Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLărgire Prel. Ghencea și pasaj peste DNCB spre Domnești

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

632 posts, 185688 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 46
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Bogdan MD

Proiectul nu cumva se refera si la bucata de sosea dintre Brasov si terminalul Ghencea, unde soseaua are un profil aberant de 2+1? Poate vor sa largeasca si acolo si la asta se refera prin "implementare corecta a proiectului, inclusiv cu tramvaiul". Zic si eu, sunt mai realist de fel. Oricum, degeaba largesti Prelungirea Ghencea fara sa rezolvi zona descrisa mai sus, s-ar bloca complet intersectia cu sos Brasov altfel...

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Corect. Iar ca sa rezolvi problema definitiv in tot cartierul, proiectul trebuie extins astfel:

Toata Prelungirea Ghencea trebuie sa aibe o configuratie de 2 benzi/sens, linie de tramvai pe mijloc greentrack, trotuare mari, piste pentru biciclisti.

Capatul tramvaielor Ghencea, trebuie mutat la finalul Prelungirii Ghencea, pana in Centura.

Largirea si modernizarea trebuie facuta in configuratia de mai sus pana la actualul capat al tramvaielor Ghencea.

Doua linii de tramvaie si ai rezolvat problema din tot cartierul, atat de bine, incat nici nu vor mai fi nevoie de autobuze. O linie sa te duca in centru, si una sa te duca la Piata Presei. Daca cererea va fi mare, suplimentezi cu alte rute.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alliens

Poate ar fi mai bine ca odata cu  largirea strazii Prleungirea Ghencea sa se construiasca si promisa continuare a strazii Brasov pana in Soseaua Alexandriei, prleungin linia 41  pana la Soseaua Alexandriei, iar pe Prelungirea Ghencea sa avem linie spre centru...dar astea sunt vise .....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului someone

Pana la urma exista contract semnat aici? Au inceput lucrarile?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Conferinta de presa a lui Ionita.
La minutul 17 vorbeste despre pasajul Domnesti.
https://www.facebook.com/cnadnr/videos/1950679088525494/

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Ha ?  :shock:
La ăsta Revelionul a venit mai repede ?
Săracu', a început cu băutura  mai devreme decât trebuia.
Recunosc, n-am ascultat decât vreo 10 minute...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

@andrei11
Ce-i prostia asta cu ‘supralargire’???...cand e vorba doar de o amarata de aducere la o latime cat de cat ‘onorabila’!?!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Ha ?  :shock:
Acum  << am căzut din pat >>, despre ce e vorba ?
Dacă e vorba de Prelungirea Ghencea, nu urmăresc subiectul. Nici nu mă interesează și altcineva moderează topicul. Sorry.  :oops:
Eventual corectez gramatical unele texte, doar atâta tot.
În ultimii 28 de ani n-am ajuns niciodată acolo cu mașina, nu cunosc. Nici cu RATB - ul / microbuzele n-am ajuns acolo.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Acesta este termenul tehnic, nu ma prind exact care este diferenta dintre largire si supralargire, probabil vrea sa spuna ca la supralargire structura nou construita este unita cu vechea structura.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Termenul lor tehnic se traduce in termeni simplii ca "aducere la dimensiune normala".

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Termenul tehnic corect e largire/ingustare. Supralargirea ca si suprainaltarea se refera la geometria in curba fata de aliniament.
@andrei11
Titlul topicului e aiurea si zgarie urechea, mai ales ca avem un topic similar cu titlu corect

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Multumiri Costin.
La multi ani 2018 tuturor!
:bere:  :bere:  :bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Da, acum mi-am amintit, este o prostie de-a lor.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 46
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Prel. Ghencea și pasaj peste DNCB spre Domnești  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420648 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use