Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

Evoluția lucrărilor de modernizare și lărgire a Prelungirii Ghencea și a celor de construcție a pasajului suprateran peste DNCB spre Domnești

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

Mesajde AdrianD » Dum, 21 Oct 2018, 07:20

Da, baga tramvai pana la Centura, dar ii lasa pe cei din Ghencea fara tramvai. Chestia e ca pe linia lui 41 n-au mai lasat sa intre alte tramvaie. O alta varianta poate ar mai fi, in cazul in care se prelungeste str. Brasov pana la sos. Alexandriei, sa duca si 41 pana la Alexandriei, si pe relatia Ghencea - Centura sa circule alta linie, eventual 47 sau altceva.
AdrianD

Mesajde realistul » Dum, 21 Oct 2018, 11:35

Deocamdată nu se întâmplă absolut nimic. Am trecut saptamana trecută pe centura și înafara de terenuri decopertate, nu era absolut nimic. Nici macar un utilaj staționat. E totul părăsit.
realistul
Membru Gold

Mesajde realistul » Dum, 18 Noi 2018, 23:39

Am trecut astăzi pe centura. Aceleași cozi bineînțeles. Nu se vede nici o urmă că cineva ar avea vreo intenție de a lucra ceva la viitorul pasaj. Citeam astăzi un articol in care se spunea că au aprobat suplimentarea fondurilor pentru exproprierea a încă 11 imobile.
realistul
Membru Gold

Mesajde WT_fan06 » Vin, 11 Ian 2019, 15:03

viewtopic.php?f=309&t=3615&p=296347#p296347
Noua arteră va avea câte două benzi pe sens, linie de tramvai în zona mediană, piste de biciclete, trotuare cu o lățime de 6 m, spații verzi între trotuar și partea carosabilă (3m).

vor fi demarate lucrările de lărgire a drumului de la 2 la 4 benzi pe sens

:?: :?:
WT_fan06
Membru Gold

Mesajde Valentin » Mar, 09 Apr 2019, 21:43

Avand in vedere ca s-a postat proiectul cu toate detaliile rutiere sunt curios de un lucru..

1. De ce s-ar realiza inca un set de linii la intersectia si statia Brasov dinspre Prel.Ghencea catre Parc Drumul Taberei? Singura logica ar fi in caz de avarie , iar de acces nu poate fi vorba ca doar nu vin tramvaie din B.N. Ar fi pacat sa se umble la 41 in sensul de a introduce o alta linie pe traseu catre P. Presei Libere... Eu vad un 47 "Domnesti - Piata Unirii" cu interval bunicel si cu posibilul vis umed, imposibil de realizat de continuare a liniei catre Palatul Parlamentului pe una din parti si dupa conexiune la Unirii..

2. Am observat un semafor rutier pentru a permite intrarea/iesirea din terminal si sper doua lucruri: sa fie "inteligent" a.i. atunci cand tramvaiul pleaca sa se schimbe culoarea si sa stea un echipaj de politie in zona obligatoriu pentru a evita accidente (deja se trece pe rosu in prostie in zona la TOATE cele 3 treceri de pietoni si chiar eu am ramas prost cu cata nesimtire se trece pe rosu ca mai apoi sa ASTEPTE la urmatorul semafor..) si pentru a nu se bloca intrarea/iesirea la ore de varf..

3. Tot la terminalul 41 nu inteleg ce sunt acele dreptunghiuri rosii in zona setului de linii de acces pentru 41 dinspre 13 Septembrie.. sunt peroane? Nu am gasit nicaieri o legenda sau ceva scris ...
Imagine

4. La intersectia Bd. Ghencea cu Str. C-tin Titel Petrescu e buna ideea de banda speciala de viraj dreapta dinspre Bd. Ghencea catre strada mentionata, insa o sa fie interesant cand o sa se intalneasca soferul cu biciclistul si dupa ce a scapat de intersectie urmeaza un traseu cu obstacole in statia de STB.. si nu numai in asta ci si in aproape toate celelalte... sa zicem ca n-o sa fie asa de rau peste tot, dar cu siguranta o sa existe incidente la intersectia cu Str.Brasov sens Prel.Ghencea pentru ca sigur n-o sa se respecte trecerea de pietoni de catre biciclisti si asemanator in cazul calatorilor care or sa traverseze pe oriunde.. Totusi sper sa ramana aceste benzi de biciclisti, sa nu se "taie" din proiect peste noapte si sa fie construite calumea.

Cam astea sunt observatiile mele (gresite sau nu)
Valentin

Mesajde Cristy » Mie, 10 Apr 2019, 13:57

Valentin scrie:Avand in vedere ca s-a postat proiectul cu toate detaliile rutiere sunt curios de un lucru..

1. De ce s-ar realiza inca un set de linii la intersectia si statia Brasov dinspre Prel.Ghencea catre Parc Drumul Taberei?

Pentru ca vor sa-l duca pe 41 pana la Centura si sa nu mai ajunga in Ghencea.
Asta este cauza pentru care apare inca un set de peroane spre actualul terminal Ghencea, la Tamilia, in conditiile in care raman si cele actuale, de pe Brasov.

Iar legat de peroanele desenate cu rosu la Ghencea, cred ca vor fi pentru un 47 Piata Unirii-Centura, iar actualul terminal va ajunge sa ramana nefolosit de tramvaie.
Prin urmare, pe Prelungire vor circula doua linii de tramvai, 41 si 47. Asta inteleg din aceste planse ale proiectului.
41ghencea.PNG
41ghencea.PNG (416.86 KiB) Vizualizat de 1278 ori

Link pentru descarcare planse:
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A ... 7wk2GjRJnw
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A ... Raa4vBs7dw
Cristy
Membru Silver

Mesajde florin » Mie, 10 Apr 2019, 14:10

În planșa de mai sus apare și un acces magazin Dedeman în prelungirea Str. Brașov. Acolo nu era vorba că se va face o străpungere spre Rahova? Sper că nu construiesc magazinul fix pe traseu. :evil:
florin
Membru Silver

Mesajde TibiV » Vin, 19 Apr 2019, 13:10

Doua poze de astazi de la benzinari
v46is scrie:Azi dimineata la 8 lucrau de zor. Firma de foraje din ce am vazut pe utilaje este Zublin (GPS)
Imagine

Foraje pe partea dreapta cum vii dinspre Domnesti (GPS)
Imagine

Sursa: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=390.msg240390#msg240390
TibiV
Membru Gold

Mesajde shoppy » Joi, 16 Mai 2019, 11:40

Foreza poate sa lucreze si 6 luni fara sa vedem nimic, sa apara un excavator si sa se apuce de sapat, atunci va fi mai interesant.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde TibiV » Mar, 02 Iul 2019, 14:22

Un benzinar cu cont pe OpenStreetMap a calibrat plansele pe OSM...
https://www.openstreetmap.org/relation/9716226#map=16/44.4055/25.9783

Calibrarea pe OSM s-a facut si pe harta PUM/API.... Avantajul este ca, spre deosebire de OSM, se poate comuta intre harta si imaginea satelitara:
http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/44.406/25.98/0

Poate linkurile astea ar trebuie puse la Documentatia tehnica...
TibiV
Membru Gold

Mesajde andrei11 » Mar, 02 Iul 2019, 18:36

Alea două linkuri nu reprezintă nimic...N-am înțeles nimic din desenele acelea...Desenele vor fi bune când se va da drumul la circulație pe pasaj...2030 ?
andrei11
Moderator forum

Anterior

Înapoi la Lărgire Prel. Ghencea și pasaj peste DNCB spre Domnești