Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 547566 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

Prima schita: strapungerea Alexandria - Ferentari. Se va face la un moment dat.
A doua schita: "suspendata" lui Oprescu. De aceea proeictul se si numeste "Inchiderea Inelului Median de circulatie pe zona de nord" intre Sos. Colentina si Ciurel.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu cornel001

In a doua schita mai probabil nu vine pe fundeni ci pe d-na ghica la stanga lacurilor si se va continua tot pe d-na ghica la nord de colentina. Vezi ca s-a tot discutat de lucrarea semi-abandonata de langa Delfinului si de podul peste Colentina ca parte de rezolvare a inelului median.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

cornel001 wrote:
In a doua schita mai probabil nu vine pe fundeni ci pe d-na ghica la stanga lacurilor si se va continua tot pe d-na ghica la nord de colentina.
Corect, inelul median este pe directia N. Grigorescu - Chisinau - Doamna Ghica - Petricani. Deci linia rosie pe schita lui andrei11 ar trebui sa fie putin mai la stanga de cum este desenata.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Mircea G

Dominatrix wrote:
Prima schita: strapungerea Alexandria - Ferentari. Se va face la un moment dat.

In cazul acesta este valabil PUG-ul ???? ;) Cum in PUG strada trece la nici 100 de metri de casa mea , ar trebui sa spun ca PUG-ul este ceausist , dejist , incalca dreprurile omului sau sa spun ca acolo traieste o furnica pe cale de disparitie ????

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

PUG'ul este valabil in masura in care proiectele propuse duc la atingerea unor obiective strategice si urbanistice ale dezvoltarii orasului in ansamblul lui, fiindca PUG'ul este un regulament cadru. Si sa nu uitam ca PUG'ul actual, strict vorbind, este "expirat" din 2010...Ca pe Oprescu&co. ii doare in pix de legi, e alta discutie. In cazul strapungerii Alexandria - Zetarilor e vorba de inchiderea inelului median. Daca modul in care se va realiza pana la urma va "semana" cu ce scrie in PUG sau nu, ramane de vazut dupa finalizarea etapelor urmatoare (adica SF, studiu de trafic, studiu geotehnic, PUZ etc. etc.)
In legatura cu nimbyism'ul, nimanui nu i-ar conveni sa ii treaca ditamai soseaua la cativa zeci de metri de locuinta...

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu andrei11

Dominatrix wrote:
... nimanui nu i-ar conveni sa ii treaca ditamai soseaua la cativa zeci de metri de locuinta...

Tot e bine pana la urma, problema e sa nu-ti treaca taman prin sufragerie / dormitor / bucatarie / etc. Mai ales daca e o locuinta buna, intretinuta. Sunt destule locuinte normale in Ferentariul adevarat. Multa lume baga in aceeasi oala tot Ferentariul, ceea ce este o greseala.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Mircea G

andrei11 wrote:
Tot e bine pana la urma, problema e sa nu-ti treaca taman prin sufragerie / dormitor / bucatarie / etc. Mai ales daca e o locuinta buna, intretinuta. Sunt destule locuinte normale in Ferentariul adevarat. Multa lume baga in aceeasi oala tot Ferentariul, ceea ce este o greseala.

Vai de mine !!!!! M-ati localizat in Ferentari ? Nu ! Sint In Rahova si totusi este o diferenta .
Fata de " vaicareti " imi accept soarta si ma mir de noroc . Intimplarea face ca am   vrut sa cumpar teren chiar pe traseul propus si partial rezervat pt strapungere , noroc este ca am cumparat doua strazi mai sus . Acum , in functie de cum se joaca astia cu pixul pe harta , poti sa ai noroc sa fi demolat sau ghinionul sa ramii descoperit cu gardul in bulevard . Poti sa ai norocul sa ramii la bulevard si sa vinzi apoi pt altii care doresc pozitia , sau sa ramii pe pozitie in galagie si praf .Vedeti ce incurcata este viata ? ...si totusi abia astept strapungerea asta .
( nu n-am probleme cu casa sa astept demolarea , pur si simplu , vreau strada facuta )

 


  • MNP
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu MNP

Eu zic sa nu iti faci probleme sau iluzii ca la stilul in care se misca astia mai trec vreo 20 de ani sa se faca tot inelul.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu realistul

Aici totul e mort din pacate. Ceva noutati ? Macar podul daca il faceau.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Buzescu

Mircea G wrote:
andrei11 wrote:
Tot e bine pana la urma, problema e sa nu-ti treaca taman prin sufragerie / dormitor / bucatarie / etc. Mai ales daca e o locuinta buna, intretinuta. Sunt destule locuinte n

Pai in zona Rahova-Ferentari va fi de expropiat nu gluma.Nici nu vreau sa ma gandesc cat va costa sa expropiezi cateva sute de case.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu marius baciu

cristianvisan wrote:
La intersecția bulevardului Nicolae Grigorescu cu Splai Dudescu va fi construit un pasaj suprateran peste râul Dâmbovița. Pasajul va avea câte două benzi pe sens și un scuar median de 12 metri. În lateralele acestui pasaj vor fi construite la nivelul solului două poduri cu câte trei benzi pe sens.
[/quote:1fiuq5fp]

Poate cineva sa imi explice ce este cu scuarul median de 12 metrii pe pod? .
Este prima data cand aud de asta si nu imi imaginez cum latimea podului va fi dubla doar pentru un scuar,sau poate au prevazul o linie de tramvai in viitor.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu andrei11

Exact. Avand in vedere ca realist vorbind acest pasaj se va construi intr-un viitor indepartat, linia de tramvai se va construi in viitorul viitorului indepartat. Cam ceata pe Splaiul Dudescu, recunosc !

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

Marius Baciu: la pagina 9 a acestui topic am pus PUZ'ul la rezolutie mare. Vezi acolo foarte bine o intrepretare destul de realista despre cum va arata totul in final, cu deosebirea ca pasajul peste CF industriala pentru CET Sud nu se mai face.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Nightwolf

Eu nu am sa inteleg niciodata dc ii spune strapungere Vitan -- Berceni DEOARECE ea pleaca, practic, din apropiere de Titan si strapunge un teren viran si aterizeaza la IRA  -- o zona cu istorie proprie, diferita de Aparatori -- Berceni ...

Daca la aterizare putem, printr-o extrapolare fantastica, sa-i spunem Berceni, atunci la Titan (aka Grigorescu x Pallady x Ressu) mai degraba am putea sa-i spunem Policolor, la naiba, sau direct Intre Tarlale ...

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use