Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 547150 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 89 90 91 92 93 94 95  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Eu sper sa se intoarca mai repede finisorul de la DNCB ca sa vedem terminata uzura pe N. Grigorescu. In rest, s-a lucrat doar la separatoare si au mai cofrat un camin langa tevile RADET.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

andrei11 wrote:
Sa fim bine intelesi, 133 313 ca si aici arunca pe forum 50 de poze din care 35 sunt rebut, dubleaza/  tripleaza / qvatrupleaza aceleasi  lucruri, dupa ce le qvatrupleaza mai vine odata dintr-un alt unghi dar fara sa arate altceva, blablabla. Din 50 de poze de aiurea daca ar posta 7 cu explicatiile de rigoare ar fi in avantaj cu siguranta.

Daca doriti sa le stergeti eu nu ma supar deloc. Sunt si pe flickr. Castigati spatiu pe server pentru potentiale viitoare retorici antiDNA in caz ca dupa alegeri se taie robinetul la Astaldi&co.   :twisted: :)
P.S. As fi banuit ca pana la ora asta lumea s-a prins ca eu nu ma dau in vant dupa colectii de postcards cu cele 4-5 tramvaie vopsite pe an de URAC ci cu informatii practice din santiere. De fapt dumneavoastra ar trebui sa stiti cel mai bine, caci paremi-se ca studiati santierele chiar daca nu ne onorati nici macar cu update-uri verbale.  :)
P.S. This is my final word.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

Acum fără supărare poți posta si aici pozele?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Am vizionat si eu pozele lui 133, si sunt extrem de trist vazand atatea gunoaie in canalizari. Toate aceste gunoaie vor ajunge sa infunde mai devreme sa mai tarziu aceste canalizari si iarasi ne vom plange ca sistemul nu face fata ploilor si vom inota prin rauri pe strazi si trotuare. Acesti constructori ar trebui amendati pana ar ajunge in faliment pentru aceste nereguli. Este o bataie de joc sistematica in santierele Romaniei. Autoritatile nu iau masuri deoarece se simt cu musca pe caciula pentru alte nereguli fata de constructor, si asa in mod tacit toata lumea se preface ca se construieste ceva pentru contribuabili, cand de fapt noi mai mult distrugem. Strazile se vor umple de ape, vor inunda curtile oamenilor, vor produce pagube considrabile, iar autoritatile ridica din umeri. Rusine!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Budy187

Nu e chiar asa. Cand lucrarea se va termina, iti garantez eu ca acele camine si canalizari vor fi curate. Problema inundatiilor din Bucuresti nu consta in gatuirea din pricina gunoaielor ci a retelei subdimensionate. Reteaua a fost gandita acum 100 de ani si de atunci si pana acum nu prea multe s-au schimbat prin subteran, din pacate.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Ba chiar asa este. Pana sa apuce sa le stranga cineva, o sa la le impinga apa prin tevi, si cu mult inainte ca instalatia sa fie functionala. Orice canal intr-un santier normal, se acopera pana la darea in functiune din n motive. Si cum ai tu de gand sa-mi garantezi ce va face constructorul, daca nu sunt indiscret?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Budy187

Cunoscand 2 dintre inginerii responsabili cu fazele determinante din santier, stiu ca din mana lor ies predari impecabile. Altele sunt problemele ce ard pe acest santier.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Sa nu-mi spui ca problemele care ard sunt banii sau liniile Transelectrica, ca astea nu tin de constructor. Eu ma refer aici strict la cum se lucreaza in general pe santierele noastre, si in particular pe acest santier.

Nu are nimeni control la ce intra in canalizari, si in orice caz este mai usor sa previ decat sa remediezi, lucru care noua insa nu ne place.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Problema principala a acestui santier este lucrul in bataie de joc caracteristic firmei Delta ACM'93, vezi finalizarea uzurii care treneaza din motiv de lipsa utilaj de asfaltare, sau trotuarele lipsa. Eu unul astept sa o ia pe urmele Tehnologica.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Rezolvat cu amonte / aval.   :)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Dupa marcajul galben inteleg ca s-a cam terminat cu asfaltul pe anul asta...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Daca tinem seama de faptul ca finisoarele sunt pe DNCB, asa zic si eu...

Dar care-i graba ?
Nici macar podurile de la nivel nu sunt gata, pur si simplu pentru ca nivelul nu este gata - Splaiul trebuie inaltat cu cel putin 30-40 de centimetri ca sa ai un racod civilizat cu podurile...

De ce credeti ca tot pozez zona frezata si mormanele de pietris ?
Aolo se va face "cocoasa" pe Splai, ca altfel dai cu burta de pamant ca in armata cand vrei sa intri pe poduri...

Recapitulam:
- Pasaj: canci anul asta.
- Poduri (oricare din ele): canci anul asta...

Deci: (de cand imi doresc sa spun deci si sa fie corect gramatical, sintactic si morfologic... :lol: )
- De ce palaria mea s-ar grabi sa termine uzura pana la Prevederii?!...

Ah, da, sa nu murdareasca binderul...
Si cam atat.
Cat suporta actuala bretea, ala va fi traficul: spre Titan doar ce vine dinspre DNCB/A1. Spre Vitan... ce incape si cine cunoaste.

LE
Marcajele galbene sunt de vreo luna, deci nu ele sunt noutatea.
Noutatea sunt cele albe. Atat cat sunt.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

TibiV,
mersi pentru poze, pentru comentariile tale, pentru efortul tau  :bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului t530

Asociația Pro Infrastructură :bere:
Strapungerea Nicolae Grigorescu-Splai Dudescu stadiu lucrari la 30.10.2016



 


Go to page:  1  ... 89 90 91 92 93 94 95  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420558 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use