Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 547780 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 94 95 96 97 98 99 100  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului StefanD_

TibiV wrote:
Nu te lasa pacalit de marcaje...

Ok, inteleg acum.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului stevethegreat

Nu este loc de tramvai; pe portiunea dintre strada Prevederii si intersectia Camil Ressu/Theodor Pallady se circula momentan pe o singura banda. Acolo sunt masini parcate si pe stanga si pe dreapta. Tramvaiul ar avea nevoie de refugii in statii, deci nu exista spatiu momentan. Si daca nu se continua tramvaiul pe Nicolae Grigorescu tot nu are nici un rost, nu vad de ce sa vina un tramvai de pe Theodor Pallady si sa faca stanga pe Nicolae Grigorescu, nu merge nimeni de la periferie la periferie, oamenii vor sa mearga in centru.
De asemenea, in fata spalatoriei "Auto smart" sambata si duminica se formeaza cozi de masini direct pe banda a doua, banda intai fiind blocata cu masini parcate. Daca s-ar face tramvai pe mijloc s-ar circula pe o singura banda sau nu s-ar mai circula deloc.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Nu-i bai. Asteptam legile care vor amenda in astfel de situatii si se va curata bulevardul imediat. Niciun primar nu isi asuma chestia asta intrucat ar fi destul de boscorodit de cei care si-au luat cate trei masini (una de persoana in familie) desi la blocul lor nu e niciun loc de parcare.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Masinile parcate aiurea nu sunt un argument... Dacă ar fi atunci ar trebui să scoți toate tramvaiele din oraș.

Ai dreptate cu porţiunea dintre Prevederii şi Pallady (mai ales în zona semaforului), maşinile sunt parcate şi lângă trotuar şi lângă scuarul central.

Dar nu trebuie decât 3 zile de săltat maşinile parcate aiurea şi nu va mai parca nimeni acolo... :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Nu cred ca e trafic atat de mare incat sa merite o linie noua de tramvai, momentan face fata 102, care ar putea avea un fratior.
Sa dea drumul tramvaiului pe Vacaresti si vedem apoi daca e cazul de alta linie paralela... Inelara de metrou nici vorba.
Poate in vreo 50 ani asa.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Traficul trebuie calculat ca pentru directia Pipera via Doamna Ghica - Petricani...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Da, asa este....

Dar ma ia cu fiori cand ma gandesc ca simpla modernizare a liniei existente pe Rebreanu a incepu cu N-shpe ani in urma, si inca nu s-a terminat  :x

Cu genialii nostri primari (de ambele sexe) o linie de tramvai Pipera (via Petricani-Doamna Ghica-N.Grigorescu) Giurgiului (poate mai departe, pe Zetari spre Alexandriei si chiar Ghencea) este pur si simplu SF (Science-Fiction)...

Corectez: cu GENIALII nostri primari, este SF - Stupid-Fiction...

De la Revolutie incoace, nu au fost in stare sa faca 2 (doua) benzi pe sens pe Turnu Magurele - Luica (desi au bagat o gramada de bani in "reabilitare")...
Crede cineva ca vreun primar (chiar si femeie...) va avea suficente "cojones" ca sa largeasca la 2/sens PLUS tramvai ?...
Asta se va intampla doar daca 90% la suta din bani merg "la partid".

(Ca fapt divers...
Prima data cand am auzit de largirea str. Nitu Vasile la 2 benzi/sens intre Obregia si Brancoveanu eram proaspat insurat,,,,
Când s-a făcut efectiv lărgirea, fică-mea termina liceul !...
Altă întrebare ?...)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Poti sa largesti ce vrei pe Luica. Daca nu rezolvi intersectia de la Aparatori degeaba. Poti sa construiesti toata prelungirea vietii (Oltenitei x Vitan Barzesti) cu tot cu pasaj spre strapungerea in discutie. Poti sa inlaturi masinile parcate pe Grigoescu si cu buldozeru. Nu ajuta la nimic intrucat blocajele sunt intre Rebreanu si Tei la FIECARE intersectie: Brancusi, Basarabiei, Pantelimon (plus zig zagu vietii printre bizonii de la Cercu Foamei) apoi Doamna Ghica si intr-un final Tei. Nici nu mai vorbesc de faptul ca toate intersectiile astea nu fac decat sa ajunga la FdG cu Petricani unde oricum e blocaj la orele de varf si unde oricum vor astia sa aduca A3.

