Clubul modeliștilorModelism și ateliere de machetareModelism urban - autobuze, autocare, troleibuze, tramvaie, automobile, camioaneMachete automobile și camioane

 

Topic: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss)

19 posts, 10993 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) ByOnu

Saptamana aceasta a aparut o revista pe care o asteptam cu interes. Vorbim despre o revista saptamanala care se va intinde pe 120 de numere (2 ani si 3 luni). Fiecare numar va include cate o piesa din modelul la scara 1:8 (cea mai mare scara de modelism auto). Mie unul mi-a cam pierit insa apetitul cand am vazut pretul: 33 lei / numar. Ajungem deci undeva la 3900 lei pentru o macheta, superba ce-i drept, dar totusi.. o macheta.

CARACTERISTICILE MACHETEI
Lungime 542 mm
Ampatament 305,4 mm
Înălţime 175,8 mm
Lăţime 202,3 mm








 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) 19jimmy84

La fel ca si revista cu tancul T-34. Enorm de scump. :shock:

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) ByOnu

In acelasi timp eu ii inteleg. Cu siguranta au costat enorm matritele, proiectarea, etc. Si trebuie sa mai intelegem ceva, aceasta colectie, asemenea raposatei Masini de Legenda de la DeAgostini contin machete/piese realizate exclusiv pentru Romania. Nu este ca in cazul revistei Locomotive Celebre sau Trenuletul Electric care au fost fabricate acum cativa ani pentru UK, sa zicem, iar acum vand stocurile ramase in Europa de est. Cei din urma nu fac decat sa scape de stoc rebranduind revistele.

Totusi, economic vorbind, poate ar fi atras si mai multi clienti daca pretul per numar ar fi fost undeva la 20 lei (scuze, 19,99 :lol:). Pe mine de exemplu m-au pierdut ca client si cu siguranta pe sute alti potentiali clienti.

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) shoppy

Si nu-ti garanteaza nimeni ca dupa 10 numere nu se opresc, si tu ai bagat 300ron in niste piese.

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) ByOnu

Asta a facut DeAgostini (parca) acum cativa ani cu o corabie din lemn. Tin minte ca se lasase cu amenintari de dare in judecata samd. :roll:

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) 19jimmy84

Poti sa ai surpriza ca piesele să nu se potrivească. La prețul asta de aproximativ 3900 lei îți iei Dacie adevărată. :lol:

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) punmeister

Avea unu' pe okazii acum cateva luni o dacie 1300 functionala la 2 euro...  :lol: :mrgreen:

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) alexxd_31

Daca imi vand batrana Dacie 1300 veche de 40 de ani nu cred ca imi ajung banii sa iau revista. Daca aceasta colecție este de aceeasi calitate cu "Trenuletul Electric" mai bine pas. Parerea mea personală este ca se vor găsi destui amatori împătimiți cum sunt si cei din grupul Trenuletul electric unde multi considera ca reperele acestei colecții  sunt peste cele de la Piko si Roco.

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) ByOnu

Costa mult? - da, dar nu as merge pana la a spune ca este de slaba calitate, ba dimpotriva. Intre timp am facut niste calcule, 3900 lei = aprox. 860 euro. Pai machete statice la scara 1/8 gasesti pe net la cateva mii bune de dolari. Deci, corelat cu pretul pietei, este chiar ok. Este pana la urma o colectie de nisa, iar in Romania cu atat mai mult este unica.

Cel mai ieftin pachet de tigari este 17 lei, deci renuntand la doua pachete pe saptamana, in doi ani si ceva, ti-ai construit o macheta. :lol: Eu din pacate nu fumez... :( :lol:
Cat despre Trenuletul Electric, da, calitatea este slabuta, dar totusi potrivita unei diorame de revista. Sinele sunt oxidabile si nu fac bine contact, vagoanele au boghiuri de plastic, etc. In acelasi timp nu as merge nici pana la a ridica Piko sau Roco in slavi, am intalnit si la ei problemute. Si sa nu uitam ca sunt firme nemtesti de modelism feroviar care cer 200 lei pe 4-5 omuleti la H0. :shock:

Gata, scuze de offtopic.

DACA se incumeta cineva sa o faca, va rog sa imi hraniti pofta si sa postati aici avansul vostru din cand in cand. ;)  :D

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) alexxd_31

Se pare ca independent de voința primul număr a fost achizitionat.  :D

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) ByOnu

Frecventa a fost marita de la saptamanal la bilunar. Deci 4 ani si 6 luni. :shock:

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) andrei11

Ai spus la misto ca frecventa a fost marită ?

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) macheta218

Am gasit un canal cu tutoriale de montaj al Daciei si nu numai...
https://www.youtube.com/channel/UCqfOdq...xPekuVxXjQ

 


Re: Dacia 1300 la scara 1:8 (Eaglemoss) Robert24

Pe langa faprul ca pretul total este urias, s-a vazut si la multe alte proiecte similare ca sunt sanse mari sa se anuleze dupa ce ti-ai luat jumatate de piese... Teapa!

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Machete automobile și camioane  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418807 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use