Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 547850 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 114 115 116 117 118 119 120  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului URANUS

Sa se intample oare minunea?

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Ar fi si cazul sa se intample minunea. Apropo, chiar daca nu se intampla minunea, amplasamentul terenului este destul de bun pentru orice (acces auto destul de bun dupa deschiderea strapungerii).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Nu am intrat niciodata pe terenul ala, dar exista un fel de ... hmmm... drum betonat (paralel cu Splaiul) in lungul terenului.
De-a lungul timpului am vazut foarte des intrand si iesind tot felul de utilitare si camioane (nu de ieri - de azi, ci de vreo 4 ani de cand urmaresc " obiectivul".
Drumul se vede destul de bine in poza postata de neb1.
(Atentie, poza satelitara este veche, pasajul NU se vede, desi acum exista... In poza se vede doar ceva umplutura in albie, spre malul stang, pusa atunci cand s-au apucat de lucrari, deci poza este de undeva din 2014, probabil in primavara acelui an...)


Orice s-ar face acolo, nu are legatura cu inaltarea LEA.
LEA este imediat la nord de chenarul rosu desenat de neb1.
(De fapt latura nordica a chenarului pica chiar peste cea mai sudica LEA)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului bogdannp23

Salutare,

Au fost deschise bretelele de acces dinspre Nicolae Grigorescu spre Splai si invers.  

Deocamdata au disparut doar parepetii de beton NJ insa ar mai trebui trasate niste marcaje temporare pentru ca soferii sa le si foloseasca. Cand am trecut eu dinspre Splai spre Nicolae Grigorescu, desi era trafic, toti soferii mergeau pe vechiul drum plin de gropi si cratere.

Cele 2 poduri de la nivel nu vor fi deschise inca deoarece trebuiesc semaforizate mai intai.
Bretea Nicolae Grigorescu - Splai.jpg (363.97 KB; downloaded 2989 times)
Bretea Splai - Nicolae Grigorescu.jpg (350.92 KB; downloaded 2990 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

neb1 wrote:
Se lucreaza de zor in zona marcata pe harta ,3 excavatoare si vreo 6-7 veste, au si defrisat niste pomi destul de mari.Stie cineva ce se intampla acolo?


Zona respectiva este strabatuta de o LEA care traverseaza Dambovita. Poza satelitara este intr-adevar foarte veche. De asemenea mai sunt si alte instalatii electroenergetice in zona marcata cu rosu dar in aceasta poza abia se disting.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

A aparut ca prin minune o poza satelitara noua, probabil din toamna trecuta...




Zona lucrarilor nu este atat de lata cum a marcat-o neb1, ci doar la jumatate:



Ccealalta jumatate, asa cum a marcat-o neb1, este fix zona de sub "LEA cu 5 stalpi" care trebuie inaltata:
TibiV wrote:
Singurul lucru bun, chiar "eco"... Sub LEA cred ca avem o pepiniera !... ;)




Cei doi stalpi din urmatoarele doua poze sunt singurele "instalatii electroenergetice" din zona lucrarilor (cea "restransa", asa cum am marcat-o eu...)
TibiV wrote:








Mai exista un stalp, dar este fix la limita nordica a terenului, acolo unde incepe "curtea CET Sud" cu multele ei LEA...




Am pus un reportaj amplu, duminica, la "Sectorul 3".

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Vin si eu cu o amintire, ... drumul ala cu placi de beton la care face referirei @TibiV, este fosta iesire in Splai, pe vremea cand nici nu se gandea lumea la pasaj, si nici actuala "bretea" nu exista, adica iesirea directa... Asta era prin anii 2005 - 2006..
NG in 2000, fara strapungere.... Cred ca nici nu se chema asa, de la statuie pana la la capat
NG 2000.jpg (473.26 KB; downloaded 2689 times)
NG in 2004, apare amenajat drumul cu placi de beton
NG 2004.jpg (333.74 KB; downloaded 2685 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

TibiV wrote:
Surprinzator (sau nu?!...) foarte multi continuau sa vina pe vechea bretea, ciuruita de gropi/cratere...

viewtopic.php?f=281&t=4406&p=283155#p283155
( Comentariu la ultima poză din reportaj...)
Pentru că nu s-a promovat noua bretea...Acum pe bune, dacă știu că acolo e șantier de n ani și la un moment dat nu mai e barieră acolo gândesc și eu că vor s-o deschidă la un moment dat...N-am cum să intuiesc că deja se circulă...
Un panou de promovare ar fi fost binevenit...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Lasa ca se orienteaza oamenii in cateva zile.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 1689

TibiV wrote:
Astazi, 16 septembrie 2018, a fost ziua noutatilor...

Prima trecere pe noua bretea Titan->Splai recent data in folosinta...
Exista in continuare balizele pentru viraj dreapta, pe "vechea" bretea...


Deci e gata ! Putem taia panglica si raportam la impliniri.
In fond, daca vrei sa mergi spre DNCB e mai comod din A2 iar daca trebuie sa ajungi din Vitan, poti s-o iei frumos pe Fizicienilor.

A ! De fapt, nici nu era nevoie de pod - dar acum daca l-au facut, putem sa-l folosim ca pasarela pietonala.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

URANUS wrote:
Sa se intample oare minunea?


Da, o adevarata minune: http://stiri.tvr.ro/depozit-ilegal-de-g ... .html#view  :popa:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

TibiV wrote:
Cam asta este situatia.
Nu mai revin decat atunci cand se vor relua lucrarile.


Chiar ma intrebam cand o sa renunti.  :bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristi N

Am trecut in seara asta pe acolo, Waze ruteaza pe noua bretea. Pot sa spun ca instinctul de turma se manifesta in toata splendoarea lui, daca primul sofer  merge pe traseul nou il mai urmeaza cativa.  :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Adrian Rosca wrote:
URANUS wrote:
Sa se intample oare minunea?


Da, o adevarata minune: http://stiri.tvr.ro/depozit-ilegal-de-g ... .html#view  :popa:


Pai da, Sectorul 3, nu percepe taxa pentru gunoi, de ce ar mai cheltui bani pe transportul pana la groapa de gunoi, sau chiar mai rau, sa-l mai si sorteze? :popa:

 


Go to page:  1  ... 114 115 116 117 118 119 120  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use