Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)Reportajele anului 2020

 

Topic: Martie 2020

14 posts, 6678 views
Martie 2020 TibiV

De Martisor...
Astazi, 1 martie 2020, undeva dupa ora 11...
Cadrul 7A



Nu se observa prea bine, dar erau cel putin 3-4 electricieni cocotati pe stalpi (inclusiv unul pe vechiul cadru 7)







Zona rampei spre Pallady...



... am impresia ca a aparut balast nou



La cadrul 8A era forfota, cel putin 20-25 de lucratori...



... din pacate era mult prea contre-jour...


 


Re: Martie 2020 TibiV

CristiN mi-a demonstrat ca se poate, asa ca am luat si eu ruleta cu mine...
Trotuarul spre Pallady.



Va asigur ca ruleta nu este masluita.



Wow!... Ce trotuar generos! 1,40 metri!



Doar ca de la carosabil pana in stalp sunt doar (aprox.) 55 de centimetri.



Dupa cum se vede, stalpul are un diametru de cam 10-11 centimetri . Raman doar 75 de centimetri pana in cealalta margine a trotuarului...
Poate stalpii sunt pentru delimitarea a doua sensuri de mers, ca NJ pe sosele... La dus (in sensul pozelor) e un pic mai lat ca sa faca banda de depasire/urcare... :D




Fara poze, dar pe malul drept, la sud de Splai (pe ”noul NG”, intre Splai si vechiul Hateganu) trotuarul are 1,45 metri (5 cm in plus), dar in dreptul stalpilor situatia este mai ”dezechilibrata”: 35 cu 85 de centimetri - dar aici stalpii sunt mai grosi, aproape 20 centimetri...  :(

https://imgur.com/a/jtQEKsW

 


Re: Martie 2020 danutzu_2910

Lucrarile continua... in ritm alert, zic eu..
Cadrul 8A mai are un stalp si o traversa, Iar primul set  LEA, are si buclele, practic este la gata




La 7, au "disparut" travesele dintre stalpul 2 si 3...  :)
Conductoarele LEA sunt facite manunchi si legate la 7A




La 7A, inca nu sunt montate buclele... Dar vin si alea....


 


Re: Martie 2020 danutzu_2910

Miercuri:
La 8A, a aparut si a doua traversa intre stalp 2 si 3.... si cineva a udat bine de tot stalpul 4, pentru ca a inceput sa creasca.... :D








La 7A, tocmai se monta a doua traversa dintre stalp 2 si 3... (aici sunt un pic in urma fata de 8A)






 


Re: Martie 2020 danutzu_2910

Astazi, un minireportaj mai devreme decat deobicei, adica la ora 14:30
Cadrul 7A, au tras pe pozitii perechea 2 de LEA




La 8A, inca nu sunt trase pe pozitii, probabil pana la sfarsitul programului s-a intamplat si asta...




Si doua poze de ansamblu:






 


Re: Martie 2020 TibiV

Duminica, 8 martie 2020...
Initial am fost mirat cand am vazut ca nu este nimeni, dar apoi mi-am amintit ceva ce am scris eu insumi in februarie...
TibiV wrote:
Muncitorii sunt de la o firma din Constanta, Pe sistemul UMB, lucreaza 2 saptamani, dupa care un week-end liber (pleaca vineri, se intorc luni).

Observati insa diferenta fata de pozele lui danutzu de vineri, 6 martie...



... la vechiul Cadru 7 au disparut complet stalpii 1 si 2



Pe 7A sunt agatate si cablurile de pe a doua linie/sectiune...



... dar deocamdata nu sunt prinse decat "in snop" de Cadrul 8A



Cadrul 8A



Stalpul 4 de la 8A s-a inaltat bine de tot, in spatele lui stalpul 5 incepe sa se ridice







"Snopul" de cabluri agatate de 8A (care vin de la 7A). Observati la sol un cablu care vinde dinspre 8A...



... si care merge spre cadrul 8



Daca muncitorii lucreaza pe scara aia agatata de traversa cadrului 8, atunci eu sigur nu voi aplica pentru un job la ei...


 


Re: Martie 2020 TibiV

Vedere spre est (DNCB) cu cadrul 8



Sculele pentru intins cabluri...



