Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Pasaje hobanate din tara si din lume

72 posts, 36221 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

S-a batut multa 'apa-n piua' despre hobanat in zona urbana...
Uite, mai pun un 'exemplu', de la Dubrovnic (ex Ragusa), dintr-o zona 'protejata UNESCO'...
Podul F. Tudjman
DSC01923.jpg (180.14 KB; downloaded 6536 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) PinkyHog

Foarte misto podul (am mers pe el acu 2 ani :D ), plus ca te scuteste de o plimbare de vreo cativa km. pe marginea golfului. 'Panarama' este de-a dreptul superba.
DSCN2084.JPG (482.74 KB; downloaded 6925 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

La 'cererea unanima' a unui membru al forumului... :lol:
DSC01915.jpg (127.62 KB; downloaded 6915 times)
DSC01916.jpg (125.15 KB; downloaded 6922 times)
DSC01919.jpg (111.78 KB; downloaded 6917 times)
DSC01920.jpg (131.04 KB; downloaded 6915 times)
DSC01922.jpg (151.8 KB; downloaded 6925 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) PinkyHog

Stimate coleg, nu mai veniti cu imagini de genul asta ca ne faceti sa ne zboare gandul catre perioada de concedii, si mai e pana atunci.  :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Din pacate n-am fost acolo 'in vacanta' ci cu treburi 'oficiale'... :?
Fotografiile sunt facute 'din fuga calului'... 8-)
Desi mi-ar fi placut sa stau un pic 'cu burta la soare' (eventual la plaja de nudiste)... 8-)
Primarul din Dubrovnic vrea sa faca un 'tunel de acces' din port spre orasul vechi, pentru a acomoda cei 3 milioane de turisti pe timpul verii ce viziteaza orasul... ;)
Asta da barbat, cu 'sange in instalatie'... :o
Bineintzeles ca ne-am oferit cu totii alde 'tunelistii' sa-l sprijinim in 'ideile inovatoare'... :ugeek:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) marius baciu

Asta este un pod 2in1..observati ca jumataea din stanga este in consola

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) shoppy

O lucrare foarte interesanta, doua punti atarnate de un singur pilon, Podul din Aulnoye-Aymeries, Franta, este in centrul orasului pesste cf.

Constructia:
http://www.aulnoye-aymeries.fr/_AULNOYE ... ?article57

Poze facute de mine:


















 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) shoppy

Da, in comunele din Franta se fac lucrari de infrastructura supradimensionate 100% fata de nevoia actuala ca doar lucrearea aia trebuie sa tina 100 de ani, nu ca la noi unde se fac subdimensionate si prost din capul locului, offf, ce bine era in Franta...

Iar pilonul ala de 15m intre case de maxim 3 etaje are aceleasi proportii si cam acelasi impact ca pilonul nostru de 60m intre blocuri de 10 etaje.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Goldmund

@jailor,
nici mie nu-mi place ideea cu cei doi stalpi uriasi(80m inaltime?) in centrul unui oras mare...(as fi preferat ideea mult mai urbana a Podului Grant :idea: )Dar acum este un fapt implinit si trebuie sa vedem tot Pasajul Basarab, in ansamblu, avatajele lui colosale fata de trecut. Daca cei doi stalpi vor fi si iluminati 'Artistic', in cca. 30 de ani localnicii se vor obisnui cu ei( atata dureaza o schimbare majora intr-un oras sa fie acceptata ca facand parte din city. De aceea si eu sunt pentru pastrarea in cea mai mare parte a caselor si strazilor asa cum sunt ele acum.Orasul Bucuresti a avut mai mult de suferit de pe urma unor dictaturi decat orasele germane in urma celui de-al doilea RM! Eu inca nu-mi pot inchipui un bucurestean care ar fi de acord cu raderea, demolarea-din nou!-a unor cartiere, doar pt. o largire sau un nou bulevard-asta nu o sa o inteleg niciodata...Fara un trecut protejat, nu exista viitor pentru nici un oras al lumii, sau toate orasele lumii vor fi confundate unele cu altele!)
Acum ma intorc la Pasajul Basarab, pe care eu il consider un pas urias inainte pentru circulatia marelui oras, pentru intregirea- in sfarsit!- al primului inel al Capitalei, dar si un pas inainte pentru civilizatia orasului- pro sau contra  'picioarelor' uriase ale podului. Acest pasaj este o mare realizare.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) shoppy

