Clubul modeliștilorSimulatoare

 

Topic: Magistralele Metroului in Trainz

14 posts, 7445 views
Magistralele Metroului in Trainz JohnnyZer0

Salut! Urmaresc acest forum de cativa ani, dar am postat doar de cateva ori. Urmesc discutiile despre metrou si incerc sa le pun in in aplicare in Trainz. Totul a inceput pe 5 Februarie cand am decis ca nimeni nu a putut sa faca o ruta buna de metrou. Toate cele 3 rute publicate au cateva defecte: Nu se respecta curbele/traseul corect al tunelului; Au dependinte lipsa; Nu au depourile de metrou; Unele nu au sesiuni facute.

Aici vin eu. M-am hotarat sa incep un proiect nou despre Magistralele metroului si o sa il dezvolt exact cum s-a dezvoltat in realitate.
1.1979-1981 Semanatoarea -Timpuri Noi
2.1981-1983 Semanatoarea-Republica
3.1983-1984 Industriilor-Republica + Semanatoarea-Republica
4.1984-1986 Industriilor-Republica + Eroilor-Crangasi
5.1986-1987 Industriilor-Republica + Eroilor-Crangasi + Piata Unirii-Depoul I.M.G.B.
6.1987-1989 Industriilor-Republica+ GdN-Republica + Pipera-Depoul I.M.G.B.
7.1989-1998(?) Dristor 2-Republica + Industriilor-Republica + Pipera-Depoul I.M.G.B.
8.(?)1998-2000 Dristor 2-Republica + Industriilor-Republica + Pipera-Depoul I.M.G.B. + Gara de Nord 2-1 Mai
8.2000-2007 Dristor 2-Republica + naveta Industriilor-Eroilor + Pipera-Depoul I.M.G.B. + Gara de Nord 2-1 Mai
9.2008-2010 Dristor 2-Republica + Industriilor-Anghel Saligny + Pipera-Berceni + Gara de Nord 2-1 Mai
10.2011-prezent Dristor 2-Republica + Industriilor-Anghel Saligny + Pipera-Berceni + Gara de Nord 2-Parc Bazilescu
11. (viitor) Dristor 2-Republica + Industriilor-Anghel Saligny + Pipera-Berceni + Gara de Nord 2-Lac Straulesti
12. (viitor) Dristor 2-Republica + Industriilor-Anghel Saligny + Pipera-Berceni + Gara de Nord 2-Lac Straulesti + Eroilor-Valea Ialomiteti/RaulDoamnei

Evident, dupa finalizarea unei rute intr-o anumita perioada, o voi publica.

Lucrez exact cu Google Maps ("importez" mapele in Trainz), si iata cateva poze de pana acum. (aici voi veni poze)
(inainte de a adauga poze, rog pe cineva sa imi spuna cum sta situatia la Eroilor, pentru ca am citit pe topicul "Complexul de Tunele Eroilor" si de acolo rezulta ca la un moment dat dupa pod, M1 si M3 sunt perete in perete. Mai poate sa imi comfire cineva asa ceva?)

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz andrei11

Din observatia directa din teren, masuratori, rationamente si discutii la fata locului 99,99999999 % tunelele sunt perete in perete dupa podul auto Cotroceni. ( Venind din Militari / Grozavesti ).
Aceasta schita are un grad de precizie ridicat si e facuta dupa numeroase variante, drafturi, corectii si dupa numeroase discutii in teren sau pe net intre mine si unii colaboratori.
A.png (156 KB; downloaded 6627 times)
B.png (1.14 MB; downloaded 6626 times)

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz JohnnyZer0

Am revenit cu un mic video. Stiu ca nu e prea avansata ruta, dar trebuie tinut minte ca incerc sa evit M3, si doar sa construiesc Semanatoarea-Timpuri Noi momentan. Multumesc Andrei pentru informatii  :bere:
P.S.: Sa va uitati pana la final ca am dubii la cateva macazuri.



 


Re: Magistralele Metroului in Trainz andrei11

Macazele de la Eroilor
1) Situatia la inaugurare :
1.png (10.15 KB; downloaded 6578 times)

2) Situatia la ora actuală :
2.png (11.01 KB; downloaded 6573 times)

Atentie ! Pozitionara corecta a tunelelor este cea din poza freyutz 1 de aici.
Până acum e suficient de bine, mult succes in continuare.
:bere:

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz JohnnyZer0

Multumesc frumos! Voi mai reveni cu poze  :)

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz JohnnyZer0

Salut! Am revenit. Din pacte mi se stricase calculatorul si a trebuit sa imi schimb hard diskul fara sa mai pot recupera datele. Daca cineva are buna vointa, l as ruga sa imi creeze si mie un basemap de 10km, fiindca nu mai vreau sa instalez AutoDesk (oricum nu prea ma descurc cu el), sau sa imi dea niste poze din google maps, fiindca mi ar lua mult timp si as vrea sa refac ruta. Multumesc anticipat.

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz Hygham

JohnnyZer0,  de unde ai șinele?

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz punmeister

Din ce vad astea sunt sinele lui AndreyCFR din ruta BIMS 2016.

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz Hygham

Și cum fac rost de ele?

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz punmeister

N-ai cum, siteul lui este inchis.

 



Re: Magistralele Metroului in Trainz andrei11

Intervenție  moderator:
Colega (  Hygham ) folosește cu încredere tasta POSTREPLY.
Tastaquote se folosește cu discernământ
___________________
DEX :
discernămấnt sns [At: HELIADE, PARALELISM, I, 63 / V: (înv) des~ / E: fr discernement] Facultatea de a discerne, de a pătrunde, de a judeca și de a aprecia lucrurile la justa lor valoare.

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz Hygham

imi pare rau, dar eram de pe telefon si nu am vazut butonul POSTREPLY

 


Re: Magistralele Metroului in Trainz andrei11

Din partea moderatorului
E ok, nu-i nimic grav.

:bere:
_______________
Din partea userului :
Chiar mă interesează dacă apar noutăți în această secțiune a forumului, pot răspunde și la unele întrebări dacă-mi mai amintesc corect unele aspecte ce țin de metrou de acum foarte mult timp.
Din păcate  @ JohnnyZer0 deocamdată s-a retras. Poate îl găsești activ pe alte forumuri ( de obicei cine e pasionat de metrou e pasionat și de trenuri )

 


Home page  • 
Parent forum: Simulatoare  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use