Clubul modeliștilorModelism și ateliere de machetareModelism urban - autobuze, autocare, troleibuze, tramvaie, automobile, camioaneMachete automobile și camioane

 

Topic: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda

107 posts, 61058 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda AlexCta

Numarul 18 alaturi de GAZ 69A

DSCF7411.jpg (84.61 KB; downloaded 6376 times)


Urmeaza Moskvitch 407

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda Dr2005

ByOnu wrote:
Rocar TV 12F

Este foarte frumoasa... de fapt e superba! Imi place, e mare, grea, fara defecte. Oricum, din pacate, acest lucru nu ma va opri sa stopez abonamentul. Pur si simplu sunt multe masini care nu ma intereseaza, plus, financiar e cam piperat, mai ales dupa atatea luni. Ma mai supara si faptul ca nu ni se spune cate nr. o sa aiba.

E fără defecte, dar oglinzile sunt foarte fragile, eu am rupt una când am scos macheta din ambalaj (vă daţi seama că mai aveam puţin şi îmi smulgeam părul din cap, după două săptămâni de căutări găsesc în sfârşit un chioşc unde mai sunt 3 bucăţi pe stoc, o aleg pe cea mai bună... şi ajung acasă şi îi rup oglinda de pe stânga :().
Iată şi dubiţa de pe coperta revistei:



GR-01-PMN by transport-in-comun.ro, on Flickr




GR-01-PMN si GR-52-PMN by transport-in-comun.ro, on Flickr

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda andrei11

La Obor sunt o gramada.
De Agostini isi cam forteaza norocul.
Urmatoarea masina ce va fi ?
Chiar asa, cand au de gand sa se opreasca, cand nu o sa mai vanda decat 10 bucati in tot Bucurestiul ?

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda aztec

"Clasorul", adica biblioraftul are 20 locuri de reviste...
Sa vedem, oricum se gasesc in unele locuri chiar pana la 10 numere diferite..

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda Dr2005

Aprovizionarea e foarte proastă... de exemplu TV-ul nu a ajuns deloc prin Drumul Taberei (peste tot se găseşte ultimul număr, 18, şi numărul 16, numai TV-ul nu), de fapt nu a ajuns prin multe locuri (în Braşov, de exemplu, nu a fost deloc), iar prin altele au ajuns suficiente numere cât să înoate ăia în ele.
Mai e şi problema că ni se bagă pe gât toate variantele de LAZ, GAZ, UAZ şi alte maşini sovietice. Pe când un VW Beatle, un Fiat 600, un Renault 5, un Chevrolet Camaro sau un VW Tip 2 (dacă tot au dat-o pe dubiţe)?
În plus, revista e plină de greşeli de ortografie (litere lipsă, dezacorduri), fotografiile nu sunt mereu bine realizate (cel puţin la alea cu TV-ul cred că şi eu cu camera mea le făceam mai bine), iar exprimările folosite numai tehnice nu sunt (am scris articole mai tehnice aici pe forum decât scriu ei în reviste).

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda aztec

@Dr... te stiam oarecum vecin cu mine...eu am gasit masinuta(tv), chiar la cateva centre, daca vrei, discutam pe privat.
Problema mare este Revista. Extrem de prost facute, si parca din ce in ce mai proasta, cateva poze aruncate si extrem de putina informatie...
Probabil sa gandesc sa aduca pe piata modele mai rare pt si din europa de est, ca broscute se mai gasesc...

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda ByOnu

andrei11 wrote:
De Agostini isi cam forteaza norocul.


Cu ce?? Cum?? :geek:

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda andrei11

<<Mai e şi problema că ni se bagă pe gât toate variantele de LAZ, GAZ, UAZ şi alte maşini sovietice.>>

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda AlexCta

Pai si care este problema?Revista se numeste "Masini de legenda" ,nu "Masini de legenda romanesti".
Personal imi plac foarte mult masinile rusesti...


andrei11 wrote:
Urmatoarea masina ce va fi ?


