Clubul modeliștilorSimulatoare

 

Topic: Mini Metro

9 posts, 4818 views
Mini Metro WT_fan06

Mini Metro este un joc minimalist (si totusi extrem de complex dupa parerea mea) in care jucatorul trebuie sa construiasca si sa managerieze o retea de metrou dintr-o metropola a lumii. Sunt mai multe "harti" de orase: Londra, Paris, Berlin, NYC si multe altele.

1.png (33.63 KB; downloaded 4319 times)


La inceput iti sunt generate random 3 statii, pe care tu trebuie sa le unesti, tragand una sau mai multe linii intre ele.

2.png (36.59 KB; downloaded 4318 times)


Ai un numar limitat de magistrale. La inceput ai doar 3, iar numarul lor maxim depinde de harta in care joci. Tot la inceput ai 3 metrouri si 3 tuneluri de care ai nevoie ca sa poti sa treci pe sub apa cu magistrala. Magistralele se pot traversa (incrucisa) numai la statii.

Un metrou are 6 locuri
5.png (55.15 KB; downloaded 4318 times)


Ok, acum sa va zic mai multe despre "mecanica" jocului. Dupa cum ati observat exista mai multe tipuri de statii si mai multe tipuri de pasageri. Ideea este simpla: pasagerii "patrat" vor sa ajunga la statia "patrat", pasagerii "cerc" vor la statia "cerc", etc. Daca nu exista o statie patrat pe ruta, pasagerul "patrat" va trebui sa faca transbordare astfel incat sa ajunga la statia dorita. Frecventa aparitiilor statiilor nu este deloc random; statiile cerc sunt cele mai dese, iar cele patrat sunt cele mai rare. De aici imi pot imagina cum cerc = zona rezidentiala ; triunghi = zona de semi-interes ; patrat = centru / zona de mare interes. Pe langa acestea 3, mai exista si alte forme de statii mai exotice, care nu apar decat o data pe harta. Le veti vedea in pozele de mai jos.

Liniile se pot traversa numai prin statii
6.png (57.99 KB; downloaded 4318 times)


Modul in care imi apar random statiile determina continue ajustari ale retelei, crearea de linii noi, adaugarea mai multor trenuri s.a.m.d. Exista un ceas in coltul din dreapta sus, care imi arata ce zi e. La fiecare final de saptamana primesc 2 cadorui: 1 metrou nou si inca ceva la alegere (trebuie sa aleg intre 2 lucruri, de exemplu intre a putea crea o magistrala noua sau a primi un vagon pe care sa il pot atasa unui metrou pentru a-i spori capacitatea).

Observati cele 2 poduri
7.png (71.25 KB; downloaded 4318 times)


Metroul se extinde, statiile se aglomereaza si incep sa fac fata din ce in ce mai greu aglomeratiei. Una dintre statii este deja supra-aglomerata! Semn rau! Un cronometru imi arata ca daca nu preiau fluxul de calatori rapid, toata reteaua mea va ceda sub propria ei greutate(in limbaj ne-melodramatic pierd jocul  :lol: )

Observati forma diferita a statiei din stanga sus
8.png (87.65 KB; downloaded 4318 times)


Din pacate, aglomeratia mi-a venit de hac la o alta statie. Aici se termina jocul.

Observati pe linia rosie un metrou cu 2 vagoane
9.png (89.05 KB; downloaded 4319 times)


Poti sa alegi "nivelul de dificultate": fara sa se opreasca jocul atunci cand se supra-aglomereaza o statie (endless), joc normal (cum v-am aratat eu) si hardcore, unde n-ai voie (ca in viata reala) sa faci schimbari la linii - odata trasate raman trasate, poti doar sa le extinzi.
Dupa cum v-am indicat si inainte, parerea mea ca jocul este mult mai complex decat pare la prima vedere. Acesta te invata chiar foarte bine cum functioneaza fluxurile de pasageri si in viata reala. Modul atat de minimalist in care este mulata realitatea mi se pare fascinant. Jocul in sine este distractiv si iti starneste acea dorinta de a te autodepasi, transportand si mai multi oameni la urmatoarea runda.
Astept cu foarte mare interes impresiile voastre. Voi l-ati incerca?

 


Re: Mini Metro WT_fan06

Adaug si cateva gif-uri cu "capodoperetele"mele. Va las sa ghiciti orasele  ;)

Oras 1.gif (130.39 KB; downloaded 4310 times)

Oras 2.gif (175.34 KB; downloaded 4303 times)

Oras 3.gif (271.23 KB; downloaded 4303 times)

 


Re: Mini Metro punmeister

Ai numele oraselor in denumirea gifurilor, de ce trebuie sa mai ghicim?  :lol:

 


Re: Mini Metro WT_fan06

N-am fost atent la acest aspect  :lol: .Gata am modificat  :bere:

 


Re: Mini Metro cris_m

Super jocul si prezentarea! Pe ce opereaza: calculator sau mobil? Daca ultima varianta, Android sau IOS? :)

 


Re: Mini Metro punmeister

E pe Steam jocul asta, deci e pe PC.

 


Re: Mini Metro WT_fan06

@cris_m Mersi!  :bere:  Il poti cumpara de pe Steam, dar poti si sa joci un demo pe site-ul lor: https://dinopoloclub.com/minimetro/

 


Re: Mini Metro cris_m

Un motiv bun sa-mi fac Steam. Daca afla colegii mei gameri de initiativa mea, nu e de bine ;)

 


Re: Mini Metro LucaTB

Câteva GIF-uri cu diverse "rețele" realizate de mine pe acest joc!  :mrgreen:  

Începem cu orașul Osaka!
Osaka.gif (304.21 KB; downloaded 1561 times)

Ajungem apoi la Singapore!
Singapore.gif (327.93 KB; downloaded 1562 times)

În cele din urmă, Melbourne!
Melbourne.gif (399.85 KB; downloaded 1561 times)

 


Home page  • 
Parent forum: Simulatoare  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use