Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport aviaticCompanii aeriene

 

Topic: Lufthansa [LH/DLH]

28 posts, 8856 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Lufthansa [LH/DLH] Robert24

Un avion Airbus A320 (D-AIPX) s-a prabusit in sudul Frantei. Avionul apartinea companiei Germanwings, subsidiara Lufthansa si efectua un zbor 4U/LH intre BCN si DUS.
Avionul avea 24 de ani... Pana anul trecut a fost branduit Lufthansa.

gw.jpg (146.4 KB; downloaded 3529 times)

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] andrei11

Cei 24 de ani sunt total irelevanti.
2 parametri sunt interesanti,
1) altitudinea 6800 ft
si
2) viteza descedenta, de minus 3584 ft/ minut, asta e prabusire totala.
( altitudinea de croaziera acolo este de minim 27.000 ft, daca nu mai mult )

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] Robert24

6800 picioare a fost altitudinea la care a disparut de pe radar. E zona muntoasa acolo, so...
"Coborarea" a inceput de la 38,000 picioare (altitudine de croaziera definita pentru acest zbor). Nu e chiar prabusire, dar nici coborare lina pentru aterizare nu e...
Have a look here: http://www.flightradar24.com/data/airpl...x/#5d42675

Am scos si datele si le-am prelucrat. "Coborarea" a durat 10 minute. 10 minute de cosmar pentru 150 de oameni... :(
germanwings.PNG (12.5 KB; downloaded 3501 times)

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] WT_fan06

Sursa+stirea completa: http://aeronews.ro/pe-25-august-lufthan...n-romania/

Pe 25 august, Lufthansa aniverseaza 50 de ani de activitate in Romania
Lufthansa nu doar că sărbătorește pe 25 august 50 de ani de activitate în România, dar mai are o aniversare: pe 3 septembrie se implinesc 10 ani de când există ruta directă Sibiu-Munchen. Ambele aniversări sunt o dovadă clară a faptului că Grupul Lufthansa a continuat dezvoltarea în regiune în ultimele 5 decenii.

Acum 50 de ani, pe 25 august 1967, primul avion Lufthansa, un Boeing 727 pe nume ”Würzburg”, a aterizat pe pământ românesc. Primul zbor către România a avut ruta Frankfurt – București, via Munchen. Mai mult, același avion a avut la bord și pasagerul cu numărul 2.000.000 care a zburat de pe aeroportul Frankfurt din primul moment în care compania și-a început activitatea, făcând zborul cu atât mai special. De atunci, grupul Lufthansa și-a crescut semnificativ prezența pe piața din România, oferind astăzi 149 de zboruri săptămânale. Anul acesta, tot pe 25 august, zborul cu numărul LH1418, operat cu Airbus A320, va ajunge pe aeroportul Henri Coandă din București pentru a marca a 50-a aniversare a companiei Lufthansa în România.

Antonio Tassone, directorul general al Lufthansa Group România, declară: ”Suntem mândri că sărbătorim 5 decenii de când Lufthansa activează în România. Acest zbor aniversar este un moment important pentru că simbolizează loialitatea și sprijinul pe care le-am primit din partea partenerilor și pasagerilor din România. Suntem foarte bucuroși că, în prezent, grupul Lufthansa operează până la 149 de zboruri săptămânale din România către hub-urile grupului Lufthansa. Mai mult, compania continuă să se bucure de succes în regiune și așteptăm cu nerăbdare viitoarele momente de dezvoltare ale companiei în România, cum ar fi lansarea curselor din Timișoara și Cluj către Frankfurt, începând cu 29 octombrie 2017.”

O altă aniversare specială este și cea de pe 3 septembrie 2017: Lufthansa sărbătorește 10 ani de când a fost deschisă ruta Sibiu – Munchen. În prezent, compania oferă 19 zboruri săptămânale din Sibiu către Munchen.

