Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul SibiuIstoria transportului public în municipiul Sibiu

 

Topic: Istoria troleibuzelor din Sibiu

12 posts, 4888 views
Istoria troleibuzelor din Sibiu bercenicity

In 2005:


 


Re: Troleibuze - general Dominatrix

Observam si ca pe vremea aceea inca nu incepuse "modernizarea" pietei garii si transformarea ei in parcare, pardon "piata pietonala", concomitent cu inghesuirea transportului public pe straduta aceea dinspre podul garii, ca pe ceva rusinos, care trebuie ascuns in boscheti.  Apropo de asta, stie cineva cand a fost amenajat buboiul urbanistic din prezent si de la cine a plecat ideea?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuze - general Dr2005

Piaţa Gării a fost iniţiativa tovarăşului Primar Klaus Werner Iohannis (cu I, că aşa e în acte, nu cu J), care a vrut să facă zonă de promenadă acolo... după ce s-a amenajat, când s-a observat că nimeni nu se preumblă pe deşertul ăla de piatră şi că începe să crească iarba printre pietre, s-a dat ordin să se facă acolo parcare. Evident, autobuzele Tursib se înghesuie într-o alveolă micuţă, pe care o mai blochează şi taximetriştii.

 


Re: Troleibuze - general Costin

Amenajarea a inceput in 2006, daca nu ma insel. Posibil chiar pe la sfarsitul lui 2005.

 


Re: Troleibuze - general ByOnu

Am fost la Sibiu prin 2009, iar daca tot am fost 'prin zona' am vizitat si depoul. Am intrebat de 'faimosul' troleibuz Transira, care din ultimele informatii se afla acolo, insa nu si nu... Acum, nici n-am vizitat chiar tot depoul, ci mai mult curtea principala.

 


Re: Troleibuze - general stefan_br

#803 august 1992

Foto: Henrik Karl Nielsen

sursa: http://phototrans.eu
marele alb.jpg (162.9 KB; downloaded 4259 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuze - general GPS

Am si eu o întrebare: Troleibuzul 330, care este unul din ultimele 117E mai exista sau a fost casat?

 


Re: Troleibuze - general PaulIP

Putrezeste in continuare alaturi de "Marele Alb"...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuze - general GPS

Marele alb a ajuns de vreo doi ani la Timișoara, din alte surse am înțeles ca 330 ar fi fost casat, dacă încă exista, ar fi bine sa fie reparat, este unul din ultimele 3 117E și trebuie salvat, merita asta (desigur dacă mai exista).

 


Re: Troleibuze - general Costin

Nu cunosc detalii despre cele doua, dar baza Tursib s-a mutat de curand si tocmai ce a fost aprobat PUZ-ul pe zona vechii baze, unde urmeaza in scurt timp demolarea. Deci tind sa cred varianta lui GPS, nu cred ca Tursib-ul s-a obosit sa mute doua "cadavre" (din care unul nici macar nu le apartine) in noul spatiu, care este mai mic...

 


Re: Troleibuze - general Celestin Draganescu

Marele Alb este, intr-adevar la Timisoara. 330 din pacate cred ca nu mai exista :(

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuze - general GPS

Păcat, mare păcat. Era o mică parte a istoriei României din anii 80 in care romanul mergea prin orașele patriei cu troleibuze DAC117E. Ar fi fost frumos sa-l ia cei de la RATT și pe el, ar fi dat bine lângă 71. :D

 


Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Sibiu  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421845 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use