Istoria căilor ferate din UK

Transportul în comun și infrastructura din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord

Istoria căilor ferate din UK

Mesajde WT_fan06 » Mie, 23 Ian 2019, 17:15

Am găsit un documentar excepțional (făcut de BBC, bineînțeles) despre "Flying Scotsman", o locomotivă care a ieșit din nou pe șinele regatului în 2016, după ani grei de restaurare ce au costat milioane de lire.
Mi se pare uluitor să văd cât de mult își iubesc englezii istoria și capodoperele lor inginerești și câtă lume a ieșit să întâmpine locomotiva și să se bucure din nou de momentele din trecut. Bravo lor... un popor adevărat. Oameni care s-au chinuit zeci de ani pentru această locomotivă, să o revadă pe șine. Am tot respectul pentru această nație și când vezi că nici măcar englezii nu au putut estima corect câți oameni vor participa la darea în funcțiune a locomotivei - zeci de mii de oameni în gări, pe câmp, pe unde au apucat, așteptând ore în vremea oribilă tipic englezească, pentru o locomotivă. Formidabil... asta pentru unii care zic că nu iese lumea la muzeu sau la parade, eu zic să nu mai subestimeze afecțiunea colectivă față de momente ce au marcat vieți. Dacă ai ce să arăți la paradă sau în muzeu, lumea va veni. Dorința de a retrăi aspecte din trecut NU e caracteristică numai englezilor...

Este un documentar de nici jumătate de oră pe care cred că toți ar merita să îl vadă. Apoi faceți o mică introspecție, de ce sunt ei unde sunt ei acum și de ce suntem noi unde suntem noi acum... the rest is history.

WT_fan06
Membru Gold

Re: Istoria căilor ferate din UK

Mesajde WT_fan06 » Dum, 09 Iun 2019, 22:37

Povestea "Advanced Passenger Train" - părintele trenurilor cu "active tilting", un proiect care s-a dovedit mult prea ambițios pentru resursele BR dar și pentru infrastructura învechită din UK. Se pare că degeaba ai tren de mare viteză dacă circulă pe șine vechi de 100 de ani, blocat între două trenuri "convenționale".

Mai multe detalii găsiți aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Passenger_Train și în videoclipul de mai jos.

WT_fan06
Membru Gold

Înapoi la Marea Britanie / United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland