Discutii diverse

Trenulete de jucarie si diorame

Discutii diverse

Mesajde ByOnu » Dum, 08 Ian 2017, 13:52

cris_m scrie:Frumoasă macheta.
viewtopic.php?f=28&t=3917&p=229362#p229333
Nu pot sa nu remarc primaria si posta de la Auhagen, Pizzeria Alfredo si Paradise Bar de la Faller, care se afla si in colectia mea :mrgreen:

Ce pot sa spun, te invidiez ca ai spatiu unde sa le pui, eu nu prea mai am, de aceea am tras pe dreapta, pentru o perioada de timp, acest hobby :?

Cumva fostul magazin de pe Ion Florescu? :lol:
Dacă merge cu sârmă, e păcat să pui șurub!
ByOnu
Membru Gold

Discutii diverse

Mesajde cris_m » Dum, 08 Ian 2017, 14:21

Mai era un magazin si vis-a-vis de Facultatea de Drept, dar vad ca l-au inchis :?
cris_m
Moderator forum

Discutii diverse

Mesajde PaulIP » Dum, 08 Ian 2017, 14:58

@cris_m: De spatiu duc si eu lipsa (mi-ar fi placut sa extind diorama, dar trebuia sa extind si casa :lol: :lol: ), si acest hobby l-am tras si eu pe dreapta din lipsa de bani pentru viitoarele achizitii... :cry: Mai ales ca intre timp incepusem sa colectionez si machete auto la 1:43.
Magazinul de vizavi de Facultatea de Drept e inchis din 2011. Il stiu bine de tot, pentru ca pe acolo imi faceam veacul acum 7-8 ani. De acolo am cumparat primele garnituri feroviare si casute.

@ByOnu: DA! Fix ala era magazinul! Uitasem cum se chema strada. Multumesc mult! Ala a fost inchis prin 2008.
PaulIP
Membru Silver

Discutii diverse

Mesajde ByOnu » Dum, 08 Ian 2017, 21:03

Felicitari pentru diorama! Este superba! Iti recomand sa faci si niste weathering pe cladiri, infrastructura (Etc.), creste gradul de realism. :)

Si mie TOT acel magazin mi-a trezit dragostea pentru acest hobby nobil, chiar am si urmat niste cursuri de modelism feroviar tot prin acea perioada, acum aproape 10 ani. Din pacate, diorama mea a cam decazut. Nu i-am mai alocat timp.

Ce material rulant ai? :P
Dacă merge cu sârmă, e păcat să pui șurub!
ByOnu
Membru Gold

Discutii diverse

Mesajde PaulIP » Dum, 08 Ian 2017, 22:36

Multumesc frumos! :D

In privinta "weathering-ului", sunt de acord, dar cam ezit... Intai de toate, diorama nu e incadrata precis in timp. Practic e o statiune turistica montana germana. Fiind fictiva, ea poate fi plasata oricand intre anii 1910-1980. Daca as "imbatrani" cladirile as restrange intervalul de timp.
In plus, suntem in Germania, unde cladirile nu-si arata varsta cu una cu doua! :mrgreen:
Totusi, cateva au asa ceva: nu stiu daca se vede in poze, dar garajul pompierilor are tencuiala cazuta si schele pe o latura, iar depozitul din triaj, turnul de apa si alte cateva cladiri sunt si ele usor "atinse" de timp.
Cat despre material rulant, eu sunt mai "purist" de fel, si gandesc in perspectiva: imaginati-va ce valoare vor avea peste 30-40 de ani minimodelele mele, ce se prezinta ca in prima zi si au si cutie originala (nu ca le-as vinde...). In plus, unele locomotive si vagoane sunt pur si simplu bijuterii pe care am dat o avere (sper sa nu sune a lauda de sine) si mi-ar fi mila sa fac procedeul asta pe ele.
Sunt realiste si asa, pentru ca se poate presupune ca sunt noi-noute sau tocmai au iesit de la RK! :lol:
Poate o sa ma indur de cateva si sa le fac o "imbatranire" discreta...

ByOnu scrie:Din pacate, diorama mea a cam decazut. Nu i-am mai alocat timp.

Frumoasa si a dumneavoastra! Ca paranteza, la tramvaiul GT8 bej-verde visam cu ochi deschisi prin 2009, pana am pus si eu mana pe unul asemanator. :roll:
Diorama mea e in aceeasi situatie. Pozele de mai sus (precum si cele ce urmeaza) au fost facute imediat dupa curatarea ei din colt in colt. Problema e ca, neavand nici vedere excelenta (lumina din camera era si ea slaba de tot) nici materiale cat de cat adecvate procesului (in afara de 2 pensule si o periuta de dinti), au ramas zone necuratate pe care blitul camerei a avut grija sa le surprinda... :oops:
Curatenia dureaza 5-6 zile in conditiile in care ma ocup doar de asta de dimineata pana seara. E foarte solicitanta, desi n-ar parea la prima vedere.

ByOnu scrie:Ce material rulant ai?

Din cele peste 20 de garnituri, aproape 2 treimi sunt din perioada 1839-1925, iar ca tari de provenienta, Germania (in speta landul Bavaria) si Prusia sunt dominante. Restul sunt "imprastiate": alte doua nemtesti, o olandeza si 3 tramvaie.
Cat despre "ale noastre" am 4 garnituri romanesti (un marfar contemporan, unul al anilor '30, un personal in stilul anilor '90 si IR347 "Dacia Express" contemporana). Locomotive am insa doar doua: LDE si LE. Speram intr-o vreme sa pun mana pe o aburoasa, o IVA, o Malaxa sau un LDH, dar odata cu golirea "vistieriei", raman la stadiul de deziderate.
Trenurilor le vor veni randul la prezentare, odata ce intocmesc un istoric cat mai corect al fiecareia dintre ele!
PaulIP
Membru Silver

Re: Discutii diverse

Mesajde alexxd_31 » Mie, 08 Mar 2017, 21:01

Ma bucur ca intalnesc si aici pasionati de modelism. Eu in general m-am axat pe modele CFR la H0. In plan am o diorama la scara N.
alexxd_31
Membru Bronze

Mesajde cris_m » Mie, 08 Mar 2017, 23:26

Ce modele CFR, ai mai exact? Intreb pentru ca ma gandesc sa-mi cumpar cateva intr-un viitor, insa gasesc numai vagoane... :?
cris_m
Moderator forum

Mesajde alexxd_31 » Joi, 09 Mar 2017, 08:35

Am de la Amintiri Feroviare 9 locomotive 060 EA, un 060 DA de la MTB ( modelul exclusiv www.HGD.ro unde o sa apară cat de curand noua serie). Un Tillig KEG care urmeaza sa il reinmatriculez CFR.
Vagoane CFR ( pasageri si marfa) in jur de 70-80. La pasageri am o lista pe care trebuie sa actualizez ( adaugat ultimele 4 modele AF aparute pe piața).
alexxd_31
Membru Bronze

Mesajde TibiV » Vin, 13 Sep 2019, 11:42

Imagine

Imagine
”Ei, si ce-i cu asta?” veti intreba...
Diorama era expusa la intrarea in magazinul Orange din Sun Plaza!!!!
Pozele sunt facute ieri...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
TibiV
Membru Gold

Mesajde cris_m » Vin, 13 Sep 2019, 12:53

Sigur e pusa pentru a putea testa camerele telefoanelor. La F64 (magazin de chestii foto) la fel au. Nu mai zic ca au si Lego :mrgreen:
cris_m
Moderator forum

Înapoi la Modelism feroviar - trenulete si diorame