Am gasit in Ierusalim, hobanat de tramvai in mijlocul orasului peste sosea(stiu, stiu, nici asta nu e bun)

http://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_Chords_Bridge




(navainbar.co.il)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Aron

shoppy wrote:
Am gasit in Ierusalim, hobanat de tramvai in mijlocul orasului peste sosea(stiu, stiu, nici asta nu e bun)

http://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_Chords_Bridge




(navainbar.co.il)


pfoaaa.....moama cat de tare arata, da chiar trebuia sa faca pilonii asa de inalti arata ciudatel asa, dar in rest e foarte misto, abia astept sa vad cum o sa fie iluminat hobanatul :D  :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@shoppy:
Nu e 'bun' pentru ca:
- e 'facut' de cel mai cel arhitect-inginer, Santiago Calatrava...ce nu se 'ridica' la nivelul 'urbanistilor nostri amatori' de pe forum...
- are un 'catarg' de 119m inaltime, printre 'casutze', nu doar de 80m, ca 'al nostru'...
- are linie de tramvai (lucru rarisim la hobanate)...
- nu curge nici macar o garla pe dedesubt (suspect pentru 'unii', daca n-are apa cica nu e pod)...
- e prea 'misto' ca sa fie adevarat...
- etc.
Jerusalem_Chords_Bridge.jpg (144.29 KB; downloaded 6958 times)
Calatrava_Jerusalem.jpg (438.17 KB; downloaded 6946 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Goldmund

Sper ca nimeni nu e suparat ca exista mai multe puncte de vedere despre cum ar trebui sa arate un oras...Altfel ar fi stalinismul exarcerbat...
Podul din Ierusalim este in prima linie o opera de arta(putea fi doar pt. pietoni, doar pt. bicilisti sau pt. tramvaie, ramane o opera de arta) Acest pod nu poate fi comparat cu nimic!

Dupa cum am mai spus-o, eu sunt de parerea ca un oras care a avut de suferit, care abia si-a inchis cateva din marile rani din trecut(si nu inca toate!)are nevoie de o refacere a patrimoniului existent, are nevoie si de mari proiecte, insa in afara Centurii, mai ales ca Bucuresti este deja f.f. inghesuit, aglomerat. Si de aceea Aqua Park de pe A1 il gasesc cel mai pozitiv proiect pt. bucuresteni, mai ales pt. ca tzine circulatia ,'dB-lii'  si aglomeratia departe de oras...
In Bucuresti ar trebui sa se mearga pe extinderea de parcuri, alei, constructia de strazi in tunel(in tunel si cateva linii de tramvai din centrul orasului), de extinderea zonelor pietonale si a pistelor pt. biciclisti , dar mai ales de plantarea de arbori, oriunde e putin loc :idea: Orasul acesta are nevoie de aer, de spatii pentru pietoni, de intinderi de apa, de oaze de liniste in interiorul orasului.
Pasajul Basarab este o exceptie, una necesara orasului, pentru a-l descongestiona de un infarct...Pasajul Basarab e modernitatea. Unii se bucura pentru 'cate hobanate sunt in lucru', pentru altii este o rana in plus viziunii unui oras verde, linistit, care respira. Oamenii vor diferite lucruri si e bine asa. Fiecare trebuie sa vada ce e esential, ce apreciaza la orasul lui iubit...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@Goldmund:
De ce ar trebui sa ne supere 'diversitatea de opinii'???
Pe forumul asta are toata lumea libertatea de expresie a opiniei, nu e defel 'cenzurat' (cu exceptia 'magariilor' impertinente)...
Singurul lucru pentru care personal 'militez' este sa avem 'mintea deschisa' spre tot ce poate fi mai bine pentru orasul nostru si pentru locuitorii lui...
Sa nu avem 'pareri preconcepute' si 'idiosincrazii' nefundamentate...
Drept pentru care mai pun doua-trei proiecte 'marca Santiago Calatrava'...ah, ce mi-as mai dori sa avem si noi un alde Calatrava...poate 'va incita' la a gandi 'spre viitor'...
Milwaukee_Art_Museum_1_(Mulad).jpg (78.93 KB; downloaded 6721 times)
Pontfayw2.jpg (146.3 KB; downloaded 6718 times)
Calatrava_Bridge_2,_Petah_Tikva.jpg (62.83 KB; downloaded 6717 times)

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419407 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use