Am scris mai sus ca urmeaza Moskvitch 407

 


  • CitaroAdrian
  • Posted:
  •  

Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda CitaroAdrian

Dr2005 wrote:
ByOnu wrote:
Rocar TV 12F

Este foarte frumoasa... de fapt e superba! Imi place, e mare, grea, fara defecte. Oricum, din pacate, acest lucru nu ma va opri sa stopez abonamentul. Pur si simplu sunt multe masini care nu ma intereseaza, plus, financiar e cam piperat, mai ales dupa atatea luni. Ma mai supara si faptul ca nu ni se spune cate nr. o sa aiba.

E fără defecte, dar oglinzile sunt foarte fragile, eu am rupt una când am scos macheta din ambalaj (vă daţi seama că mai aveam puţin şi îmi smulgeam părul din cap, după două săptămâni de căutări găsesc în sfârşit un chioşc unde mai sunt 3 bucăţi pe stoc, o aleg pe cea mai bună... şi ajung acasă şi îi rup oglinda de pe stânga :().
Iată şi dubiţa de pe coperta revistei:

Stati linistit, dle Dragos :) ca eu am rupt oglinda imediat dupa ce am dat un cot fara sa vreau :x Si culmea, tot oglinda stanga :o
Insa am mai patit: oglinda stanga a Daciei 1300, oglinda stanga a Daciei PickUp, stergatanul de la Oltcit, acum la Trabant nu-i mai gasesc oglinda. Nustiu cum naibii, varul-meu la Trabant i-a rupt oglinda dininaintru :lol:
In rest, intentionat i-am luat doar roata de rezerva de la Aro, celelarte greseli sunt fara intentie ;)

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda andrei11

AlexCta wrote:
Pai si care este problema?Revista se numeste "Masini de legenda" ,nu "Masini de legenda romanesti".

Nu ai inteles subtextul...
Hai sa luam exemplul TV - ului galben...
O sa vezi ca o sa inceapa sa apara :
TV - pentru persoane
TV - maxi taxi
TV - salvare
TV - politie
TV - ale RadioTeleviziunii Romane.
Asta ma supara  - GAZ - ul rusesc este ca si IMS - ul Romanesc, dar i-au modificat usor spatele. Mare lucru !
Ma astept sa apara si GAZ - ul modificat pentru transport gogosari sau struguri in Piata OBOR, era decapotabil, numai cu 2 locuri, ca sa poti pune gogosarii la 2,5 metri inaltime in spate in saci imensi de plastic.
Tine-te bine, daca o sa vada ca le merge o sa apara si FIAT - ul italienesc dupa care a fost facuta LADA Sovietica, s.a.m.d., se intinde coarda pana o tine.

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda aztec

La GAZ69 vs Aro/IMS te contrazic, este o deosebire mai mare, esentiala as spune, chiar daca in mare arata la fel.  
Importane e ca au facut macheta de IMs, aia de GAZ o aveau deja de la rusi .. asa ca doar au mai fabricat unele... sau a mai ramas de la alte tari si le vand la noi :twisted:  :lol:

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda andrei11

Si care este deosebirea aceea "esentiala" ? In loc de banchetele  din spate "pe laturi" ( eu le-am prins "in original"  :roll: ) au montat o bancheta "normala" ? Halal modificare esentiala.
O sa ajungi la vorba mea, stai putin si o sa apara TV - maxi taxi, TV salvare, s.a.m.d.
Sa lamurim un lucru :
Eu le cumpar pentru un nepot de-al meu si pentru sora-mea, mari fani / colectionari. Pe mine nu ma impresioneaza, ma lasa rece.
Pentru voi care sunteti fani machete va inteleg perfect, nu pe voi va critic, ci ideea in sine.

 


Re: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda aztec

De la 2 usi la 4, sa zicem, daca vrei cea mai evidenta, pentru pasionati este o mare diferenta, chiar daca la origine....



si


 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Machete automobile și camioane  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use