Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLărgire Prel. Ghencea și pasaj peste DNCB spre Domnești

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

632 posts, 186731 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 46
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

realistul wrote:
.... Voi nu aveți sentimentul că este o tara in paragina? O tara in care nimic nu se vrea a se face pentru oameni si dezvoltarea ei? Asta este subminarea economiei.

Ba da, si eu am impresia asta. Exista totusi si o urma de speranta, foarte mica, dar exista, cel putin asa imi place mie sa cred.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristy

La protestul organizat sambata, 17.09, de catre Initiativa Prelungirea Ghencea, a fost prezent atat primarul sectorului 6 cat si prefectul capitalei. Sa urmarim raspunsurile date de autoritati la intrebarile locatarilor:
Sursa: pagina de Facebook a asociatiei.

1. Largire (si Pasaj Domnesti):
- Pasaj – nu am avut cu cine sa discutam, reprezentantul CNADNR si reprezentantii Primariilor din Bragadiru, Domnesti nu au venit.
- Largire:
Intrebari pentru Prefectul capitalei:
1.1. Cand s-a constituit Comisia de Expropriere pentru proiectul largirii, formata din reprezentanti ai Prefecturii si ai Primariei capitalei?
Raspuns Prefect: in aprilie 2014.
1.2. Cati dintre proprietarii care vor fi expropriati au fost invitati la Comisie si cate exproprieri au fost finalizate?
Raspuns Prefect: niciun proprietar/ nicio expropriere.
Intrebari pentru Primarul sectorului 6:
1.3. Ce demersuri ati facut, dupa campania electorala si alegerile locale, pentru a urgenta lucrarile la largirea Prel. Ghencea? Ce noutati aveti?
Raspuns Primar sector 6:
Referitor la exproprierile pentru largire, banii necesari au fost virati intr-un cont special al Primariei capitalei; exista inca probleme tehnice, cadastrale, intrucat unele terenuri se suprapun si au o situatie juridica incerta in ceea ce priveste proprietarii.
In urma discutiilor avute cu PMB – director Florin Legea, a reiesit ca portiunea de 800 de metri dintre limita capitalei si breteaua pasajului Domnesti a fost deja cedata de Primaria Bragadiru catre CNADNR care astfel trebuie sa o includa in proiectul pasajului.
PMB are in vedere realizarea unui nou SF pentru largirea Prel. Ghencea care sa includa 4 benzi auto si linie de tramvai.
1.4. Ati fi de acord sa ne insotiti in audienta la dna primar general Gabriela Firea? Cand?
Raspuns Primar sector 6: Da, va trimite luni (19.09.2016) invitatia la PMB pentru o discutie comuna IPG + primar general + primar sector 6.

2. Parc la Sere
Intrebari pentru Primarul sectorului 6:
2.1. Ce demersuri concrete ati facut pana acum, dupa alegerile locale – discutie in 20.08.2016 cu directorul Agentiei Domeniilor Statului (ADS), masuratori la fata locului?
Raspuns Primar sector 6:
Ieri (16.09.2016) a avut loc o intalnire Prefectura capitalei + Primaria sector 6 + Agentia Domeniilor Statului + alte primarii pe subiectul cererilor de retrocedare depuse de proprietari pentru zona Bucuresti. Exista cereri de retrocedare si pentru terenul fostelor Sere Militari, primaria sector 6 va incerca sa pastreze aici terenul necesar pentru parc.
2.2. Care sunt pasii urmatori pe care ii va face Primaria sector 6 pentru a realiza parcul la Sere si care este calendarul pe care vi l-ati propus pentru acest proiect?
Raspuns Primar sector 6: Sper ca in 2 -3 luni sa se finalizeze situatia juridica a terenului de la fostele Sere Militari necesar parcului.

3. Dezvoltare urbanistica haotica (constructii, strazi laterale, bloc Lukoil, PMUD Bucuresti –Ilfov)
Intrebari pentru Prefectul capitalei:
3.1. Ce prevede Planul de Mobilitate Urbana Durabila Bucuresti – Ilfov pentru zona Prel. Ghencea?
A raspuns Primarul sectorului 6:
Primaria capitalei va face un nou Studiu de Fezabilitate care sa prevada pe langa largirea Prel. Ghencea la 4 benzi si includerea unei linii de tramvai.
3.2. Ce stiti despre situatia blocului construit langa benzinaria Lukoil din Prel. Ghencea in legatura cu Avizul de Securitate la incendiu revocat de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Bucuresti – Ilfov?
Raspuns Prefectul capitalei: Benzinaria Lukoil ar fi in culpa pentru ca a amplasat in incinta butelia GPL fara a cere acordul proprietarului terenului invecinat, pe care s-a construit ulterior blocul. Solutia este ca butelia GPL va fi mutata de langa blocul nou construit.
Intrebari pentru Primarul sectorului 6:
3.3. Ce plan aveti pentru extinderea retelei locale de strazi laterale Prelungirii Ghencea corespunzator cu autorizatiile de construire pe care le elibereaza Primaria sector 6? Ce veti face pentru urgentarea unor noi legaturi: Prel. Ghencea – Bd. Timisoara, Bd. Timisoara – Centura, Str. Brasov – Sos. Alexandriei, alte strazi mai mici prevazute in Planul de Urbanism Zonal (PUZ) sector 6?
Raspuns Primar sector 6: Luni (19.09.2016) Primaria sector 6 va stabili data unei intalniri comune cu primariile implicate (Primaria Chiajna, PMB etc.)
3.4. Ce masuri a luat/ va lua Primaria sector 6 pentru siguranta la incendiu a vecinilor blocului de langa Lukoil, atat in timpul lucrarilor cat si dupa receptia constructiei?
Raspuns Prefect: Butelia GPL din incinta benzinariei va fi mutata.
Raspuns Primar sector 6: Receptia blocului nou construit se va face doar cu respectarea legii, atat in ceea ce priveste securitatea la incendiu cat si in ceea ce priveste numarul de locuri de parcare prevazut in autorizatia de construire.

