Clubul modeliștilorSimulatoareOMSI (2) The Omnibus Simulator

 

Topic: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse

331 posts, 170455 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 24
 
 

📖 Pagination options
Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Momentan e inca in lucru, insa am discutat cu autorul autobuzului de origine (CAM Autodromo Busotto) si urmatoarea versiune pe care o va lansa curand va include si acest repaint. Mai trebuie facute cateva retusari la exterior din partea acestuia si va voi anunta cand va fi lansata.

 


Re: Omsi- The Bus Simulator Andrei98

Multumesc pentru raspuns, ma gandeam ca proiectul a fost abandonat, a trecut mult timp de cand au aparut primele imagini cu el.

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Autodromo Busotto / Rocar Autodromo, acum și cu repaint-ul RATB inclus în arhivă.

Link: https://www.mediafire.com/file/yz33c4ty ... usotto.zip

 


Re: Omsi- The Bus Simulator Andrei98

Multumim!
Autobuzul este foarte bine realizat, despre sunete nu pot sa imi dau cu parerea pentru ca nu am apucat sa calatoresc cu el dar banuiesc ca sunt apropiate de realitate.

 


Re: Omsi- The Bus Simulator WT_fan06

Felicitări pentru repaint!
Într-adevăr, atât modelul cât și repaintul sunt foarte reușite. Legat de sunete, nu sunt toate originale, unele sunt preluate de la autobuzele MAN SD200 și SD202, care vin odată cu jocul (de exemplu la frâna de mână, la uși).

Dacă tot vorbim despre acest autobuz, am îmbunătățit pentru el scripturile de la uși, ca să se deschidă și închidă mai realistic (modelul conține și multe scripturi ale autobuzelor SD200 și 202). Dacă e cineva interesat, le-aș putea pune aici.

 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

As fi interesat de scripturi.
Un detaliu important care lipseste este peretele despartitor al cabinei. Fara asta nu e bucurestean get-beget.  :mrgreen:
Motorul suna asemanator cu cel folosit pe Rocar De Simon.
Referitor la fonturile pentru Citaro, cel mai mult se aproprie Stencil Cyrillic Bold sau Stencil Antiqua, dar trebuie ingustate caracterele intr-un program de editare care sa nu le deformeze (deci nu MS Paint). As face eu fontul pentru OMSI, dar nu stiu cum.

 


Re: Omsi- The Bus Simulator WT_fan06

Ok, atașez scripturile într-un fișier word, întrucât nu pot într-un fișier .txt .

Câteva chestiuni înainte de a vă da scripturile

!!! Am testat scripturile pe calculatorul meu, PE OMSI 2 (NU garantez că merg și pe OMSI 1) și au mers, însă nu garantez și pentru voi, așa că cel mai sănătos lucru pe care puteți să îl faceți e să faceți un backup al fișierului original de door scripts (vă zic imediat despre ce e vorba), ca dacă nu vă place modul meu, sau nu vă merge, să aveți cu ce să îl înlocuiți.
!!! dacă aveți vreo problemă legată de scripturile mele, încerc să vă ajut, dar nu îmi asum nimic if something goes wrong

Acestea fiind spuse, vă arăt acum și cum să vă puneți scripturile. E foarte simplu, dar e de explicat...

Deschideți fișierul principal OMSI 2, mergeți la -> Vehicles -> CAM_Busotto -> Script -> door_constfile . Bun, accesând fișierul text door_constfile (se va deschide un notepad), tot ce trebuie să faceți e să înlocuiți conținutul fișierului cu ce se află scris în documentul word atașat. Apoi salvați, închideți și jucați. E destul de simplu, nu văd ce ar putea să meargă prost... practic n-am făcut altceva decât să schimb câteva valori.

Nu uitați ca înainte de orice să faceți un backup fișierului door_constfile, ca să fim siguri. Atenție să nu redenumiți fișierul cu scripturi. Numele său trebuie să rămână door_constfile.

