Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 547561 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 120 121 122 123 124 125 126  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Pai faza a doua nu e inclusa in titlu?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Sorry, my bad....  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Care e strada Iulia Hațeganu, că din documentație nu-mi dau seama?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristi N

Este Iuliu Hateganu nu Iulia, vad ca si eu tot aiurea (Iulia) am scris.  :?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Pe PUZ apar niște referiri la str. Iulia Hațeganu, dar e figurată doar str. Iuliu Hațeganu.
Da, se pare că ei nu știu sigur nici cum îi cheamă...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

SEXUALITATE
Gen sau sex? Integrarea de gen sau perspectiva genului
http://www.culturavietii.ro/2018/02/17/ ... a-genului/
____________________
E On topic, NU e Off !

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Ok, atunci e I. Hațeganu, ca să n-avem probleme.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Iar corect, de fapt, este Iuliu Hațieganu... Asa il chema pe raposatul de la care au preluat numele.
Dar pentru ca primaria nu stie cum se numesc strazile pe care le pastoreste, si noi am pastrat pe forum versiunea Hateganu...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

Imi cer scuze, sincer nici nu ma asteptam sa fie postat zip-ul, ci fisierele individuale. Am pus la repezeala din numele pe care il aveam in memorie.  :oops:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Tu ai scris corect - si pe plansa PUZ apare tot Hateganu, NU Hatieganu...
De aia am spus ca PMB nu stie numele strazilor pe care le are in administrare...

Iuliu Hațieganu (n. 14 aprilie 1885, Dârja, Cluj - d. 4 septembrie 1959, Cluj) a fost un medic internist român recunoscut în mod special pentru cercetările făcute în domeniul tuberculozei. A format la Cluj o valoroasă școală de medicină internă. Astăzi Universitatea de Medicină și Farmacie din Cluj îi poartă numele.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Iuliu_Ha%C8%9Bieganu

Daca ai fi facut medicina la Cluj probabil ca ai fi stiut... ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului BIGRED1984

Foarte interesanta lectia de istorie, daca ati citit articolul de pe wiki.
Cine au fost si ce au facut atat Iuliu cat si fratele Emil, plus tatal lor, care a avut si el rolul lui in istoria Romaniei.
Si de aici poate confuzia, tatal era Hateganu, dar cumva fiii au primit un 'i' in plus, se mai intampla pe la diverse registre sa se greseasca o litera de la parinti la copii.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Trecand de la istoria numelui strazii la realitatea zilelor noastre, asa cum era de asteptat, strada si deschiderea accesului in/dinspre Splai atrage foarte mult trafic in ambele sensuri...
In ciuda starii strazii I. Hatieganu (sic) si a racordului aproape inexistent cu "Strapungerea..." (la nivel de balast...)
Am un mic sfat pentru cei care folosesc traseul asta, pe sensul Splai - > Vitan Barzesti, si vor sa faca stanga spre Oltenitei, sa se incumete a intra dreapta ( inainte de a ajunge la IML) prin curtea Romstal si sa iasa la semaforul de pe Metrologiei. Evitati astfel coada care se formeaza la iesirea In Vitan-Barzesti....
Varianta asta este buna si pentru cei care vor sa faca dreapta pe V-B spre Splai, dar si ruta putin probabila, in sens invers, de pe V-B, sa se ajunga pe I. Hatieganu....
programul Romstal este asta:
luni -vineri 07–18:30
sâmbătă    08–16
duminică    Închis
Nu stiu daca in afara programului portile sunt deschise.....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Desi pare interesant "pasajul subteran carosabil" din Iriceanu pana in Hatieganu, ramane doar sub forma de linii trase pe hartie...
Nu o sa vedem asa ceva....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Andrei98

La ore de varf nu rezolva mare lucru pentru ca si pe metrologiei se formeaza coada pana in dreptul serviciului de ambulanta.

 


Go to page:  1  ... 120 121 122 123 124 125 126  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use