O scurtă istorie a grupului Lufthansa în România
– 30 ianuarie 1958: prima înțelegere aeriană între Lufthansa și Tarom
– 1961: încheierea acordului de vânzări generale dintre Lufthansa și Tarom
– 10 august 1961: Tarom a început să zboare din București spre Frankfurt via Viena cu un aparat Iljuschin – 14
– 10 iunie 1967: echipajul Lufthansa s-a mutat într-un apartament de 2 camere în hotelul ”Lido”, fiind apoi transferat la hotelul ”Ambassador”
– 15 august 1967: echipajul Lufthansa s-a mutat într-un apartament de 2 camere din hotelul ”Athénée Palace”, Piața Palatului nr. 1, București
– 25 august 1967: a avut loc primul zbor către București, de la Frankfurt via Munchen și Zagreb, cu un Boeing 727 D-ABIX, pe nume “Würzburg”. Pasagerul cu numărul 2.000.000 ce a zburat de pe aeroportul din Frankfurt era la bordul acestui prim zbor către București.
– 25 august 1967: semnarea unui acord de colaborare cu Tarom (Transporturile Aeriene Române)
– 30 aprilie 1970: Aeroportul Băneasa din București s-a transformat înn aeroport de zboruri interne, astfel încât Lufthansa începe să zboare de pe și înspre Otopeni.
– 1971: Lufthansa își deschide un birou de vânzări pe bulevardul Magheru, la numărul 18.
– 1979: Lufthansa Technik începe colaborarea cu Tarom
– 1991: Programul de vară, Lufthansa zboară la București din Munchen
– 1 noiembrie 1992: Compania de handling Lufthansa Tarom Airport Services (Lutas) oferă servicii pentru toate companiile aeriene de pe aeroportul Otopeni
– 2 mai 2005: București e conectat cu Dusseldorf printr-un zbor direct operat de Lufthansa CityLine
– 1 iunie 2005 : Lufthansa CityLine a început să zboare din Munchen către Timișoara.
– 2013: program de iarnă – Germanwings a început să opereze zboruri din Berlin către București
– 3 septembrie 2007: Lufthansa începe zborurile din Munchen către Sibiu
– 31 martie 2008: Noi zboruri din Munchen către Cluj-Napoca
– 2 martie 2009: Lufthansa Italia a început să zboare de la București la Milano
– 28 octombrie 2017: Lufthansa va lansa 2 noi rute, de la Timișoara și respectiv Cluj către Frankfurt

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] WT_fan06

Sursa+stirea completa: http://aeronews.ro/pe-1-septembrie-luft...00-d-aixe/

Pe 1 septembrie, Lufthansa a receptionat al 5-lea Airbus A350-900 (D-AIXE)
Botezata “Essen”, aeronava a decolat ieri dupa-amiaza de la Toulouse la ora 16:00 si a ajuns la Munchen in jurul orei locale 18:00.

Din 12 septembrie, D-AIXE si D-AIXD (exemplar livrat pe 15 august) vor zbura intre Munchen si Hong Kong. Al 5-lea Airbus A350-900 Lufthansa ofera 48 de locuri la Business, 21 in Premium Economy si 224 in Economy. Primele 15 A350-uri din cele 25 comandate de Lufthansa vor fi alocate bazei din Munchen.

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] survola

Un A330 mai mare, mai rapid si mai modern.

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] WT_fan06

Eu sunt fan Boeing until the end of time, deci nu comentez.  :D

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] orex

Lufthansa și easyJet au câștigat în instanță preluarea transportatorului falimentar Air Berlin
Compania aeriană germană Lufthansa și britanicii de la easyJet au câștigat miercuri în cea de-a doua instanță de top din Europa procesul pentru achizițiile de active ale transportatorului german Air Berlin intrat în faliment în urmă cu patru ani.

Lufthansa a primit undă verde de la Comisia Europeană în 2017 pentru a cumpăra filiala Air Berlin în schimbul renunțării la unele sloturi pe aeroportul din Dusseldorf.

Într-o altă înțelegere, EasyJet obținuse tot în 2017 o autorizație necondiționată de la organismul de concurență al UE pentru un acord de 40 de milioane de euro, care a includea câteva dintre operațiunile Air Berlin pe aeroportul Tegel, închirieri pentru până la 25 de avioane A320 și aproximativ 1.000 din aeronavele Air Berlin piloți și echipaj de cabină.

Potrivit Reuters, rivalul polonez LOT a contestat ulterior deciziile executivului UE la Curtea Generală din Luxemburg.
“Tribunalul respinge acțiunile lui Polskie Linie Lotnicze „LOT” împotriva deciziilor Comisiei care autorizează fuziunile privind achiziționarea de către easyJet și, respectiv, Lufthansa, a anumitor active ale grupului Air Berlin”, au arătat judecătorii.
LOT poate face apel la Curtea de Justiție a UE (CJUE) pe probleme de drept.

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] shoppy

1.000 dintre aeronavele Air Berlin?, poate 100.

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] fzorb

Am mers cu Lufthansa sa vizitez o ruda in Toulouse. Totul bine si frumos pana cand am ajuns in Munich unde mi-a anulat zborul. A fost foarte tragic pana cand am realizat ca imi va da mai multi bani decat am dat pe bilete. Sper sa mai anuleze cand mai merg cu ei ca sa merg "gratuit"

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] shoppy

Foarte interesant, ce fel de bilete ai avut?, erau businis class sau free concelation?

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] 1689

Pot spune c-am zburat ceva cu LH si asa ceva nu mi s-a intimplat pina acum…

In cazul in care un zbor este anulat, prima optiune pe care o aplica este re-rutarea cu o alta companie. Daca nu exista zboruri/locuri, se ofera re-booking la urmatorul zbor si (daca e cazul) cazare si vouchere de masa.
Singura situatie in care LH ofera compensari cash este cea a overbooking-ului - dar asta se intimpla destul de rar si este optional. De obicei oferta e undeva in jurul a 100-200 EUR (foarte rar mai mult si asta doar pe zboruri intercontinentale).

In cazul intirzierilor, se aplica directiva EU (detalii aici) privind drepturile pasagerilor, dar asta pare a fi o situatie diferita de cea prezentata mai sus. Mai mult, pentru a primi o compensare in aceste situatii, pasagerii trebuie sa aplice pentru aceasta iar procesul dureaza citeva saptamini/luni. Exista mai multe site-uri care se ocupa cu astfel de afaceri - Google e prietenul vostru, nu vreau sa fac reclama niciunuia, dar functioneaza.  Nu va asteptati sa va imbogatiti, doar o mica suma care - eventual - acopera nervii, (de obicei), intirzierea bagajelor si banii pe care-i cheltuiti pe o bere la preturi de aeroport :D
Si eu sint interesat sa aud mai multe detalii despre cazul acesta.

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] shoppy

Am fost prins in Munchen la furtuna de acum o luna cu Lufthansa, zborul meu a fost anulat cu o zi inainte de plecare, am reusit sa fac rebooking pentru alt zbor in aceeasi zi cu cel initial care trebuia sa plece la 9 dimineata dar pana la urma a plecat pe la 3 dupamasa, m-am declarat norocos pentru ca altii am auzit ca s-au intors cu trenul.
Apropo de oferit hotel, in aeroport la checkin era in bucla mesajul ca daca zborul v-a fost anulat inainte de checkin atunci sa nu veniti la aeroport pentru ca nu vi se va oferi cazare sau masa iar rebookingul se face exclusiv online, pentru cei care deja facusera check-in se oferise apa, suc, vouchere de masa si pături dar nu hotel.

 


Re: Lufthansa [LH/DLH] 1689

Da, MUC e … problematic :D

Uneori ma-ntreb daca n-au aflat - dupa atitia ani de operare - ca de fapt sint in coasta Alpilor si ca - surpriza !!! - iarna … ninge.

Dar - de obicei - am prins cazare la hotel (ca orice hotel din vecinatatea aeroporturilor nimic grozav, dar mai bine decit pe un pat pliant si un sandwich in terminal…).

Lectia invatata e pe cit posibil sa evit MUC intre decembrie si februarie si FRA intre mijocul lui noiembrie - mijlocul lui decembrie si dupa aia de la mijlocul/sfirsitul lui ianuarie pina prin februarie.

In FRA am vazut cozi de citeva ore la re-booking, MUC pare ceva mai bine pregatit pentru situatii de urgenta.

LHR se transforma intr-un haos la primii fulgi de zapada, dar asta e obisnuinta.

PS: zapada aia de acum o luna a fost ceva special, tot Muenchen-ul a fost paralizat, aici nu le caut scuza, dar chiar n-aveau ce face…

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Companii aeriene  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420650 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use