Vă rog mult să îmi spuneți dacă totul e ok, sau dacă e ceva ce nu vă place și vreți să retușez. Aștept feedback!
door_constfile automodro.docx
door_constfile automodro.docx (12.36 KB; downloaded 316 times)

 


Re: Omsi- The Bus Simulator Andrei98

Scriptul este destul de reusit, si apropriat de realitate.
Inlegatura cu sunetul, daca e asemanator autobuzelor Rocar de Simon, inseamna ca mai trebuie lucrat la el. :roll:

 


Re: Omsi- The Bus Simulator WT_fan06

Mulțumesc! M-am inspirat din câteva clipuri de pe net. Dacă poate fi ceva îmbunătățit să îmi spuneți!!

Am uitat să precizez că trebuie să băgați un Automodro nou pe map ca să "intre în vigoare" noile valori. Autobuzele care există deja pe hartă nu pot avea scriptul modificat.

Şi nu ştiu dacă ai observat că am făcut accelerația şi damper-ul variabile. Adică dacă mai pui un Automodro acesta nu va avea aceleaşi animații la uşi ;)

 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

Mersi mult!
Chiar am observat si ma intrebam daca e posibil sa faci asta in OMSI.
Rocar-ul Autodromo are acelasi motor ca Rocar de Simon 412-260 si aceeasi cutie de viteze, deci e logic sa sune la fel.  :D

 


Re: Omsi- The Bus Simulator WT_fan06

E posibil, toate scripturile includ un "door acceleration variarion", iar eu am pus un value mai mare ca să se observe variația.
Iar damper-ul (aka chestia aia care încetineşte uşa înainte să se închidă) este oricum variabil.
Practic fiecare Automodro pe care îl puneți are un set unic şi irepetabil ( ;) ) de valori pentru animația uşilor.

Legat de fonturile de la Citaro, e posibil să mă înşel, dar parcă trebuie să descărcați modul Krueger pentru a face afişajele din Bucureşti pe fontul respectiv. Nu bag mâna în foc...

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Lista cu autobuzele care beneficiaza de repaint-uri ce vor fi incluse in prima versiune a pack-ului, pe care o voi lansa curand:

Solaris Urbino 12 II:
Urbis Baia Mare (autobuzul MM 24 URB)

Solaris Urbino 12 III (PL):
RAT SRL Craiova (001, 002, 024 si 027)
Urbis Baia Mare (MM 50 PBM)
Publitrans 2000 Pitesti (034)

Solaris Urbino 12 III (Liepaja):
Oradea Transport Local (BH 10 PEX)

Solaris Urbino 18 III (PL):
CTP Cluj (815)

Irisbus Agora (Karosa):
CTP Cluj (713)
ETA SA Rm Valcea

DAF Berkhof SB250:
CTP Iasi
CTP Iasi - autobuz trimis la Tulcea (cu afis "Municipiul Iasi saluta Municipiul Tulcea")
Transbus Fetesti (IL 17 TBF)
Transurb Galati

Mercedes O530 Citaro I:
RATB
STB 2018
ATT Sighisoara

Mercedes O530 Citaro Facelift:
RATB
STB 2018
Transbus Buzau (BZ 09 UMG)
Transbus Buzau (BZ 09 UMI)

MAN SG313 Lion's Classic:
Tursib (SB 17 TSB)

MAN NL202:
RAT SRL Craiova (434, 436)

Autodromo Busotto:
RATB (98, deja este disponibil publicului larg, link-ul catre autobuz este mai sus)

Mercedes O405N (Julian):
RAT SRL Craiova (506, 507)

De asemenea, atasez mai jos Solaris-ul MM 24 URB:



 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Cateva MAZ-uri 203 care circula in Constanta, respectiv Galati. De la stanga la dreapta: EXF, EZY (RATC) si 39 PMG (Galati):



 


Re: Omsi- The Bus Simulator Andrei98

A aparut Solaris Urbino 12 IV electric in 3 usi, merge un reskin facut pentru Cluj  :D
Ce este mai dificil la el, nu este un autobuz "separat" ca sa zic asa, este mod pentru solarisul din addon-ul "Metropole Ruhr". Ca sa functioneze trebuie mai intai acel addon(care il am), apoi modul Solaris Urbino IV LE si abea dupa merge instalat modul cu cel electric. Eu nu am reusit sa il fac sa functioneze desi am respectat pasii si am tot ce trebuie, imi apre doar carcasa autobuzului. http://www.lotusmods.com/solaris-urbino-12-pl-iv

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 24
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: OMSI (2) The Omnibus Simulator  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use