Cu alte cuvinte, daca nu se apuca cineva sa faca ceva cu infrastructura (la modul abordarii unitare a intreg inelului pe zona existenta) degeaba ne chinuim. Si ai dreptate, niciun primar nu are bilute cat sa se apuce de asa ceva, nu de alta dar l-ar desfiinta lumea pe toate planurile si nu ar face decat sa blocheze integral zona pentru 15 ani, pentru ca la noi stim bine ca nu merg proiectele pac-pac-gata. Megalomanii din astea am trait, insa pe vremea comunistilor declarati.

Asadar, tramvai de la Luica la Pipera... poate pe infrastructura existenta, cu tramvaie de lemn trase de cai.




Alta intrebare?, ei? Iote, ca poate asa revenim la subiect:

Tibi, tu treci des pe la podul in cauza; cand au adus pamantul de langa breteaua pe care se circula acum pe sub LEA intre Grigrescu si Splai? Sunt niste munti chiar langa Splai care parca as zice ca sunt recenti. Si nu, nu sunt munti de zapada.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

@zapacitu,
hai sa iti arat, in loc sa iti povestesc....

5 decemebrie 2016:
"In stanga pasajului a aparut totusi un morman "proaspat" de piatra sparta"



Mult teren liber




25 decembrie 2016:




5 februarie 2017
TibiV wrote:
Dupa o pauza de o luna si jumatate revenim la treaba...
Nimic spectaculos, dar santierul NU este abandonat...
Balast si pietris proaspat...



Dar observati piatra sparta... Este uscata !



....cu exceptia zonelor unde a fost compactata...



Cred ca in scurt timp se vor apuca de breteaua Splai->N.Grigorescu spre Piata Titan...









19 februarie 2017
TibiV wrote:



Au mai intins pietrisul de acum doua saptamani pe viitoarea bretea Splai -> Titan





Asta este tot ce stiu... ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Stai ca tu imi arati "coltul" dinspre Lukoil. Eu vorbesc de coltul dinspre CET, pe partea cu strada existenta si circulata auto. Acolo intre breteaua viitoare si strada actuala e un mare morman de pamant (la cat e ii putem zice deal) de care eu nu stiu. Sau ma lasa memoria.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Acolo este de cel putin 8-9 luni un morman "Prometeu"...
Cum se consuma un pic, cum creste la loc...
Asta daca vorbesti despre "mormanul" dintre LEA si organizarea de santier.
Fiind doar un munte de agregate, nu am inistat pe el, dar sigur apare in cateva poze, insa nu mai am rabdare sa caut...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Aha. E cum ma gandeam eu. Tre sa ma apuc de lecitina. Da, despre respectivul morman e vorba. Azi arata "ca nou", desi nu prea era lume sa zici ca lucra.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Intersectia de la Aparatori, se rezolva simplu, cu un giratoriu. Loc este suficient, si e cea mai simpla treaba de facut. In doua zile trage cercul de contur si insira bidoane de plastic.
Intrebarea mai dureroasa este... Turnu Magurele.... tot asa ramane?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Eu nu am auzit de nici un proiect serioas de largire a str. Turnu Magurele...:(
Proiect serios, bugetat samd...
Poti sa faci mama giratoriilor la Aparatori, daca intri pe Turnu Magurele tot pe o banda...  :x

 


Go to page:  1  ... 94 95 96 97 98 99 100  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420763 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use