Discutii dupa inaugurarea pasajului

Evolutia lucrarilor si discutii despre cea mai mare lucrare de infrastructura din Bucuresti (2006-2011)

Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului

Mesajde mindmasster » Mar, 05 Noi 2019, 11:38

Am trecut aseara si functioneaza iluminatul stradal. E o diferenta uriasa de vizibilitate fata de acum cateva luni. Asteptam iluminatul arhitectural.
mindmasster
Membru Silver

Mesajde faraonul » Mar, 05 Noi 2019, 14:29

O sa le scriu la CMIPB. Poate îl repara până de Craciun și pe acesta. Mai tineti minte ce frumos era iluminat pasajul peste Dâmbovița in culoarea albastru și hobanele albe?
faraonul
Membru Silver

Mesajde Serban » Mie, 06 Noi 2019, 12:16

Am intrebat eu pe facebook. Raspunsul :

Buna ziua! Momentan, CMIPB a primit solicitarea de a rezolva doar problema iluminatului public de pe Pasajul Basarab, care era una stringenta, si a actionat in consecinta. In ceea ce priveste iluminatul arhitectural, este nevoie de o solicitare din partea administratorului respectivului pasaj, pentru a fi reparat. O zi buna! Echipa CMIPB.
Suntem în această lume, dar nu din această lume.
Serban
Membru Silver

Mesajde Goldmund » Vin, 24 Ian 2020, 19:09

Ultima oara cand am trecut peste acest pasaj a fost in vara lui 2019. Am ramas chiar surprins cat s-a construit acolo, in zona, cu toate ca anticipasem inca din 2011....
Ce inseamna acest pasaj(plus pod) pentru Bucuresti, nu este atat fluidizarea circulatiei prin oras(ca, adevarul intreg este, nu se poate fluidiza circulatia unui oras cu 2.5 milioane loc. printr-un pod si un pasaj; daca in continuare se vor face inca vreo 100 de tuneluri, da, va fi o fluidizare a circulatiei, plus 500 de tramvaie moderne - nu turcisme unde se castiga de smecheri la bucata cat tramvaiul! ), dar mai ales cat aduce acest pasaj cartierului: jur imprejur s-au investit sute de milioane de euro(in "aur-beton" , expresia e germana, "Betongold") doar pentru ca s-a construit acest pasaj(am scris din 2011 aici de vreo patru ori pana acum ce se va construi in zona din cauza acestei infrastructuri modernizate!)
Va dati seama ce inseamna o autostrada care ar uni Bucuresti de Iasi? Va dati seama ce ar insemna investitiile dupa, daca s-ar face ca toate orasele de peste 100 mii loc. sa fie unite prin autostrazi?
Goldmund
Membru Silver

Mesajde shoppy » Sâm, 29 Feb 2020, 00:25

Conteaza mai mult spatiul liber si proximitatea metroului, uite si pe Expozitiei sau langa Parcul Copilului(fost Ciresari) s-a construit mult si nu este nici un pasaj pe acolo. Apropo, au aparut macarale si in curtea fostei fabrici de bere, si in curtea IPA, am auzit ca si fabrica de tigari a fost vanduta.

Afisajele cu LED ale pasajului au inceput sa se strice, nici nu mai afiseaza mira ci niste artefacte sau nimic.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK
shoppy
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)