Trecerea comunitatii intr-o forma legala de existenta

Totul despre Organizatia Non-Guvernamentala "Metrou Usor".

Sustineti infiintarea unui ONG ?

DA
66
89%
NU
8
11%

Voturi totale : 74

Re: Trecerea comunitatii intr-o forma legala de existenta

Mesajde iliutu » Vin, 13 Mai 2011, 22:07

Problema mea e ca miine nu am cum tipari ... De aceea poate ne intalnim scurt pe undeva.
Rabdare si tutun
iliutu
Moderator forum

Mesajde Dominatrix » Vin, 13 Mai 2011, 22:19

Cu cat mai multe semnaturi pentru acea petitie, cu atat mai mari sanse ca propunerile de acolo sa fie puse in practica, macar si partial. Ce trebuie sa printati este tabelul cu semnaturile de sustinere, si fiecare poate strange semnaturi pe cont propriu.
Dominatrix
Membru Silver

Mesajde Marian Andrei » Joi, 08 Sep 2011, 10:47

Vad ca s-au adunat voturi multe in favoarea proiectului. Totusi inca am probleme cu demararea actiunii mai ales din cauza faptului ca nu am niciun fel de experienta pe partea de organizare in acest sens si mai ales a demersurilor necesare, am citit legislatia in cauza dar nu am inteles mare lucru. Astept ajutor pentru demararea actiunii.
Marian Andrei
Membru Gold

Mesajde Dr2005 » Joi, 08 Sep 2011, 11:37

Ar trebui să iei legătura cu Silviu Sîntea. Până acum el e singurul care a înfiinţat o asociaţie de acest gen.
Dr2005

Mesajde shoppy » Joi, 08 Sep 2011, 13:07

Da, si i-a folosit mai mult de-o gramada.
25: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, GB, GE, GR, HR, HU, IT, LU, NL, PT, RO, RS, SK, SW, TR, XK (Bucuresti)
2016: avion 12.8k km, tren 2.1k km, masina 21.7k km, metrou 2.5k km, bicicleta 730km
2017: masina 1k km, metrou 1.3k km
shoppy
Membru Silver

Mesajde DanCld » Joi, 08 Sep 2011, 17:36

Am vazut deja multe astfel de proiecte idealiste esuate si de aceea nu pot sa spun ca sunt foarte optimist; fara o sursa constanta - si consistenta - de finantare orice ONG se duce rapid la vale din simplul motiv ca majoritatea celor care au semnat pentru fondarea lui si vor fi platit la inceput taxe si cotizatii ajung la un moment dat sa "depaseasca faza curenta a vietii" si sa dispara pur si simplu din peisaj. Sponsorizarile sau formularul 2% sigur ca ajuta insa "participantul neutru" la viata economica a societatii e mai probabil sa isi directioneze banii catre smurd, "salvati copiii" sau chiar fundatii din categoria celor care manifesta impotriva eutanasierii cainilor de pe strada.
DanCld

Mesajde Marian Andrei » Joi, 08 Sep 2011, 17:52

Asta este si motivul pentru care inca ezit sa merg mai departe, ca pana la urma ce facem aici e o treaba de timp liber si pasiune, nu ne da sa mancam si nu suntem obligati sa facem ceva aici.
Momentan ma gandesc la o schimbare de management care sa permita trecerea pe un host "clasic" dar bun si ieftin, actualul este foarte bun dar platesc 650 RON la 3 luni... Problema nu sunt banii ca imi permit sa platesc, dar nu prea merita afacerea. :roll:
Marian Andrei
Membru Gold

Mesajde telvanni » Vin, 09 Sep 2011, 13:30

@Marian
Iar ramanem fara poze? Poti garanta ca daca muti portalul pe alt host ramanem cu toate pozele?
Eu propun un sistem de "sponsorizare" prin SMS din partea noastra, nimeni nu saraceste daca doneaza 3 euro din cand in cand, in felul acesta poti plati linistit cei 2600 de lei anual. Ca sa nu fie suspiciuni asupra intrebuintarii banilor poti face un sistem online de informare asupra soldului strans.
Participarea cu bani trebuie sa fie benevola si sa nu ridice nicio pretentie din partea nimanui (de exemplu: a platit trebuie sa-l lasam sa debiteze ce prostii vrea).
Intrebare: dat fiind faptul ca numarul de vizitatori este destul de mare, nu poti scoate o parte din banii de gazduire din reclame? Altii fac bani cu bloguri despre cresterea plantelor de apartament si noi un putem face cu un ditamai portalul despre infrastructura? Ce zici?
telvanni
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Vin, 09 Sep 2011, 15:59

Foarte putini ( printre care si subsemnatul ) nu vor avea nici o pretentie dupa ce vor dona cei 3 euro. Asa e in firea lucrurilor. Observa ce se intampla si acum : In loc sa avem un forum de transport / infrastructura avem "n" forumuri, culmea este ca destui suntem inscrisi la ele sub acelasi nume sau sub altul.
Incearca tu sa unifici cele n forumuri sub un singur nume si vezi ce o sa-ti iasa ! Asa e in logica faptelor, toata lumea vrea sa fie proprietara si sa aiba drepturi suplimentare fata de ceilalti.
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Vin, 09 Sep 2011, 20:12

Eu nu, dar n-as vrea sa se repete experienta neplacuta prin care am trecut toti din cauza ca a crescut subit audienta forumului...
Cine stie, maine se iveste un subiect de maxim interes gen Basarab si iar ramanem cu jucariile in ploaie...
subway guru
Membru Silver

Mesajde Marian Andrei » Lun, 12 Sep 2011, 17:40

Ca prima masura in aceasta seara urmeaza sa supun la vor noul regulament de functionare al forumului si comunitatii.
Marian Andrei
Membru Gold

Mesajde DanCld » Lun, 12 Sep 2011, 18:45

In regulament nu stiu cat de bine formulate sunt 2 prevederi:

- reducerea rezolutiei pozelor la 800x800 cu dimensiunea maxima 400k; daca spatiul de stocare e problema care a condus la aceasta restrictie eu cred ca poti sa mergi chiar pana la 300k, altfel nu vad de ce nu ai pastra rezolutia actuala de 1100x1100 sau cat e

- formularea cu "surprinderea integrala a vehiculului" nu acopera de exemplu pozele de detaliu; bine, poate nu e de dorit sa avem poze cu faruri sparte sau cu bare in 3 culori insa pot fi si alte detalii; probabil ar trebui o formulare gen "daca pozezi un tramvai pe ideea de a-l poza ca vehicul, atunci pozeaza-l integral, incluzand pantograful".

Ce zici de un topic de discutii gen "dezbatere publica a proiectului" (dar facuta pe bune) in locul unui vot binar da/nu ?
DanCld

Mesajde Marian Andrei » Lun, 12 Sep 2011, 18:45

Pai dezbaterea poate avea loc chiar in topicul cu votul, in paralel cu acesta.
Marian Andrei
Membru Gold

Probleme forum

Mesajde misterr » Mie, 14 Sep 2011, 08:17

telvanni scrie:@Marian
Iar ramanem fara poze? Poti garanta ca daca muti portalul pe alt host ramanem cu toate pozele?

Din păcate, nu au dispărut numai poze, au fost alterate și mesajele. Iar acum văd că topicul în care se discutau aceste probleme și se căutau soluții, a fost șters cu totul. Păcat că s-a ajuns aici! Nu credeam să mai trăiesc vremurile alea...
misterr
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Asociatia "Metrou Usor": Obiective, activitati, proiecte, informatii