Transportul în lumeEuropaMoldova

 

Topic: Transport in comun urban in Soroca

4 posts, 2736 views
Transport in comun urban in Soroca fl82

Deoarece am avut si am rude in Soroca, iar in perioada 1987- 1998 am calatorit in Soroca aproape in fiecare an, pot aminti cateva date si despre transportul in comun urban de acolo.

Mult timp s-au utilizat (ca in toate orasele din Republica Moldova ) autobuze urbane de tip IKARUS-260. In 1998 acestea inca mai circulau pe traseele urbane din Soroca (imi amintesc ca erau vopsite in galben).

Dintre traseele pe care le retin din anii 90:

-Stadion- Centru- Soroca Noua (cartier de blocuri cu 8- 10 etaje, construit in anii 80 in mare parte)

-Stadion- Centru- Hidroimpex

-Soroca Noua- Hidroimpex

-Etc.


  Dupa 1998 din pacate autobuzele urbane de mare capacitate IKARUS-260 sunt inlocuite in Soroca cu microbuze, care ofera "conditii" de transport sub orice critica (sunt vechi si de multe ori supraaglomerate).


     In Soroca exista 6 rute microbuze, in lungime totala de 62 km :


  Rutele de microbuze din orasul Soroca sunt:


-1 Soroca Noua- Stadion (deservita de 12 vehicule)

-2/4 Strada Renasterii- Peco Petrom- Stadion (8 vehicule)

-9 Stadion- Apeduct- Calea Baltului- Soroca Noua (3 vehicule)

-3 Planul Nou- Hidroimpex- Stadion (12 vehicule)

-5 Spitalul Raional- Stadion (4 vehicule)

-7 Soroca Noua- Hidroimpex- Retranslator- Parcul Central (13 vehicule)


 Total- 6 trasee de microbuze, deservite de 46 microbuze.


 In Soroca exista "Parcul de Autobuze si Taximetre nr. 7", amplasat in zona soselei de centura (in partea de nord a orasului).

 


Re: Transport in comun urban in Soroca fl82

Cu ocazia unei greve a operatorilor privati care realizeaza transportul urban in comun (cu microbuze) in Soroca, au aparut un reportaje in ziarul "Observatorul de Nord din Soroca", reportaje in care apar si fotografii cu mijloace de transport urban in comun utilizate din Soroca:
Microbuz utilizat de operatori privati
microbuz urban soroca.jpg (62.01 KB; downloaded 2401 times)

 


Re: Transport in comun urban in Soroca fl82

-Minibuz vechi (marca se vede ca este "Mercedes", dar nu-mi dau seama ce tip ar fi mai exact), apartinand "Parcului de Autobuze si Taximetre PAT-7 Soroca", utilizat timp de cateva zile pe traseele urbane din Soroca, pe perioada cand operatorii privati au facut greva:
autobuz soroca.jpg (66.94 KB; downloaded 2400 times)

 


Re: Transport in comun urban in Soroca WT_fan06

Mercedes O303? :think:

 


Home page  • 
Parent forum: Moldova  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420746 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use