Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 548505 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu mindmasster

La finalul strapungerii vor fi 2 benzi/ sens + 1 de parcare sau cum ? Unde este mai exact aceasta strapungere si cand se va finaliza?

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

mindmasster wrote:
La finalul strapungerii vor fi 2 benzi/ sens + 1 de parcare sau cum ? Unde este mai exact aceasta strapungere si cand se va finaliza?
3 benzi pe sens + spatiu verde pentru amenajarea ulterioara a liniei de tramvai. Ante-vorbitorul meu a pus o poza cu panoul cu lucrarea unde apare si termenul de finalizare: 17.06.2012 (desi 30 de luni incepand cu 17.03.2010 ar insemna 17.09.2012, dar ma rog, "6" nu e decat un "9" pus invers :twisted: ). Lucrarea consta de fapt in supralargirea Bd. Nicolae Grigorescu si continuarea lui pana la Dambovita, cu pasaj suprateran peste Splaiul Dudescu

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Yannick

Proiectul prevede supratraversarea Dambovitei si a splaiului ? Adica nu va exista intersectia la nivel pe splai ?

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

Indicatorii tehnico-economici ai proiectului sunt indicati in hotararea CGMB pe care am pus atasata la primul mesaj (din pagina 1) al topicului...

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Yannick

Din ce inteleg eu acolo o sa fie atat un pod care va supratrversa intregul splai si dambovita dar si pod la nivel. Inteleg corect?

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

Da. Podul peste Dambovita va fi construit mai mult cu "gandul la viitor", fiindca in continuarea acestei artere, pentru inchiderea inelului median de circulatie exista si proiectul pentru constructia unei legaturi intre Splaiul Dudescu  si Soseaua Oltenitei continuata cu largirea strazilor Luica si Turnu Magurele (intre Giurgiului si Berceni) apoi cu strapungerea intre strada Brasov si soseaua Alexandriei cu supratraversare la intersectia cu strada Brasov si Bd. Ghencea. Teoretic, in planul de transport urban aprobat in 2008 toata aceasta artera (intre Piata Salajan si Alexandria) apare cu tot cu linie dubla de tramvai. Evident, nimeni nu stie cati ani va mai dura pana va fi totul gata...

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu PinkyHog

Cu putin optimism, poate prin 2020... sau poate chiar mai repede daca ramane primar dom' doctor pana atunci si mai pune si vreo perfuzie de capital  :D

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu cornel001

Cred ca e necesara o impartire a subiectelor.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu PinkyHog

Si de preferat intr-un alt topic.

 



Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu PinkyHog

Pe segmentul Th Palady - Prevederii se circula integral pe partea nou facuta. La intersectia cu Prevederii, spre Th. Palady, s-a incercat realizarea unei benzi de accelerare  :D  S-au rezolvat si intersectiile cu strazile care duc intre blocuri care acum sunt la nivel. Se lucreaza si la trotuare (au fost testate de prietenii nostri comunitarii) pe ambele sensuri. Ar mai trebui revizuite aleile de la intrarile in bloc pe sensul catre Th. Palady.
Pe segmentul Prevederii - Splai Dudescu nu s-a mai intamplat nimic.

 


  • Dan
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dan

Sunt doua asemenea poduri (la nivel) si un pod superior.
Sunteti bine informat pentru cineva " din afara" si din cat am urmarit discutiile de pe acest forum, si foarte interesat de aceasta lucrare.
Sunt topograful lucrarii si mi-am facut cont de ceva vreme tocmai pentru am intalnit aici multa lume nelamurita de felul in care va arata acest bulevard atunci cand va fii gata. Intentia era sa incerc sa aduc putina lumina in privinta acestui subiect dar, din pacate,seara cand ajung acasa sunt prea obosit sa mai deschid calculatorul.
Va astept,insa si va voi raspunde la orice intrebare.
Ati facut ieri poze la carcasa primei coloane forate.Azi am betonat-o! Mai avem inca 120.
Va doresc o seara buna.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu cornel001

Bine ai venit pe forum ! Faptul ca esti direct implicat intr-una din lucrarile de interes, e un plus !
120 ? Uau ! Dar de ce asa multe ? Inca ceva, cred ca de la podul peste calea ferata, acesta va fi continuat direct cu podul suprateran peste dambovita, inainte de Dambovita coborand la sol doar bretele, asa e ?

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu subway guru

@Dan:
Bun venit pe forum drag coleg!
Speram sa ne aduci informatii cat mai exacte, ca doar meseria topometrilor e tocmai 'exactitatea'!
Toate cele bune!
Am si eu o mica intrebare...
Vad ca se foreaza cu utilaje romanesti tip FA-12...
Cine e 'antreprenorul de specialitate'?
Seara buna!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420932 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use