MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul 1 Mai - Parc Bazilescu • Lucrări în 2000 - 2011

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazilescu

265 posts, 82971 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil 133 313

Mai sta cineva cu panza pe masina? Gizas...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil Nightwolf

Da in general marea majoritate a masinilor furate care asteapta sa "plece". Nu-mi dau seama exact, dar dupa foto pare o masina clasa B, jentile par autentice, modelul ala il stiu la VW in jur de 400 EUR/buc daca e cel simplu si vreo 800 EUR cel artistic.

Cu "husa" pe ele mai stau si daciile tovarasilor care nu se indura sa dea liber locruile de parcare desi masinutele alea n-au mai inghitit asfalt de ani de zile ...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil Mircea G

Si oare ce este rau ca are cineva prelata pe masina , sau pt cine ? Daca consumismul asta si fitele dezavueaza sistemul , husa nu reprezinta decit un mijloc de protectie al unui bun personal . Daca " moda " spune sa ne bate joc de ceva abia cumparat , pt ca miine sa luam altul nu inseamna ca asa si trebuie procedat . Va garantez eu ca multi si-ar pune huse dar le este jena ce cei ce gindesc asa , refractar , la idee . http://www.prelateauto.50webs.com/
Referitor la Daciile tovarasilor , unde scrie ca TREBUIE sa cedeze locul de parcare proaspetilor cocalari cu BMW ????

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil Nightwolf

Intr-o hotarare de consiliu general adoptata anul trecut care stipuleaza ca un auto nemutat timp de un an de zile de pe loc, este considerat bun abandonat.

Si stiu ca vei intreba ce se intampla cu masina ta daca pleci un an si o zi din tara, iar raspunsul este simplu --> exista car-hostel-uri.

Sincer, reparatiile necesare unui auto nemiscat timp de un an de zile de pe loc, tinut in exterior in spatele/fata blocului si nu intr-o locatie stipulata mai sus, sunt de 5x mai costisitoare decat orice revizie tehnica. Si nu intru in detalii ca nu are rost..

L.E. --> Mi-am adus aminte, nu mi-as pune niciodata prelata pe masina sau husa sau cum ii mai zice lumea... de ce? Pentru ca este o tentatie in plus la vandalism/furt.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil Mircea G

Nightwolf wrote:
Intr-o hotarare de consiliu general adoptata anul trecut care stipuleaza ca un auto nemutat timp de un an de zile de pe loc, este considerat bun abandonat.
..........
Va dati seama ca o asa hotarire este ilegala ! Ce lege prevede ca o masina trebuie plimbata doar spre " satisfactia " CG ???? Aberant , totul este aberant . Restul sint vorbe in vint ...o prelata protejaza si numai fitele fac ca ele sa nu fie folosite si acum ...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil ByOnu

Eu n-am spus ca este un lucru rau ca tipul ala si-a invelit masina, ci doar ca nu cred ca-i bine ca a dat cu spray pe panza... s-ar putea sa treaca prin ea si sa aiba o surpriza cand o da jos.

Cat despre hotararea CG, este o ilegalitate. Nici eu nu mi-am mai mutat masina (masina din 2011) de cateva luni bune... se face anul. Cine ar abandona asaceva?? :lol: Din moment ce imi platesc toate darile la zi, care-i problema? PLUS, cum se face dovada ca masina a stat cel putin 366 de zile nemiscata? :roll:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil andrei11

Cred ca s-a inteles gresit, nu a fost explicit textul. Parerea mea este ca se vor ridica / trebuie ridicateepavele dupa ce au fost identificate. Si pe o epava se poate plati taxa, nu numai pe o masina in stare de functionare care nu a fost miscata mai mult de un an de zile.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil bogdan10

.......... Va dati seama ca o asa hotarire este ilegala ! Ce lege prevede ca o masina trebuie plimbata doar spre " satisfactia " CG ???? Aberant , totul este aberant ...


Exista destule masini abandonate (epave), atat in locurile de parcare cu plata (la cele de resedinta ma refer) cat si mai ales pe trotuare sau alte locuri publice de parcare fara plata. Acele masini intr-adevar trebuie ridicate deoarece ocupa locuri de parcare care pot fi folosite de cei care folosesc masinile des (sau mai des).
In zonele publice (drumuri sau parcari) legea o fixeaza organele abilitate ale statului si nicidecum cei care utilizeaza acele drumuri!
Cand e vorba de proprietatea privata (curti, parcari din ansambluri rezidentiale, parcari ale firmelor etc.) atunci fiecare proprietar va face ceea ce doreste in acel perimetru (cu conditia sa nu incalce legile sau hotararile organelor abilitate ale statului)!

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil Mircea G

bogdan10 wrote:
.........

Exista destule masini abandonate (epave), atat in locurile de parcare cu plata (la cele de resedinta ma refer) cat si mai ales pe trotuare sau alte locuri publice de parcare fara plata. Acele masini intr-adevar trebuie ridicate deoarece ocupa locuri de parcare care pot fi folosite de cei care folosesc masinile des (sau mai des).
In zonele publice (drumuri sau parcari) legea o fixeaza organele abilitate ale statului si nicidecum cei care utilizeaza acele drumuri!
.......
Iar despicam firul in 4 ???? Legea de care spuneti dvs , trebuie sa tina cont de proprietatea privata . Nu vad cum definesc ei o " epava " si ce inseamna "abandonat ".... Nu va luati dupa propaganda capitalista care spune ca o masina mai veche de 7 ani este rabla .... Pe drum pot exista masina dezmembrate dar cu taxe platite .. Si simplul fapt sa cauti proprietarul unei masini zis " rabla abandonata " poate fi un abuz . Ce spuneti dvs ca locurile acestea ocupate de " rable " trebuie date celor ce folosesc masinile mai des , seamana cu o poanta de gradinitia .... Iarasi intreb , pe ce motiv si cum stabiliti asta ?
Pt a incheia pologhia ...
Capitalismul asta a dus la denaturarea relatiilor umane a perceptiei si discernamintului ... Din ce in ce mai des apar ' sfaturi " despre una , despre alta , sfaturi ce sfideaza bunul simt si legile .. naspa moment !

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil andrei11

Mircea, exagerezi intr-o directie si nu e bine, te faci ca nu intelegi ce este aceea o EPAVA. Simplul fapt ca nu este radiata din circulatie - din varii motive, asta nu inseamna ca o epava nu este o epava.
Stii vaporul abandonat de la Costinesti ?  Sa presupunem ca proprietarul este cu taxele la zi, o extravaganta din partea lui. Asta nu inseamna ca nu este o EPAVA.
Sa inteleg ca daca am eu un pitic pe creier si cumpar 10 epave auto si platesc taxele la zi asta inseamna ca sunt proprietatea mea si trebuie sa stea pe trotuar ? Uite, e un fix de-al meu, imi permite legea ?
O masina abandonata se va transforma obligatoriu intr-o epava. Iar epavele trebuie sa dispara de pe trotuare / din locurile de parcare. Am si eu una in apropiere de Piata Iancului, cu rotile dezumflate, fara geamuri si am impresia ca si fara o parte din motor, fara numere. E un ( fost ) TICO.
12-5-2013 10-06-58 PM.jpg (122.87 KB; downloaded 6592 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil Nightwolf

Imi pare rau ca raspund dupa 2 luni pe topicul asta dar am uitat de el:)

Sunt de acord cu ce zice bogdan10. Mircea, nu-ti convine legea, fa o petitie. Nu ti se raspunde, gaseste un consilier/senator/deputat si initiaza o formula de schimbare a ei. D`aia exista colegii electorale --> ia legatura cu senatorul/deputatul din colegiul tau si dai bice. Degeaba discutam pe forum ca legea e aberanta/ilegala etc. Nu ne pasioneaza... pe mine si inca vreo 2-3 cel putin. Legile in tara asa nu sunt negociabile. De fapt ca in nicio tara. Tocmai saptamana trecuta am trecut in proprietatea statului un Audi A5 din 2012. De ce? Pt ca omul mi l-a lasat pe strada in iunie anul trecut ca asa a avut el chef. Si a blocat un loc de parcare. Si pentru ca pt autoturismele avariate legea prevede un termen de 90 de zile ca sa fie considerate abandonate. Eu am fost gentilom, l-am lasat 180...

In alta ordine de idei, nu inteleg de ce facem referire la proprietatea privata ce se afla abandonata/lasata/aruncata pe proprietatea statului? Si eu am dreptul sa folosesc acel loc, si vecinu si toata lumea. Iar simplul fapt ca eu sa caut un proprietar, eu=autoritatea statului, este un abuz doar in mintea ta! Din cate am citit ultima data prin constitutia aia, STATUL prin reprezentati are DREPTUL de a efectua cercetari in orice cauza civila/penala incriminata prin orice tip de act normativ. De asemenea, TU ca CETATEAN ROMAN care te supui CONSTITUTIEI si, implicit, tuturor legilor tarii, ai OBLIGATIA sa oferi STATULUI toate datele necesare lamuririi cauzei in care STATUL efectueaza cercetari. Tot ce am scris eu mai sus se traduce prin lege cam asa:

CONSTITUŢIA ROMÂNIEI
TITLUL I
Principii generale

Statul român    ARTICOLUL 1
(4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă şi judecătorească - în cadrul democraţiei constituţionale.

(5) În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.

Unitatea poporului şi egalitatea între cetăţeni    
ARTICOLUL 4
(1) Statul are ca fundament unitatea poporului român şi solidaritatea cetăţenilor săi.
(2) România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.

TITLUL II - Drepturile, libertăţile şi îndatoririle fundamentale
Egalitatea în drepturi    
ARTICOLUL 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

Accesul liber la justiţie    
ARTICOLUL 21
(1) Orice persoană se poate adresa justiţiei pentru apărarea drepturilor, a libertăţilor şi a intereselor sale legitime.
(2) Nici o lege nu poate îngrădi exercitarea acestui drept.
(3) Părţile au dreptul la un proces echitabil şi la soluţionarea cauzelor într-un termen rezonabil.

CAPITOLUL II
Drepturile şi libertăţile fundamentale
Dreptul de petiţionare    ARTICOLUL 51
(1) Cetăţenii au dreptul să se adreseze autorităţilor publice prin petiţii formulate numai în numele semnatarilor.
(2) Organizaţiile legal constituite au dreptul să adreseze petiţii exclusiv în numele colectivelor pe care le reprezintă.

(3) Exercitarea dreptului de petiţionare este scutită de taxă.

(4) Autorităţile publice au obligaţia să răspundă la petiţii în termenele şi în condiţiile stabilite potrivit legii.


Dreptul persoanei vătămate de o autoritate publică    ARTICOLUL 52
(1) Persoana vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, este îndreptăţită să obţină recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim, anularea actului şi repararea pagubei.
(2) Condiţiile şi limitele exercitării acestui drept se stabilesc prin lege organică.

(3) Statul răspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare. Răspunderea statului este stabilită în condiţiile legii şi nu înlătură răspunderea magistraţilor care şi-au exercitat funcţia cu rea-credinţă sau gravă neglijenţă.

CODUL DE PROCEDURA PENALA (in vigoare inca...)
ART. 64
Mijloacele de probă
Mijloacele de probă prin care se constată elementele de fapt ce pot servi ca probă sunt: declaraŃiile
învinuitului sau ale inculpatului, declaraŃiile părŃii vătămate, ale părŃii civile şi ale părŃii responsabile
civilmente, declaraŃiile martorilor, înscrisurile, înregistrările audio sau video, fotografiile, mijloacele
materiale de probă, constatările tehnico-ştiinŃifice, constatările medico-legale şi expertizele.
Mijloacele de probă obŃinute în mod ilegal nu pot fi folosite în procesul penal.
ART. 65
Sarcina administrării probelor
Sarcina administrării probelor în procesul penal revine organului de urmărire penală şi instanŃei de
judecată.
La cererea organului de urmărire penală ori a instanŃei de judecată, orice persoană care cunoaşte
vreo probă sau deŃine vreun mijloc de probă este obligată să le aducă la cunoştinŃă sau să le
înfăŃişeze.

Si pot continua asa pana maine dar m-am plictisit....

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil subway guru

Night,
Statul e suma a trei componente esentiale:
Teritoriu, popor si autoguvernare...recunoscute international de catre celelalte entitati statale...
Teritoriu avem, popor suntem...cu buna guvernare recunoscuta de celelalte entitati statale internationale inca mai avem ceva probleme 'functionale'...
Poate incerci sa le explici asta 'autoritatilor', nu noua...ca noi stim prea bine cum sta treaba asta 'loco'...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil andrei11

Politica se face la club.# ADY881 va asteapta, el a ajuns deja.
Mai ales ca a inceput sa si ninga in Bucuresti.

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul 1 Mai - Parc Bazilescu • Lucrări în 2000 - 2011  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420533 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use