Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiStrăpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 542215 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Pentru cine nu cunoaste zona, radarul nu are efect imediat precum limitaoarele....
Si iti zic eu ca si ala cu gipanu, reduce viteza....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 1689

Cunosc foarte bine zona si sint impotriva solutiilor absurde, dar nu mai conteaza. Pot sa puna si niste sicane din stabilopozi.

Si daca se pun trei radare cascadate la distanta de 100 de metri unul de altul cu limitare graduala de viteza pe fiecare segment, iti garantez ca vor avea efect.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Să se simplifice procedura de dare a amenzii, nu PV - ul acela care se completează  o jumătate  de oră.
Ceva gen Rovinietă sau Pod Cernavodă, nr auto, articolul pe care l-ai încălcat, viteza de pe radar, conducător auto și gata.  Completate pe laptop. Nu-ți trebuie mai mult de 5 minute.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

1689 wrote:
De ce nu se poate instala un radar fix ?

Ce sa faci cu el?...
Sa le trimiti poze prietenilor ”uite-l si pe bizonul asta cu 217 km/h”?....

Nu mai stiu care Mare Instanta din romania a decis, in urma cu mai multi ani, ca radarele fixe sunt... fix ilegale...

In ACEST MOMENT nu mai existanicaieri in Romania radare fixe care sa permita emiterea de amenzi...

Singura varianta legala este asta:
TibiV wrote:
Pistolul laser face minuni.... ;)




Poza este din martie 2018 https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=381&t=4235&p=268481&hilit=laser#p268481

(Atunci erau fraieri, stateau pe podul din amonte... De atunci s-au desteptat si s-au mutat pe podul din aval, dar nu mai gasesc pozele... :( )

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristi N

Tibi trebuie sa te contrazic partial. Instanta a decis ca sunt ilegale radarele instalate de firmele private dar nu si cele instalate de Politia Rutiera. Scandalul de atunci a fost ca acele firme incasau 90% din amenda si primaria respectiva 10%.
Intradevar nu mai exista nici un radar fix dar cele de pe DN1 Bucuresti - Sinaia care erau ale rutieristilor au fost oprite pentru o asa zisa modernizare ( a se citi dadeau amenda fara discriminare) nu pentru ca ar fi fost ilegale.

PS. Nu sunt radare in adevaratul sens al cuvantului pentru ca nu folosesc o unda radio pentru a masura viteza ci calculeaza pe baza timpului in care masina trece prin dreptul celor doi senzori.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Cristi N are dreptate: nu radarele fixe sunt ilegale, ci radarele operate de firme private care palmeaza profitul. Iar radarele de pe DN1 au deranjat prea multi jmecheri.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Va rog sa reveniti la discutii despre aceasta lucrare si solutiile particulare care se pot aplica pentru aceasta zona. Daca doriti sa continuati discutiile despre radare, aveti clubul la dispozitie. Multumesc!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Apropo, circuland zilnic prin intersectie, atat dimineata cat si dupaamiaza, in ultima vreme (pana sa apara limitatoarele) se trecea destul de greu de Splai....
De cand cu limitatoarele se trece mai usor, aia de pe Splai reduc viteza, asfel incat ai timp sa te angajezi in traversare....
Daca vrei limitate ultra eficienta, nu sunt necesare sicane, ci limitatoarele....bulgaresti.... adica alea de beton, care au si o portiune dreapta ...
Iti garantez ca,indiferent cu ce masina treci, daca nu reduci viteza, iti rupi masina....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului BIGRED1984

@TibiV - referitor la trotuarul acela superlat, poate-poate i-o fi lovit inspiratia si fac pista pentru biciclete ?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Deie Domnul, dar nu ii cred in stare de asemenea semne de inteligenta superioara...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Nu cred ca ala va fi trotuar. Am vazut masini venind, si asta ma face sa cred ca va fi drum de iesire pentru ceva firme. Asta ca sa nu mearga pana la centura si sa intoarca acolo...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Sunt vreo patru firme care cer de zece ani (parca) o strada de acces. Aia cu masinile s-au si oferit sa suporte o parte din costuri!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Hai ca se mai intampla ceva si la santierul asta....
Bine, nu striu daca tine de santier sau doar de Bordurica de la S3....
Pe sensul dispre Titan spre Splai, pe dreapta, au inceput sa faca ceva trotuar....



vedere spre inapoi



Deocamdata pana in punctul trafo. Nu prea am intyeles daca merge prin spatele trfo sau prin fata...



La fel, nu stiu daca au pus din greseala si cabluri pentru iluminat, sau mai sparg /sapa inca odata.... :)

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Tubulaturile rosii pentru cabluri au fost trase sigur, am vazut in urma cu o saptamana sau doua cum le introduceau.

 


Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419371 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use