la intersectia cu soseaua spre Strejnic (giratorii), desfiintat intersactia din dreptul Baumax si intersectie denivelata in zona Petrom (acuma unde, in sfarsit, s-au apuca de un pasaj?)

 


Re: Lucrari DN1 Ploiesti-Campina andrei11

shoppy wrote:
Radarele fixe sunt ilegale la noi, deci nu o sa mai vedem vreunele noi prea curand.

1)Ba eu le astept, si sa fie multe, multe, multe de tot.
2) Asa cum a precizat si #mradulescu nu vad in ce consta ilegalitatea lor.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări la drumuri naționale  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use