4. Alte probleme ale zonei Prel. Ghencea, semnalate de cetateni:
- Ce face Primaria sector 6 in legatura cu terenurile private virane neingrijite, cu balarii – ambrozie si altele, cu gunoaie si neingradite?
Raspuns Primar sector 6: Trimitem adrese scrise proprietarilor si dam amenzi daca nu-si intretin corespunzator terenurile.
- Solicitare de marcare a tuturor trecerilor de pietoni din Prel. Ghencea, intre str. Valea Oltului si Centura, in locatiile: Cimitirul Ghencea Domnesti, Ansamblul Rezidential Avangarde, Cartier Latin, Sunrise (Sere Militari), Lidl (Primavara), str. Costisa, intersectia Prel. Ghencea cu str. Valea Oltului (Mega Image) – vom face o petitie colectiva si o vom trimite catre Administratia Strazilor Bucuresti din subordinea CGMB, in sarcina careia este str. Prel. Ghencea.

Oare vorbesc serios in legatura cu noul studiu care sa includa si linie de tramvai?

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Daca vorbesc serios, este un mare pas in dezvoltarea infrastructurii in zona. O zona care de altfel este intr-o continua dezvoltare.

Ca tramvai pot prelungi linia lui 47 pana in Prelungirea Ghencea si sa mai faca inca o linie care sa mearga pe str. Brasov, insa pentru testarea pietei, momentan doar 47 extins, iar cine are nevoie de 41, schimba la acel depou..

De parc nu mai spun, parcurile sunt binevenite oriunde.

Sper sa se tina de cuvant si sa demareze mai repede acest proiect sf.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

Da, lucrurile nu se pot schimba peste noapte, insa exista sperante pentru zona respectiva, dar am mai spus-o , presiunea strazii schimba lumea:
http://www.zf.ro/zf-live/video-zf-live-...i-15732872

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Daca s-ar dori continuarea liniei de tramvai din Ghencea, la cum arata Prelungirea Ghencea acum, cred ca dura cel putin 10 ani finalizarea ei, desi sunt cam optimist cred. Este bine ca se mobilizeaza lumea.

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Boggy

Locuitorii din zona discuta aprins pe ideea protestelor saptamanale / vineri (asa vad pe Initiativa Prelungirea Ghencea care are status de asociatie, mai nou).
Cum vineri oricum era blocata Prelungirea TOTAL din cauza traficului, tare sunt curios ce se va intampla in perioada urmatoare.
Poate vreo rascoala :)
Incredibil unde se poate ajunge in Romania 2016...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Eu cred ca o rascoala ar fi bine-venita. Din cei 20 de mii de cetateni ai cartierelor despre care vorbea doamna din interviu, daca ar iesi 10 mii pe strada eu spun ca s-ar misca lucrurile.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristy

In sedinta de consiliu care a avut loc ieri s-a aprobat modificarea bugetului primariei, care presupune un minus de peste 11 milioane lei pentru aceasta lucrare:
ghencea.jpg (28.9 KB; downloaded 4094 times)

:popa:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Nimic, nici o mișcare aici? Alo, ministrul Bu(c)ș(ă)e!. Facem si noi pasaje la centură? Domnești, Popești, Glina etc...Complicat rău de tot. Cum or fi făcut ungurii si bulgarii la trei benzi, nu stiu...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

E contestata si rascontestata licitatia pasajului. Iar largirea drumului e in ograda PMBului.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

realistul wrote:
Cum or fi făcut ungurii si bulgarii la trei benzi, nu stiu...

Cum nu stii ?!?!...

Simplu: nu au directori si ministri romani !
:D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

E de rasu- plânsu'...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Primariile nu au planuri de urbanizm. Autorizatiile de constructie se dau haotic dupa criterii obscure. Uitati-va peste tot in jur, fiecare construieste ce vrea unde vrea. De la an la an ne afundam si mai mult in rahat, deoarece cei care se perinda in functile de conducere sunt corupti.  :evil: Coruptia a ucis si va ucide in continuare cu aceste lichele aflate la conducerea tarii. Acei putini oameni corecti ajunsi in institutiile statului nu pot face fata unui mediu dominat de coruptie, si sunt fie inlaturati fie redusi la tacere. Mai este mult de lupta.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 46
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Prel. Ghencea și pasaj peste DNCB spre Domnești  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420992 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use