Siguranta rutiera

Discuţii generale despre transporturi şi infrastructură, reglementări în domeniu, legislaţie etc

Re: Siguranta rutiera

Mesajde Cristi N » Dum, 19 Mai 2019, 20:54

Sa postez "recolta" de azi dupa un drum Ploiesti - Bucuresti. Trebuie sa spun ca a fost o exceptie, de obicei am parte de maxim un berbec/drum, azi am batut recordul. :?

Intrarea pe A3 din Centura de Vest Ploiesti, parca e ceva ciudat acolo in fata.

Imagine

Da, chiar e.

Imagine

Doamna era cam derutata, dadea de zor din mana.

Imagine

Berbecul nr. 2, de data asta la nodul Potigrafu/Gherghita. Cred ca voia de fapt sa mearga spre Ploiesti drept urmare dadea cu spatele pe banda de accelerare.

Imagine

Si in ultim poza la iesirea de urgenta dinspre Gruiu era efectiv un sir continuu de masini care intrau spre Bucuresti.

Imagine

Mersi Andrei de atentionare, am rezolvat. Initial postasem la benzinari si am dat copy paste la mesajul de acolo, ce nu observasem e ca dincolo mai apareau niste dimensiuni in codul de inserare al imaginilor, cod care nu e recunoscut aici.
Ultima oară modificat de Cristi N pe Dum, 19 Mai 2019, 21:15, modificat de 3 ori în total.
Cristi N
Membru Silver

Mesajde misterr » Sâm, 08 Iun 2019, 20:55

Proiect inedit la Galați. Cum sunt atenționați pietonii atunci când trec strada

Click pe imagine pentru video:

Imagine

“Lasă telefonul!”, “Uită-te în stânga!”, “Ia-ți copilul de mână!” Sunt mesaje menite să atragă atenția pietonilor, care ar trebui să conștientizeze pericolul la care se expun atunci când traversează fără să se asigure.

Asemenea texte apar pe treceri de pietoni din Galați. Voluntarii care s-au ocupat de acest proiect speră ca astfel să scadă numărul accidentelor care au loc pe zebră.

Reporter: “Bună ziua. Aţi văzut mesajele astea scrise pe trecerea de pietoni? ”
Pieton: “N-am băgat de seamă”.
Reporter: Aţi traversat vorbind la telefon, doamnă!”

Acest obicei al pietonilor poate duce la tragedii, atrag atenţia autorităţile.

Paul Iona Voicu, voluntar “Prieteni pentru Galaţi”: “Nu este doar răspunderea şoferilor participarea la trafic. Pietonii trebuie să fie conştienţi că se pun singuri în pericol şi trebuie să conştientizeze că sunt momente când trebuie să fie atenţi.”

În speranţa că oamenii vor conştientiza pericolul la care se expun dacă traversează strada fără să se asigure, voluntarii unei organizaţii din Galaţi au pus mesaje pe trecerile de pietoni de pe unul dintre cele mai circulate bulevarde din oraş.

Pieton: “Cred că erau necesare astfel de mesaje.”

Andrei Alexandrov, voluntar “Prieteni pentru Galaţi”: “Foarte multă lume ne-a felicitat, inclusiv două echipaje de poliţie.”

Pentru a pune în practică ideea, voluntarii au avut nevoie de un aviz din partea unei comisii din cadrul primăriei.

Gabriela Costin, purtător de cuvânt IPJ Galaţi: “De la începutul anului, până în prezent, în municipiul Galaţi au fost înregistrate 20 de accidente rutiere petrecute pe trecerile de pietoni, opt dintre acestea fiind acidente rutiere grave.”

Principalele cauze care au dus la producerea acestor accidente au fost traversarea neregulamentară, neadaptarea vitezei la condiţiile de drum şi neacordarea de proritate pietonilor.
misterr
Membru Silver

Mesajde cris_m » Sâm, 08 Iun 2019, 23:10

Apropo, am si eu o curiozitate, ca m-am certat acum cateva ore cu un asa-zis biciclist. Se da una bucata intersectie in cruce, omul vine dintr-o directie de pe strada si vrea sa faca stanga pe strada perpendiculara. Cum face aceasta manevra legal? Taie toate benzile de pe banda 1 de unde mergea si se incadreaza pe banda a 3-a a bulevardului de pe care vine, banda de stanga pentru masini? Sau merge pe banda 1 pana la trecerea de pietoni, traverseaza bulevardul de pe care vine si apoi traverseaza tot pe trecere pe bulevardul pe care vrea sa-si continue drumul, pentru a merge pe carosabil pe sensul potrivit?
cris_m
Moderator forum

Mesajde Cristi N » Dum, 09 Iun 2019, 08:16

Daca nu exista benzi de biciclete atunci ar trebui sa se incadreze din timp pe banda corespunzatoare virajului la stanga si sa faca virajul odata cu masinile. In varianta cu trecerile de pietoni ala nu mai e biciclist, devine pieton cand traverseaza. Avantajul ar fi ca e mai sigur dar pe de alta parte nu e cea mai comoda varianta si nu cred ca prea multi biciclisti procedeaza asa.
Cristi N
Membru Silver

Mesajde misterr » Dum, 09 Iun 2019, 11:03

Bicicleta este vehicul și circulă ca un vehicul (pe drumurile pe care îi este permis să circule). Deci pentru virajul la stînga se asigură, semnalizează, se încadrează pe banda de stînga și execută virajul la stînga ca orice vehicul.
Dacă vrea să fie pieton, se dă jos de pe bicicletă, circulă pe trotuar pe lîngă bicicletă iar la intersecție traversează pe la trecerea de pietoni.
misterr
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură