Transportul în lumeEuropaSpania / EspañaBarcelona

 

Topic: Tarife și sistemul integrat de tarifare

21 posts, 6344 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options

Re: Barcelona - Tarife și sistemul integrat de tarifare Robert24

E din 2015 articolul. Foarte posibil sa nu mai fie de actualitate. S-au tot schimbat de vreo 10 ori - contestatii, falimente etc...

 


Re: Barcelona - Tarife și sistemul integrat de tarifare Robert24

Anul acesta, incepand cu 14 martie, in Spania a intrat in vigoare izolarea obligatorie la domiciliu, cu exceptia unor deplasari esentiale (alimente de stricta necesiatate, farmacii, bancomate si serviciu in aceste domenii plus sanitar etc). Izolarea a durat pana la sfarsitul lunii Aprilie.
ATM (Autoritatea de Transport Metropolitan) a decis sa compenseze calatorilor, biletele lunare sau trimestriale care nu au putut fi utilizate in acesta perioada.

In cazul meu, eu tocmai validasem un bilet lunar (de 30 de zile) cu o zi inainte de inceperea stadiului de alarma.
Incepand cu 1 iulie am putut depune online o cerere pentru compensare. In luna august am primit un mail de confirmare pentru aprobarea compensarii, iar la inceputul lui septembrie am primit un nou email in care eram invitat sa merg la centrul ales de mine (in cazul meu, o tutungerie apropiata de casa) pentru a primi un bilet valabil 29 de zile.

Am fost azi sa intru in posesia acestui bilet, ma asteptam sa existe un aparat care imi va genera un bilet valabil 29 de zile, conform aprobarii.
Surpriza mare a fost ca am primit 7 bilete! (2 de 10 zile, unul de 5 zile si 4 de cate o zi). E treaba mea cand le validez, si sunt valabile pana la 31 martie 2021.
Asta inseamna servicii orientate catre client!

In imagine, biletul original T-usual, valabil 30 de zile si cele 7 bilete primite drept compensatie.

bilete.jpg (558.56 KB; downloaded 1465 times)

 



Re: Barcelona - Tarife și sistemul integrat de tarifare Robert24

Incepand de azi, timp de 4 zile (pe parcursul Mobile World Congress), va avea loc prima etapa de testare a noului sistem de validare contact-less.
In statiile Pl. Espanya si Fira, precum si in cadrul MWC, Autoritatea de Transport Metropolitana, invita publicul sa ia parte gratuit la aceasta testare, oferind un card contact-less pentru uz temporar. Acesta perminte calatorii nelimitate in zona 1 pana la sfarsitul zilei de 1 iulie.

primercontacteweb.jpg (90.07 KB; downloaded 1265 times)


TMobilitatframe1.jpg (744.05 KB; downloaded 1265 times)


Validadoraferroviari.jpg (467.49 KB; downloaded 1265 times)

 


Re: Barcelona - Tarife și sistemul integrat de tarifare Robert24

Incepand de azi, timp de 12 zile (pana la sfarsitul zilei de 16 iulie), avem a doua etapa de testare gratuita, de data acesta cu o aplicatie mobila cu validare NFC. Momentan doar cu Android, NFC obligatoriu.
Screenshot_2.png (1.67 MB; downloaded 1221 times)

 


Re: Barcelona - Tarife și sistemul integrat de tarifare punmeister

Pai era de asteptat, pentru iOS trebuie intr-un fel integrat cu Apple Pay deoarece Apple refuza utilizarea normala a NFC.

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Barcelona  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use