Clubul modeliștilorModelism și ateliere de machetareModelism urban - autobuze, autocare, troleibuze, tramvaie, automobile, camioane

 

Topic: Atelier ,,Onofrei Sergiu-Gabriel"

1 post, 1903 views
Atelier ,,Onofrei Sergiu-Gabriel" Onofrei Sergiu-Gabriel

Dupa 6 ani de consultare cu diferiti pasionati din Romania, am inceput punerea in practica a diferitelor elemente ce intra in compunerea tramvaielor.Cateva idei despre realizarea diferitelor componente pentru tramvaie in modelism: pantografe, boghiuri, trucuri, elemente de rulare si control, etc. Am inceput cu realizarea primului pantograf simetric al primelor tamvaie ,,TATRA". Ani de zile ma intrebam din ce sa realizez acest element de contact retea: pantograful. Ideea mi-a fost sugerata de doi mari prieteni din modelism: Nicu Barsan -fost vatman din Galati si actualmente angajat la RT in cadrul Depoului de Tramvaie-1 Transurb care a realizat tramvaiul de decor din cadrul emisiunii ,,Cronica Carcotasilor". Iar al doilea un pasionat feroviar din Sinaia care lucreaza la Expozitia ,,Trenulete in Miniatura" din incinta garii Sinaia. Pantograful poate fi realizat din spite de ...umbrela. Lucru pe care l-am pus de ieri in practica si...las imaginile sa vorbeasca...

**********************************************************************************************************
Am inceput practica realizarii. Am demontat o umbrela din 1980...Aici am avut dubii. Am doua umbrele: una din 1970 si una din 1980...Defecte...Am preferat demontarea/dezafectarea celei din 1980...Iar ,,schitele" le-am valorificat. Doamne cate componente de tramvai se pot face din ele...
...

Liantul care m-a ajutat la asamblarea rapida a componentelor: Poxipol-un prieten lipicios!!!
...



Patina de contact asa cum era la Tatrele T3-R pentru Galati in 1970!
...


Dupa masurare si tasare am taiat toate componentele la dimensunea necesara. Asamblarea s-a facut in sistem ,,fuior" unde capetele de fixare a componentelor sunt infasurate prin liant.
...



Rezultatul semifinal.
...


Vedere de sus a produsului semifinalizat!
...



Dupa vopsirea pantografului. Inca mai este de lucrat la cadrul de fixare si finisarea articullatiilor.
...

 


Home page  • 
Parent forum: Modelism urban - autobuze, autocare, troleibuze, tramvaie, automobile, camioane  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use