... un tambur respectabil, dar nu spectaculos...



... din pacate nu m-am putut apropia prea mult, terenul devenise mult prea noroios











Macara DEME intre stalpii 4 si 5 ai cadrului 8A







Si o vedere spre vest, spre CET Sud...


 


Re: Martie 2020 danutzu_2910

Primele 4 LEA sunt aproape gata.
La 7A, inca nu au pus buclele la LEA superioara de la prima linie. Nu inteleg de ce...
La al doilea set de LEA, doar un conductor mai trebuie tensionat.




A 8A, am prins "work in progress" la LEA inferioara. tocmai intindeau conductorul care face legatura cu 8.
Aici avem toate buclele la toate LEA
(@TibiV, da, se sta si pe scara aia....)




Concluzia este ca  vor sa termine setul asta de linii  pentru ca să le poată  repune in functiune.

 


Re: Martie 2020 cris_m

Am fost si eu astazi in zona (sa nu mai fie exclusiv materialele ale lui @danutzu2910 si @TibiV :mrgreen:), se lucra la acelasi stalp. Nu se vad foarte bine electricienii, dar erau cel putin 2 care lucrau pe stalp.
20200312_112828-1512x2016.jpg (648.65 KB; downloaded 5075 times)

20200312_112924-2016x1512.jpg (704.68 KB; downloaded 5075 times)


Jos mai erau 2 care se plimbau cu nacela aceea din fundal. Cred ca lucrasera ceva la iluminat pe pod.
20200312_112840-1512x2016.jpg (427.72 KB; downloaded 5075 times)

 


Re: Martie 2020 danutzu_2910

Cadrul 8A, stalpul 4, udat bine, creste repede....




Jos sunt pregatite si traversele..




LA 7A, nimic nou, in schimb la 7, i-au pus gand rau.... au inceput cu demontarea







(votati poza reportajului....  :lol:  :lol:  )

 


Re: Martie 2020 TibiV

Azi, duminica 15 martie.
La cadrul 8A avem toti cei 5 stalpi in picioare si o traversa intre 3 si 4...



Nu se vede bine in poza (eram la o distanta prudenta, tip COVID-19  ;) ) dar desi era ora 11 dimineata, erau cel putin 20 de oameni care munceau...



Cadrul 8A, cablurile liniilor de 220kV







La rampa abandonata deocamdata nimic...



... si nici nu se vor apuca pana nu se termina cu cablurile LEA



Cadrul 7A in prim-plan, in spate cadrul 7 la care au disparut traversele de la LEA 110kv...







Liniile mari, de 400kV....



... parca au grunduit si stalpii dinspre CET Sud - poate ii vor vopsi si pe aia?....


 


Re: Martie 2020 danutzu_2910

Nu stiu daca @TibiV poate sa faca reportajul, asa ca fiind cu ceva treaba prin zona, am zis sa bifez reportajul.
In mod surprinzator se lucra la instalarea ultimei perechi LEA
La cadrul 8A



Preimele 3 LEA



Echipa de montaj



Cadrul 7 a disparut complet, iar la 7A, era un nene cocotat







Si o "dedicatie" pentru @TibiV, da se lucreaza de pe scara....


 


Re: Martie 2020 danutzu_2910

Final de lucrare! Relocare LEA, desigur..






 


Re: Martie 2020 TibiV

Inainte sa apuce andrei11 sa inchida topicul lunii martie, vin cu niste poze intarziate.

ATENTIE!!!
Pozele sunt facute cu 3 zile inainte de finalizare lucrarilor din 25 martie - adica postarea precedenta a lui danutzu.
Aceste poze ale mele sunt din 22 martie, cand a postat si danutzu, dar le pun si eu pentru ca sunt din alte unghiuri decat cele facute de el.
Intarzierea se datoreaza unor probleme tehnice combinate cu Covid-19 (laptop defect, service inchis...)
Cadrul 8A











Cadrul 7A







Album: https://imgur.com/a/zO0vbKk

In fine, am incheiat mareata "Epopee LEA Nicolae Grigorescu"... :D

 


Home page  • 
Parent forum: Reportajele anului 2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use